şükela:  tümü | bugün
 • nice kayıplar nice vazgeçişler yaşadım ama beni en çok zorlayan şey bu oldu.

  yumurta peynir neymiş? yapıştıracaksın sabah sabah dereotlu peynirli puaçanı kendine geleceksin. soslu makarnanın biri gidecek pizzanın diğeri gelecek. çorbasının amına koyim. var mı pilav gibisi? ha bir de ekmeksiz doyulur mu lan? bir defa denedim yok midem bulanıyor.

  uzmanlara... buradan uzmanlara sesleniyorum. karbonhidratı kesmeden nasıl çıkacak bu baklavalar? şunun yolunu yordamını bulun artık.

  tanım: kilo verme amaçlı diyetlerin hemen hepsinin esas maddesi.
 • karbonhidratı kesmek kilo vermek için yapılan bir eylem değildir. olmamalıdır.

  ancak ve ancak bazı özel hastalıklarda, doktorlar ve diyetisyenlerin ortak görüşleri sonucunda ayarlanabilecek bir diyet biçimi olabilir. örnek: (bkz: koah) (bkz: epilepsi)

  günlük alınan enerji miktarının yüzde 55-60 ı karbonhidrattan gelecek şekilde karşılanmalıdır. bu da sağlıklı beslenmenin temel kurallarındandır.
 • tamamen kesmek hatalıdır.

  bak italyanlara. adamlar makarna ve pizza gibi 2 karbonhidrat deposu ile besleniyor tüm gün.

  italyanlar 7 den 77 ye zayıf ve fit insanlar. kadınları bile 55 yaşında dahi çıtı pıtı.

  demek ki neymiş? karbonhidrat düşman değilmiş. senin kesmen gereken şekerdir evvela. (meyve şekeri değil. bakmayın siz canan denen kadının saçma sapan çığırtmasına) bir de istisnasız her yemeğin yanında o kalitesiz ekmeği yeme alışkanlığı. bir de o iğrenç bir türk geleneği olan tüm gün oturup, 7x24 çayla beraber poğaça, kurabiye kekleri gömme alışkanlığı.

  sen bunları kes yeter.
 • hareketli bir yaşamı ve dolayısıyla sporu hayatının içine entegre etmedikçe sağlıklı bir şekilde hiçbir işe yaramayacak eylem..
 • bir diyet stratejisi. kısa vadede oldukça etkilidir, zira vücut karbonhidratları şekere dönüştürür. ancak doğrudan alınan şekeri kesmek ve karbonhidratı sınırlandırmak uzun vadede daha etkili ve sağlıklıdır.
 • bundan birkaç yıl önce yaptığım eylem. spor yapmayı bi tarafım yemediğinden "amaaaan ekmek poğaça makarna yemem olur biter ne var ki sanki tığ gibi olurum" düşüncesiyle harekete geçtim ve karbonhidrat içeren her şeyi kestim. 2 gün idare ettim, yulaf ezmeli omlet mi yemedim, öğlen yemeğinde bir tabak pastırma mı yemedim, artık ne kadar gerzeklik varsa yaptım karbonhidratın yerini doldurabilmek için. 3. günün öğlen saatlerine doğru oturup mutsuzluktan ağlamaya başlamamla annemin ağzıma beyaz ekmeği tıkması bir oldu.
 • 2 ayda 8 kilo verdiren kesinti. sıfırlamak gereksiz, arkadaş yazmış, esas olan şekeri kesmek, az da yürüyüş. başlayabilirsiniz.
 • genelinde yurdum insanının, özelinde sözlük ahalisinin karbonhidratı yalnızca unlu ve şekerli yiyeceklerden ibaret sandığını göstermiştir.

  arkadaşlar, yok öyle bir şey. yani karbonhidrat dediğiniz şey yalnızca tahıllı, unlu ve şekerli şeylerde yoktur. bunları yemeden de gayet karbonhidrat alabilirsiniz.

  karbonhidrat aynı zamanda: aklınıza gelen bütün sebze ve meyveler, kuruyemişler, bakliyat, yağlı tohumlar ve çok az miktarda da bazı hayvansal yiyeceklerde (yumurta, et, süt) mevcuttur.

  yalnızca yağda hiç yok.*

  ekmek, makarna, patates, yulaf, mısır, pirinç gibi ürünlerdeki karbonhidrat basit ve kalitesiz karbonhidrattır, kana çabuk karışır ve uzun vadede enerji vermez, tam tersine olan enerjiyi de yutar. insan sağlığına yararı değil zararı vardır. yukarıda saydıklarım ise kaliteli karbonhidratlardır. yani pis bir mazottan enerji alacağınıza, roket yakıtı kullanın. aradaki fark bu. saygılar.

  dipnot: ayrıca kaliteli karbonhidrattan alacağınız kalori de kilo yapmaz, korkmayın.

  kaynakça:
  http://beslenmebulteni.com/beslenme/?p=66
  http://beslenmebulteni.com/beslenme/?p=1494
  http://beslenmebulteni.com/beslenme/?p=1459

  edit: küçük bir düzeltme yapıldı. sinner mirza'ya teşekkürler.
 • yanlıştır. pilavı kesme, üzerine boca ettiğin tereyağını kes, hatta çinliler gibi sebze ile buharda pişir, inan bayılacaksın tadına, ha mümkünse kepeklisini ye hatta. makarnayı kesme, üzerine döktüğün krema sosunu kes, güzelim domatesle kekik ne güne duruyor, bir de bunun kepeklisini ye tadı fena değil. ekmeği de bir somun değil de günde 3-4 dilim tam buğday unundan ye sorun kalmaz. ama bunları da her gün yeme, aldığın protein miktarı ve günlük aktivitene de daikkat et.

  ama dersen ki ben börek, poğaça, kek yemeden duramam yapacak bir şey yok güzel kardeşim. yaşam şeklini değiştirmek tek çare.