şükela:  tümü | bugün
 • araba (virajda/donerken) kayarsa, onunuzde yer de varsa, gaza basin fren yerine, boylece yeri tutup kaymayi durdurun. araba zaten yana kayiyor, tekerin donmesini durdurarak bu kaymayi engellemeniz mumkun degil.
 • karda en güvenli sandığınız katlı otoparklarda çok dikkat edin. genelde beton ve altı boş olduğu için beton üzerinde soğuktan buz tutmuş bölgeler olabiliyor. özellikle inerken çok dikkat edin geçen sene ben hangi duvara girersem daha az masraf yaparım acaba diye hesap yapmıştım 2 saniye içinde. sadece katlı otoparklar değil. altı boş olan her yerden tırsın köprü ve viyadükler özellikle.
 • kar ulaştığımız olsa bile ,kar lastiği olmayan ehliyetsiz bir sunucunun bindiği ve sigortası olmayan bir torosların yollarinizin kesilebilecek ihtimalini dusunun.
 • (bkz: kontra)

  (bkz: motor freni)
 • frene basmak yerine vites düşürerek motor freni yapmaya çalışın. hayat kurtarır.
 • birinci vitesi unutmak. olduğunuz yerde patinaj çekmek istemiyorsanız kalkışlarınızı ikinci vitesle yapınız. yer aşırı kaygan olduğunda kavrama noktasında 3. viteste de kaldırılabilir. ikinci vites aşırı gücün aktarımını engelleyerek düzgün bir tutunma sağlarken üçüncü vites arabanın istop edermiş gibi sallanmasını avantaja çevirir. araba & debriyaj hakimiyetiniz yüksek değilse ikinci vitesi uygulayın ancak üçüncü vitese ihtiyaç duyulan ekstrem koşullarda şansınızı zorlamayın.
 • kar lastiği olmayan araçla yola çıkmayınız. aracınız 4 çeker olsa bile!

  bilinen yaygın inanışın tersine lastiklerin havasını indirmeyiniz. tam tersi lastiklerin havalarını normal basıncından 2-3 psi yukarı olacak şekilde hava basınız.

  arkadan itişli araç kullanıyorsanız kar lastiği olduğu halde yokuş vb. yerlerde sıkıntı yaşayacağınızı düşünerek güzergah belirleyiniz. kar lastiğiniz yoksa arkadan itişli araçla kesinlikle yola çıkmayınız. arkadan itişli araçlar kar ve buzda kontrolü zordur. (önden çekiş ve 4x4'e göre)

  viyadük vb yerlerde gizli buzlanmaya karşı uyanık olunuz. bu tip yerlerden geçerken ani manevra yapmayınız. (ani gaz, ani fren veya birden direksiyonu kırmak gibi)

  genel olarak karda araba kullanırken eğer yokuş yukarı gidiyorsanız durmayacak, bir seferde yokuşu çıkacak şekilde hareket ediniz. örneğin yokuşu çıkmadan önce inen bir araç varsa inmesini bekleyiniz.

  eğer yokuş aşağı karda iniyorsanız düşük vitesle ve sert fren yapmadan ininiz.
 • -mümkün mertebe yolu biraz uzatsanız da "yokuş" çıkmayın
  -kar lastiğine güvenerek takip mesafesini kısaltmayın
  -karla kaplı bir yokuştan inerken kaydığınızı farkettiğinizde frene basmayın
  -kar yeni yağdıysa ve aceleniz yoksa trafiğe çıkmayın.
 • kar lastiği takmayın. burası sibirya mı? bu lastik lobisinin, lastik satmak için uydurduğu bir şey. sanki daha önce kar lastiği vardı...

  araç patinaja düşerse daha fazla gaz verin, lastik sürtünmeden ısınıp, bölgedeki karı buzu saniyeler içerisinde eritiyor. böylece hareket etmeye devam ediyorsun.

  araç patinaja düşerse yoldan geçen vatandaşlardan rica edin, arkadan çekerli araçlarda vatandaşları bagaja oturtun ve otururken yaylansınlar. önden çeken araçlarda kaputa oturtun. direksiyonu sağa sola çevirin hep

  otomatik araçlarda kar düğmesi varsa kar düğmesine basın, yoksa spor moduna alın şanzıman gerekli deviri ayarlıyor.

  cip gibi arazi araçlarınız 20-22 jant arası ve spor lastikse hiç korkmayın. zaten dört çeker. verin gazı asfaltı bile parçalar vallahi.

  bütün bunları yapın ki, akşam haberlerde daha sonra da youtube vidyosu olarak çekirdek
  çitlerken izleyip gülelim.

  edit: besyaprakliyonca uyardı. sakın ha bu entry'imi ciddiye falan almayın.
  bunları uygulayanları akşam "nerde bu devlet niye tuzlamıyor" diye hönkürürken izleyip gülücez ve cık cık diycez.
 • uzun uzun okumaya üşenenler bir tek şunu unutmayın emin olun kaza riskini yarı yarıya azaltırsınız
  (bkz: karlı yollarda fren dostunuz değildir)
  olabildiğince plansız fren yapmamaya çalışın.