şükela:  tümü | bugün
 • himalayalara tatile gitmek gibi ilginç olmayacak aktivite
 • daha önce bir kadın olarak her ne kadar tek başıma gitmekten korkmuş olsam da, dünyaca ünlü denizyolları acentasıyla gitmiş olduğum, ölmeden önce bir daha gitmek için uygun zamanı beklediğim mükemmelin ötesinde bir yer. bunu güzelleştiren turun sunmuş olduğu fırsatlar aynı zamanda. biraz bahsetmek gerekirse, gittigimiz adaların çoğu dümdüz olduğu için bisikletle gezilebilir. adaların bazıları volkanik olduğu için ormanlarla, daglarla vs. kaplıdır (grenada gibi). bu tür adalarda bir yerden bir yere gitmek 2-3 saati bulabilir -ki hakkaten küçük bir yerdir). lakin doğa açısından eşsizdir karayipler. gidin, görün, gezin.. hayat kısa, çok büyük bir fiyatı da yok hemen hemen her kesimin gidebileceği düzeyde.
 • karayiplerdeki denizi ve kumsalı türkiyede kendinizi kesseniz göremezsiniz.dünyanın en iyi 10 plajının 6si falan karayiplerde.muadili hawaii olabilir sadece.apaçi denilen tipler de mevcut değildir. ama ufak bir not: plajda eşyalarınıza dikkat edin

  gitmek isteyenler için (bkz: royal caribbean)

  edit: imla
 • karayipler dedigimiz yer aslinda suruyle adadan olusan bir topluluktur.adalarin en buyugu kuba olmakla beraber en populer olanlari porto riko(eski ispanyol kolonisi,simdi amerikanin),st.thomas(yine amerikanin) ve st.martindir.ayrica haiti ve dominik cumhuriyetinin paylastigi ada kubadan sonra adalarin en buyugudur.

  adalarin kendi aralarinda olusturdugu birliklerin en buyugu dogu karayipler toplulugudur.ayni para birimi kullanilir ve adalar arasi serbest dolasim mevcuttur.bu topluluga uye olmayan bagimsiz ada devletlerine ozel gecis sartlari uygulanir -barbados gibi. mutlaka gidilmesi gereken mekanlar arasında üst sıralarda olması gereken, görülesi bir yer.

  tur önerisi soranlar olmuş: https://royalcaribbean.com.tr/
 • buraya tatile giden birini ilk gördüğümde karşısına geçip, hayat çok mu güzel lan diye soracağım. ahdım olsun.
 • adalardaki kumsallarla türkiye'deki kumsallar arasında 2 fark vardır. abazan-apaci tipler yoktur ve denizin rengi hakikaten turkuaz ve tertemizdir. tüple dalış çok popülerdir. adaların çoğunda mercan resifleri bulunur.
 • her adanın kendine özgü birası,likörü vs. vardır. yemek kültürüyle çok ilgilenmedim lakin çok küba ve jamaika restoranı gördüm. en popüler cipsleri kurutulmuş muz parçaları(hayır tadı güzel değil).
 • ölmeden gitmek istediğim iki yerden ilki burasıydı, iki sene önce gitmeyi başardığım ve hayatımdaki en güzel günleri geçirdiğim bir yerdi. uzun uzun dinlemek isteyen olursa anlatmak isterim. yaşadığım anıları ve neden gidip görmeniz gerektiğini. uzun uzun burayı kalabalıklastırmayayım simdi:)
 • internette kolay bi araştırma ile nasıl gidileceği hakkında bolca bilgi edinebilirsiniz.
  fakat karayip yerlileri ve yolda başınıza gelebilecek şeyler hakkında daha önce gitmiş insanlar ile görüşmenizi öneriririm.
  hayatınızda unutamayacağınız bir tatil olacaktır.
  florida’nın güneyinden venezuela’nın kuzeybatısına diye bilgi verilmiş fakat güney amerika’yada inen bölgeye karayipler deniyor.