şükela:  tümü | bugün
 • karbonhidrat sayımı diye bir şey mevcut değildir bildiğim kadarıyla.
  kan glikozu bakılır. idrarda glikoz bakılır. bu tür şeyler yapılır. diyabet hastalarının idrarında şeker bulunur. tabi diabetus mellitussa.

  düzeltme: meğer karbonhidrat sayımı diye bir şey varmış, primer diabetli hastalarda hastanın aldığı karbonhidrat miktarı kadar insülin pompa yardımı ile verilerek, diyete gidilmeden diabetli hastaların yaşamını idame ettirmesine yardımcı olmuştur.
 • karbonhidrat sayimiyla sanirim bir ogunde tuketilen karbonhidrat miktari kast edilmekstedir. eger seker hastasiysaniz, uzun etkili insulinin disinda kisa etkili insulinde kullaniyorsaniz, yediginiz ogundeki karbonhidrat miktarina gore kisa etkili insulininiz dozunu kendiniz titre edersiniz.
 • artık diyabet hastalarına katı diyetler verilmemektedir. bunun yerine istediğini yiyebileceği ve yediğine göre insülin dozunu ayarlayarak kan şekerini düzenleyebileceği bir yöntemdir. tabii bu belki de büyük bir devrim. çünkü eskiden diyetler kesin olarak yenmesi gereken ve yenmemesi gereken şeyleri içerirken yani insülüne göre yemek yenirken şimdi yenen yemeğe göre insülin yapılıyor.. her yaştaki tip 1 diyabet hastası için uygun bir yöntem olması da avantajı.
  tabii insülin ile herşeyi ayarlarım, tıka basa yiyeyim duygusu uyandırabilirliği yüzünden obeziteyi getirebilirliği de dezavantajı.
  herşeyde olduğu gibi artıları eksileri var. ama mümkün olduğunca sağlıklı beslenip, arada bir kaçamaklar yapanlar, ya da gelişme çağında olup çeşitli gıdalara ihtiyaç duyanlar için müthiş bir yenilik. artık diyabetli çocuk arkadaşının doğumgününe gidebilir, pastadan tadabilir.
 • fatsecret programıyla günlük hayatınızı kolaylaştırabilir. özellikle karbonhidrat sayarak insulin ayarı yapan diyabetli hastalarda çok kullanışlı.

  ilk başlarda yanınızda ufak bir tartı taşıyabilirsiniz. çok pahalı bir şey almayın, bir süre sonra atıl olacak zaten. ben şunu almıştım. taşıması da kolay çantaya at çık
  bu programın bir artısı da barkod okutabilme özelliği. ülker, eti gibi büyük olmasına rağmen gerzek markalar besin/karbonhidrat değerlerini arkasına yazmıyor artık. yazan tek marka torku. torkuyu tercih etmemin tek sebebi bu iken artık tüketmiyorum. fatsecret ile barkodunu okutup ona göre hesap yapıyorum.

  yalnız gene de fazla güvenmeyin. kontrolü elden bırakmayın.
 • madem mesai saati burda dolaşıyoruz; olabilecek en basit şekilde karbonhidrat sayımı öğretmeye çalışayım. bu yöntemle karbonhidrat sayımını ilkokul mezunu ileri yaş tip1 dm hastalar da uygulayabiliyor.

  öncelikle çok genel ve kabaca besin degişim gruplarından başlayayım.

  1. süt grubu >> her degisimi 9 gram karbonhidrat içerir.

  2. ekmek yerine geçen >> her değişimi 15 gram karbonhidrat içerir.

  3. meyve grubu >> her değişimi 15 gram karbonhidrat içerir.

  4. 5. 6. et, yağ ve sebze grubu >> karbonhidrat içerikleri hesaba alınmayacak kadar düşüktür. basit kh sayımı yöntemimizde hesaba katmıyoruz.

  7. şeker grubu >> rafine şekerin karbonhidrat miktarı kütlesine eşittir.

  hangi besinin kaç gramı bir değişim?

  bu sorunun cevabını tablosu ile verelim

  tablo1 süt ve eyg değişimleri

  tablo2 meyve değişimleri

  bazı yiyeceklerde bulunan farklı değişim grubu miktarları

  tablolarda bulunmayan besinlerin karbonhidrat icerigini internetten bulabiliriz.

  şimdi boş bir kağıda

  sabah

  öğle

  akşam

  ayrı ayrı olmak üzere

  açlık kan şekeri
  öğünde tüketilen yiyecekler
  vurulan insülin
  tokluk kan şekerini

  3 gün boyunca not ediyoruz. böylece kac doz insülinin ne kadar şekeri tolere ettiğini görüyoruz.

  * bu kısım doktor kontrolünde

  tokluk kan şekeri yüksek çıkan öğünlere bakıyoruz. eğer enerji ihtiyacımızdan fazla yiyecek tuketiyorsak öğünün karbonhidrat içerigini azaltıyoruz. hayır, aldığımız miktar ihtiyacımız olan enerji ile dengede ise doktor kontrolünde insülin dozunu arttırıyoruz.

  tokluk kan şekeri düşük çıkan öğünler icin tam tersi; eğer ihtiyacımiz olandan az besin alıyorsak karbonhidrat içeriğini yasak olmayan kompleks karbonhidrat kaynakları ile arttırıyoruz. hayır, aldığımız miktar ihtiyacımizı karşılıyorsa dr kontrolünde insülin dozunu düşürüyoruz.

  kabaca bu şekilde, geçmiş olsun...

  ayrıca #108757635