şükela:  tümü | bugün
 • kisaca karbon atomlarindan olusan graphene formundaki silindirlerdir. karbon nanotupler ilk kez 90li yillarda japon bir bilimadami tarafindan rasgele bulunmus, cok kisa bir zamanda binlerce fizik, elektronik, kimya ve malzeme bilimiyle ugrasan bilimadaminin ilgi odagi haline gelivermistir. suanda carbon nanotube arastirmalarina milyarlarca dolar para akitilmaktadir.
  bloch teoremi ve perturbation teorisi kullanilarak yaklasik bir energy band structurei elde edilebilir. oyle manyak bir yapidir ki yaricapi birkac nanometre, uzunlugu birkac milimetre olabilmektedir. geometrik ozelliklerine, uzerine uygulanan elektrik/manyetik alana bagli olarak iletken ya da yalitkan yapilabilmeleri dolayisiyla gunun birinde $uan kullanilan semiconductorlarin yerini alacagi tahmin edilmektedir.
 • ilk olarak texas'taki rice university'de bulunmustur.
 • superiletken'e yakin davranis gosterebilen buckyball'larin orta kisimlarinin ardarda dizilmesiyle olusturulan kablo.
 • cnt lerimiz, uygun lif cozeltisi veya eriyigi icine atilip, reinforced fiber yapilarin elde edilmesinde kullanilmaktadir
  bir de bunlarin adaciklari vardirkine, cnt islands, bu sayede cnt kardeslerimiz iplik olup, kontinu bir hal alabilmekte ve guclerine guc katmaktadirlar
 • an itibariyle gunde ortalama 7 bilimsel yayina konu olan sp2 hibridesmesine sahip tuhaf tupler
 • bilim adamları tarafından, hafif elektrik akımları sonucunda kasılacak şekilde dizilmiş ve yapay kas oluşturabilmiş grafit atomlarından silindirler. bu yapay kaslar normal insan kaslarının 30 katı güçle kasılabiliyorlar ve insan kası saniyede yüzde 10 kısalabilir iken bunlar yüzde 40 000* kasılabiliyor.
 • saç teli kalınlığında bir karbon nanotüp teli teoride bir arabanın ağırlığını rahatlıkla taşıyabilirmiş; ama arabanın şasisini tereyağı gibi kesermiş (bilimsel geyik süper oluyor).
 • karbon nanotüpler daha önce %25-%50 arası bir başarı oranıyla üretilirmiş, honda bunu %91'e çıkarmış:
  http://jalopnik.com/…nanotubes-closer-to-production
 • bakın buraya yazıyorum, 2012'de dünyaya birşey olmaz ise, karbon nanotüp geleceğin ta kendisidir.
  sağlık, üretim ve inşaat başta olmak üzere insan emeği ve mevcut teknik desteğinin çok daha ötesinde bir verimliliğe ulaşacağız.
  bugün imkansız görünen yapılar yükselecek, uzay asansörü filan gibi fantastik duran projeler hayata geçecek, savaşlar filan da banko son bulur.
  ondan sonra biz de yan gelip yatarız.
  sigarayı bırakın, spora başlayın, ömrünüzü uzatmaya çalışın. şöyle bir 30-40 sene sonra dünyada lale devrinin ağababasını yaşayacağız.

hesabın var mı? giriş yap