*

 • bir oksijen atomuna ac sekilde bekleyen molekuler yapi.. bunlar ortamdaki o2 ile birleserek (bkz: karbondioksit) olustururlar. karbonmonoksit zehirlenmesi denilen sey de aslinda ortamin oksijensiz kalmasi ve kisinin bogularak olmesinden baska bisey degildir.
 • araba haltı. (bkz: cevre kirliligi). (bkz: kursunsuz benzin).
 • şofben zehirlenmesi veya kapalı garajda çalıştırılan otodan zehirlenmenin kahramanı
 • karbonun oksijenle birlikte yanmasıyla açığa çıkan bir gazdır. oksijenin yetersiz olduğu yanma reaksiyonlarından oluşur.
  kişinin yarım saat boyunca , %1 oranında karbonmonoksit soluması sonucunda kısa sürede ölmesine sebep verir.
 • iyi bir ligant tir ayni zamanda kendisi
 • karbonmonoksit zehirlenmesi en acisiz olum seklidir, kisi fark etmeden uykuya dalar...
 • karbonmonoksit zehirlenmesi havadaki oksijenin tükenmesinden ziyade hücrelere oksijen taşıyan hemoglobinlerin karbonmonoksit ile güçlü ve kolay kolay bozulmayan bir bağ kurması sonucunda ortaya çıkar; co, kanın oksijen taşıma kapasitesini çok düşürdüğü için öldürür.

  normalde ortamdaki moleküler oksijen derişimi fazlaysa, hemoglobin oksijen ile geçici bir bağ kurar ve derişimin düşük oldugu yerde bu bağ koparak yerini karbondioksite bırakır. oysa karbonmonoksit hemoglobine bağlanmak konusunda oksijen'den de karbondioksit'ten de çok daha isteklidir ve üstelik kurdugu bağ da nispeten oldukça güçlüdür. solunan havadaki co miktarı çok düşük olsa bile bu moleküller kandaki hemoglobinlerin çoğuna bağlanacak ve oksijenin hücrelere taşınmasına, karbondioksit'in de ortamdan uzaklaştırılmasına engel olacaklardır. bir süre sonra kandaki karbondioksit derişimi artar, tatlı bir ağırlık çöker üstünüze, uyku bastırır zira beden solunumun durumunu, kandaki oksijen miktarını değil karbondioksit derişimini izleyerek takip etmektedir; ortada dolanan karbondioksit arttıkça beden yoruldum, uykum geldi zanneder, beyin uyku moduna geçer, kalp atışları yavaşlar, yavaşlar ve durur.
  " uykun yok yahu zehirleniyorsun, kendine gel!" diyemezsin.
  (bkz: illiyet illeti)
 • ayrica patlayaci bir gazdir.havadaki orani %13 ile %75 arasinda olursa patlama gerceklesir.en siddetli patlama orani %30'dur.
 • radiohead'in no surprises şarkısında,

  "i'll take a quiet life
  a handshake of carbonmonoxide"

  şeklinde geçerek bizi üzmüş gazdır.
hesabın var mı? giriş yap