şükela:  tümü | bugün
 • dün yıl dönümünü idrak edemediğimiz! kurtuluş savaşını büyük destan yapan nice destandan bir tanesi. var mıdır acaba dünyada başka bir millet, böyle bir tarihi mirası olsun da bu kadar habersiz olsun.
  her neyse, o yiğit adamların hepsinin ruhu şad olsun, allah onlardan razı olsun.
 • adana'nın istiklalini sağlayan harekettir.
 • resmi rakamlara göre sadece 44 kuvayı milliye mensubuyla 700 kişilik fransız ordu gücünü kayıpsız olarak yerle yeksan ettiğmiz baskın.
 • snow pass falan sanirsin game of thrones kafalari
 • karboğazı savaşı ve gülek boğazı savaşı olarak adlandırılan, 27-28 mayıs 1920 tarihinde, kurtuluş savaşı esnasında kuvay-i milliye ile fransızlar arasında toros dağları'nın eteğinde çıkan çatışma.

  arka plan
  osmanlı imparatorluğu, ı. dünya savaşı'nı kaybetmiş, ordusu mondros ateşkes antlaşması'yla silahsız bırakılmıştı. osmanlı askerleri terhis edildi fakat anadolu'da işgale karşı direnmek için kuvay-i milliye birlikleri oluştu. mondros ateşkes antlaşması'ndan 47 gün sonra fransızlar antlaşmayı ihlal ederek 17 aralık 1918 tarihinde mersin'i işgal etti. güneybatı tarafını ise italyanlar işgal etti. osmanlı imparatorluğu'nun akdeniz ile bağlantıları kesildi.

  dağ kontrolü için fransız planları
  fransız kuvvetleri işgali hızlandırmak ve kuvay-i milliye kuvvetlerinin denizden gelecek yardım yollarını kesmek amacı ile çukurova gibi alüvyal ovaları ve akdeniz kıyılarını kontrol etmeyi istedi fakat toros dağları'nın dik yamaçları ve geçiş yollarının çoğuna kuvay-i milliye kuvvetlerinin hakim olması nedeniyle bölgeye hakimiyet kurması zorlaştı. fransızlar bunun üzerine türk kuvvetlerinin yardım yolu olan gülek boğazı'nı ilhak etmeye başladı. gülek boğazı'nın kontrol edilmeye çalışıldığını gören kuvay-i milliye kuvvetleri ve fransızlar arasında çatışma başladı.

  önemi ve sonuçları
  karboğazı baskını, çukurova’nın kurtuluşunda bir dönüm noktasıdır. ankara anlaşması'nın temelini oluşturması yönüyle çok önemlidir. kesin türk zaferiyle sonuçlanan çatışmada, 100 yaralı olmak üzere 650 er ve 1 binbaşı 23 subay esir alınmıştır. bu önemli başarılarının ardından olayın kahramanlarına mustafa kemal atatürk tarafından "devamlı başarılarınızı tebrik eder, size ve kahraman kuvayı milliyemize selam ve teşekkür ederim." telgrafı iletilmiş ve tebrik edilmiştir. ayrıca bölge halkı ve kültür ve turizm bakanlığı, karboğazı'nda olan çatışmaları ve olayları nesilden nesile aktarmış ve gülek'in savaştaki stratejik önemini bölge halkına tanıtmıştır.

  kaynak
 • şu çılgın türkler'in yazarı, değerli büyüğümüz turgut özakman'ın anlatımı ile;

  "güçlü bir fransız birliği, toroslar’ın kuzeyine sarkmış, pozantı’yı işgal etmişti.
  çukurova çeteleri pozantı’yı kuşattı. fransız birliğinin adana ve mersin’deki birliklerle bağlantısını kesti. sayıca azdılar ama çok hareketliydiler.

  çevreyi de elbette avuçlarının içi gibi biliyorlardı. pozantı’daki birliğin ikmal edilmesini engellediler. birlik tehlikeli duruma düştü. adana’da bulunan tümen komutanı, pozantı’daki birliğin komutanı binbaşı mesnil’e uçak mesajı ile pozantı’dan çekilip toroslar’ı aşarak mersin’e inmesi emrini verdi.

  birlik verdun savunması’na katılmış deneyimli, başarılı bir birlikti. mevcudu 1000 kişiyi buluyordu. 25 mayıs 1920 gecesi zayıf kuşatma çemberini aşıp yola çıktı.

  yanına yolları bilen kılavuzlar almıştı. bunlar birkaç erkek ve kadındı.

  alay, tekir’e kadar şoseyi izledi.

  bu aşamada kılavuzların fransızları yanıltarak elmalı boğazı’na doğru yönelttiği, kılavuzlardan hatice kadın’ın bir yolunu bulup bu durumu köylülere bildirdiği anlaşılıyor. gülekliler silahlanıp fransızların ardına düştüler, yakınlardaki birliklere de haber verdiler.

  bine yakın silahlıdan oluşan fransız birliğini, yolunu kesip esir almaya karar verdiler. karboğazı olayını destan yapan sır, bu kararı veren ve uygulayacak olanların sayısıdır: 44!

  evet, sadece 44 kişiydiler.

  kuva-yı milliye ruhu işte budur:

  vatanı, hiçbir şeyden yılmadan, her fedakárlığı göze alacak kadar sevmek. gülekliler, şiddetli yağmur altında düşe kalka durmaksızın yürüdüler, akşam düşmanı yakaladılar. düşman karboğazı denilen mevkide karargáh kurmuştu.

  ateşler yanıyordu.

  on kişiyi geride bıraktılar.

  otuz dört kişi gece, yine yağmur altında, ormanlık tepeleri aşarak pusu kuracak uygun bir yere kadar ilerlediler. karboğazı’nın delmeli mezarlık boğazı denilen yerini seçtiler. yarısı boğazın bir yakasına yerleşti, yarısı öbür yakasına.

  baskına hazırlandılar.

  sabah düşman öncüleri yaklaşmaya başladı. boğazda ayak, nal ve teker sesleri yankılanıyordu.

  öncü birlik pusu yerine girince hep birden ateşe başladılar.

  bir yandan da bağırıyor, aşağıya taşları yuvarlıyor, sürekli yer değiştiriyor, böylece çok kalabalık oldukları izlenimi vermeye çalışıyorlardı. arkada kalan on kişi de geriden ateşe başladı.

  üç yanlı ateş baskını, fransızları dehşete düşürdü.

  çok kayıp verdiler. karboğazı destanı, binbaşı mesnil’in teslim olma kararıyla sona erecektir.

  çukurova’nın batı kesimi komutanı olan sinan paşa (yüzbaşı ratıp tekelioğlu) sonucu ankara’ya bildirdi.

  bu rapora göre 650 er, 23 subay esir alınmış, iki top, 8 makineli tüfek, bin kadar silah, 13 kadana, 90 katır ele geçirilmiştir.

  mustafa kemal paşa’dan şu telgraf geldi:

  "devamlı başarılarınızı tebrik eder, size ve kahraman kuva-yı milliyemize selam ve teşekkür ederim."

  böylece adana-tarsus-mersin demiryolunun kuzeyinde, toroslar bölgesinde hiçbir düşman kuvveti kalmadı."

  dipnot: (bkz: kılavuz hatice hatun)
 • 44 kahraman askerin 700 düşman askerini mağlup ettiği bu baskının sağlam bir senaryoyla hollywood tarafından filmleştirilmesi lazım. bizimkiler mümkünse uzak dursunlar. mert fırat'ı, serenay'ı falan oynatıp rezil kepaze etmesinler.