şükela:  tümü | bugün
 • inka dilinde (bkz: runasimi) çubuk, sopa, kaşıntı, düzgün gibi anlamlara gelen sözcük...
 • yarak'in tersi. (bkz: refik halit karay)
 • 13 üncü yüzyılda bizanstan ve araplardan gelen baskıların da bir sonucu olarak museviliği seçmiş hazar türklerine verilen isim. gerek israil'de ki gerekse türkiye'de ki hahambaşılık tarafından musevilikleri kabul edilmeyen, talmut yerine tevratın ilk haline iman eden, dini ritüellerinde namazı andıran bir ibadet şekli taşıyan çoğunluğu litvanya'da yaşamakta olan ve nüfusu yok olmakta olan bir topluluktur.

  istanbul'da yaşayan ve nüfusları 50 civarında olan karayların en meşhuru refik halit karay'dır ve soy ismi hakkında üretilen tevatür gerçeği yansıtmamaktadır.
 • (bkz: karaim)
 • museviliğin, din disiplini içinde ilahi kaynaklı metinlerinden başkasına, yani tora dışındaki metinlere uymayı kabul etmeyen mensuplarıdır.

  sadece tora'yı, eski ahit'i kabul etmişlerdir. din adamlarının (rabbanik) oluşturduğu talmud gibi kitapları (sözlü emirleri) kabul etmemişlerdir.

  karay sözünün kökeni ibranice "karai" olup; okumak anlamındadır. ibranice'de çoğul takısı "im" getirilerek karaim şeklinde telaffuz edilir.

  hazar devleti sonrası bizans topraklarına gelmişlerdir. bugün istanbul'daki karaköy semti yoğun yaşadıkları yerlerden biridir. ve bu semtin ismi eskiden "karaimköy" olup daha sonra karaköy olarak isimlenmiştir. karaimler bu topraklara geldiklerinde bizans içinde musevi inançlı romaniotlar vardır. onlar ile din konusunda anlaşmazlık yaşamışlardır. daha sonraları sefarad ve aşkenaz musevileri osmanlı topraklarına geldiklerinde onlarla da din konusunda sorun yaşamışlardır. baskın olan sefaradlar ile karaimler arasında kız alıp verme noktasına gelinceye kadar sıkıntı yaşanmıştır. ibadethaneleri ayrıdır. karaimler kenessa denilen ve yerin altında bulunan ibadethanelere sahiptir. bu ibadethanelerden sadece bir tanesi bu gün ayakta olup istanbul hasköy semtinde bulunmaktadır.

  istanbul'da ayakta kalan ve hasköy semtindeki bu kenessa, keçeci piri, aziz sk. no:13, 34445 beyoğlu/istanbul adresindedir. ne yazık ki istanbul'da 50 tane kadar karaim kalmıştır. bunların yaşları 60 üzeridir ve dolayısı ile kenessa'da bir dini etkinlik olamamaktadır.

  benim ve ailemin yaşamımda çok önemli bir kişi; sağlık ve sosyal yardım bakanlığında eskiden mütercimlik yapmış olan müteveffa graziella yafet isimli muhteşem kişinin yeğeninin kocası dr. bünyamin levi tarafından bu konuda yazılmış esaslı bir kitap mevcuttur. bünyamin levi cemaatin eski başkanıdır. şu an 95 yaşındadır. muhteşem bir kişidir. kendisine sağlık diliyorum. efendim eseri şöyledir;

  (bkz: https://www.idefix.com/…anclar/urunno=0000000720358)