şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özellikle bugün televizyonda hayretle ve azimlerinden dolayı takdirle seyrettiğim insanlar. şimdi abicim hemen ayar vermeye çalışmayın ben de o insanlar gibi çalışan biriyim, patron değilim. sağlık sektörü gibi hayati bir sektördedir, saygı duyarım da abicim adam diyor ki 2,5 saattir yoldayım hala işe ulaşamadım. ya arkadaş pes diyorum, abicim bir gün de işe gitmesen, gelemiyorum yollar kötü desen ölür müsün? ha diyeceksiniz ki ekmek aslanın midesinde patron anında keser biletini, ona da haklısın derim de bu patronları bu hale biz getirdik. neyse efendim adam 2,5 sattir yoldayım diyor bunun dönüşü var be kardeş. şahsen yarım saat uğraşırım baktım gidemiyorum hade bana eyvallah der geri dönerim eve. tamam iş aş bunlar önemli şeyler de bu kadar da ezdirmemek lazım kendini. ben bunların çoğunun esnaf olduğundan da şüphelenmiyor değilim.
  dediğim gibi hayati sebeplerden işine gitmeye çalışanları tenzih ediyorum. bu azmi bilimde gösterseydik şimdi uzaydaydık be diyerek de entrymize duyarlılık katıyor hepinizi bu soğuklarda sıcacık kollarımla kucaklıyorum.
 • bu kişiler olmasa uçaklar kalkmaz. bu kişiler olmasa sen arkadaş sabah sıcak ekmeğini yiyemezsin. anneler çocukları için taze süt bulamaz. sokaklar temizlenmez. çöpler alınmaz. hastahanelerde insanlar tedavi olamazlar. " sağlık sektörü hadi neyse.." diyip geçemezsin arkadaşım. işine gidebiliyorsan gideceksin. internetin kesilse kafayı sıyırırsın ama türk telekom' daki teknisyen neden işine gidiyor diye çemkirirsin. her gün seyrettiğin beyin uyuşturan abuk subuk diziler yayından kaldırılsa hayatın durur ama kameraman salak mı neden işe gidiyor diyen sensin. sigaran bitse bakkal, alışveriş merkezi kapalı olsa mal gibi ortada kalırsın ama " neden millet karda kışta çalışıyor? " diye dalga geçen yine sensin.

  orta avrupa' da nerdeyse 6 ay kara kış. almanya' da, isviçre' de, avusturya' da kanada' da insanlar senin gibi miskin olsalardı bugün kullandığın ilaçların hiçbiri icad edilmemiş, sefasını sürdüğün teknolojinin hiçbiri henüz bulunmamış olacaktı. sonra neden avrupa' lı bizden ileride? tembel herif seni..
 • hem kendini hem başkalarını düşünen insanlardır.
  örneğin.; işe gitmediğinde işten kovulma ihtimali çok yüksektir ki günümüz şartlarında göze alınamıycak bi risktir burda kendini düşünüyordur.
  ya da başka bir örneğin; üniversite kampüsü karşısında fotokopicisi vardır, bütünleme zamanıdır. bi sürü öğrenci sınavdan kalmamak adına oraya gelmek zorundadır. insanın içi rahat etmez bi kere kapalı olmasına. buda başkalarını düşünmektir.
 • bunlar olsa olsa pis fakirlerdir. bunlar işe gitmezlerse işten atılıp aç falan kalma korkusu yaşarlar. asgari ücret alanları falan vardır bunların. çoluk çocuk okuturlar mesela ve tırsarlar işsiz kalırsam ne bok yerim diye. bunlar havada kuş toprakta karınca kadar çokturlar. başlık konusu olduklarını duysalar, o soğuktan kıçları donmuş, yollarda harap olmuş, anaları sikilmiş halleriyle küfredebilirler niyet kötü olmasa bile. oooo, ne kadar ayıptır. cık cık cık. dur salebimden bir yudum alayım, kardan adamımın havucunu sokayım.
 • yönetilen pozisyonundayken "karda kışta inatla ne gidicem lan işe!" diyen, ileride hasbelkader bir yerde yönetici olunca da "yollar açık neden gelmediniz?" diye hesap soranlarla yüz göz olmak istemeyendir.

  kibirli, şehvetli, açgözlü, üşengeç, öfkeli, kıskanç, pisboğaz, bilgisiz üstüne üstlük yeteneksiz ve anlayışı kıt kişidir aynı zamanda. türk usulü yöneticidir vesselam.

  “kendinizi idare ederken aklınızı, başkalarını idare ederken kalbinizi kullanın.” ingiliz atasözü
 • elimde yetki olsa istanbulda kar alarmı verilen her günü tatil yaparım.
  basit bir hesabım var
  en az beş yüz bin araca kış lastiği takılıyor. bu iki milyon adet eder. en kötü lastik 100 tl / 30 usd diyelim. 60 milyon doları istanbuldaki 3 bilemedin 10 gün için çöpe atıyoruz. yolları açmak için alınan makina parkını, kimyasalları hesaba katın. olan kazaların ekonomiye zararını ekleyin. deli bir bütçe çıkıyor. internet var, cep telefonu var, işini evden idare edebilir pek çok kişi; toplum görevi olanlar dışında bence insanların evlerinde tutulmaları çok daha akılcı olur..
 • oturdugum yerde her yer kar.
  arabayı da cıkartamadım.
  toplu tasıma da yok.
  taksi de doluymus.
  evde bekliyorum valla.
  taksi gelince ise gidicem.

  sıcacık evim.
  hic sikayetci degilim. -gulucuk-
  hazır taksi bulamamısken sucuklu yumurta yapıp yedim yeni yıla hazırlanırken, normalde puacayla dısarıdan alınan ya da borekle dısarıdan alınan, gecistirirdim.
 • patron olsak gitmezdik arkadaş.