şükela:  tümü | bugün
 • rus astronom prof. nikolai kardashev'in galaktik uygarlıklar için oluşturduğu teorik sınıflandırma.

  kardashev'e göre tüm bir gezegenin kaynaklarını kontrol edip gezegene tam anlamıyla hakim olan bir teknolojik gelişime sahip olan uygarlık kardashev civilisation type-1, bir güneş sistemini kontrol edebilecek seviyede bir uygarlık kc type-2, bütün bir galaksiyi kontrol edebilecek teknolojik seviyeye sahip uygarlık kc type-3 olarak sınıflandırılır. şu anda bildiğimiz tek uygarlık olan insanlık kc 0,3 - 0,7 civarı bir ölçektedir.

  elimizdeki sağlam bilim kurgu eserlere baktığımızda kc type-3 seviyesine ulaşmaya çalışan uygarlıkların hikayelerini okuruz, gerek asimov'un imparatorluğu, gerekse star wars'ın imparatoru kc type-3 haline dönüşmeye çalışan bir gücün hikayeleridir.

  işin daha enteresan tarafı din tarihine baktığımızda insanlığın gelişimini bir tür kc-3 uygarlığının etkilemeye çalıştığını görürüz. tevrat'taki genesis hikayesi sanki böyle bir teknolojik gücün önemsiz bir gezegende yaptığı bir genetik deneyi anlatır gibidir.
 • kardashev'den sonra bu sınıflandırmayı inceleyen carl sagan ve zoltan galantai dahil çeşitli bilimadamları dördüncü tip aşmış bir uygarlık tipinin daha olması gerektiğini ileri sürmüşlerdir. netekim carl sagan'ın contact romanında eleanor arroway'i yaptırdıkları makineyle mekanlarına götüren yaratıklar bu tip bir uygarlık izlenimi uyandırmaktadır.
 • bilimkurgu dizilerinde kardashev seviyeleri en yüksek uygarlıklar stargate'in ancientleri (arcturus project), star trek'in q continuum'u ve doctor who'daki time lord'lardır. bunların hepsi kardashev seviye 4 uygarlıklardır.
 • kardaşev derece -3: belediyeyi çekip çevirmekten aciz olmak.
 • hakkında öğrenmeye-araştırmaya-konuşmaya değecek derecede zıbıtık birşey, bsg'de cavill biraderler de sanki bu kafada gibi düşünmüştüm
 • star trek'in q continuum'u ve doctor who'nun time lordları dışında, asimov'un the gods themselves romanındaki uygarlık da bu skalada 4. seviyeye tekabül eder.
 • insanların 0 ile 1 arasında olduğu ölçektir. 2'ye veya 3'e çıkma adayı belki de insan değildir.
 • örnekler vermek gerekirse;

  0 tipi uygarlık: biz, bildiğin insan ırkı. enerji ihtiyacını büyük oranda fosil yakıtlardan karşılayan. yıldızının enerjisini çok düşük seviyede değerlendirebilen uygarlık tipi. gezegen yörüngesinde ve yıldız sistemi içerisinde uzay uçuşları yapabilir.

  i tipi uygarlık: yıldız sistemi içerisindeki diğer gezegen ve uydularda terraform şeklinde değilse bile, hub'lar veya yapay biyosferler aracılığıyla kolonileşmiş, sorunsuz haberleşme ve ulaşım sağlayabilen uygarlık tipi. yenilenebilir nükleer enerji kullanımını mükemmelleştirmenin yanında, kendi gezegenindeki tüm enerji kaynaklarını verimli şekilde kullanabilir, yanardağları, depremleri ve hava olaylarını kontrol edebilir. insanlığın önümüzdeki 50-150 yıllık süre içerisinde geçişini tamamlamasını beklediğimiz uygarlık tipi.

  ii tipi uygarlık: kendi evrimini kontrol altına almayı başarmış uygarlık tipi. kendi yıldız sistemindeki tüm enerji kaynaklarını maksimum verimle kullabilir; yıldızlararası seyahat ve haberleşme yeteneğine sahiptir. daha ileri seviyelerde gezegenlerin yörünge hareketlerini dahi manipüle edebilir. bu seviyede bir uygarlığın yok olma ihtimali imkansıza yakındır. kendisinden daha gelişmiş başka uygarlıklar dışında uzayda veya yaşam bölgesinde varlığını tehdit edebilecek ölçüde bir tehlike bulunmaz. hücresel ve hatta atomik seviyede yaşamı kontrol edebildiği için hastalıkları yok etmiştir, çarpma olasılığı bulunan asteroidleri ise tespit edildiği anda yok edebilir veya yörüngesini değiştirebilir. mass effect ve star trek evrenlerindeki insan ırkları ile predator serisindeki yautja pek çok açıdan bu seviyeye ulaşmıştır. kendi uygarlığımızın da yine bazı alanlarda önümüzdeki 50-100 yıl aralığında başlayıp, 500 yıl içinde geçişini tamamlamasını bekliyoruz.

  iii tipi uygarlık: içinde bulunduğu galakside istediği gibi kolonileşebilen, terraform ve gezegen mühendisliği becerisi en üst seviyede olan, doğrudan doğruya yıldızların ürettiği füzyon enerjisinden faydalanan uygarlık tipi. intergalaktik yolculuklar ve haberleşme de yapabilir. star wars'taki galaktik imparatorluk tip iii sınırları içerisindedir. nikolay kardaşev tarafından tanımlanan son uygarlık tipi budur, ötesinde geçmemiştir.

  iv tipi uygarlık: kardaşev'den sonra başka bilimadamları tarafından betimlenen seviyedeki uygarlık tipi. tüm evrende kafasına estiği gibi at oynatır. gezegenler, yıldızlar, galaksiler üzerinde deneyler yapar; yok edip yenilerini meydana getirebilir. fiziksel yapısını uzayda tek başına, herhangi bir araç olmadan istediği gibi yolculuk yapabilecek şekilde değiştirebilir. madde ve enerji varlığını istediği gibi manipüle edebilir ve zamanda yolculuk yapabilir. marvel evrenindeki celestial'lar bu uygarlık tipinin iyi birer temsilcisidirler.

  v tipi uygarlık: multiversal düzeyde takılan uygarlık/varlık tipi. tüm evrenlerdeki fizik kurallarını istediği gibi kullanabilir ve değiştirebilir. evrenleri yok edebilir, geri getirebilir, baştan yaratabilirler; true-omnipotent şeklinde betimlenebilirler. marvel'daki beyonder, living tribunal, one-above-all, dc'deki the presence ile lucifer ve michael, büyük dinlerin tanrı tasvirleri bu tanım dahilindedir.
 • rus astrofizikçi nikolai kardashev'in önayak olduğu büyük öngörünün skalasıdır. kardashev'in skalasına göre üç, günümüz fizikçilerinin eklemeleriyle beş adet seviye teşkil etmektedir. kardashev'e göre bir medeniyetin gelişmişlik seviyesi teknolojik ilerlemesine bağlı olarak ne kadar enerji tükettiğiyle ölçülmektedir. bittabi kardashev'e göre bu aynı zamanda bize medeniyetin bilgi seviyesi hakkında bilgi de vermektedir.

  michio kaku'ya göre de şuan skalada yer almıyoruz. yani tip 0 medeniyetinde sürünüyoruz ancak 100-200 sene sonra tip 1'e geçilebileceğini de söylüyor kendileri. ancak tip 0 tip 1 geçişinin çok kritik olduğunu da söylüyor.
  insanlık, tükenebilir enerji kaynakları arayışına girip savaş çıkarabileceğini söylüyor. aynı zamanda teoride doğal afetlerden zarar görmeksizin ciddi bir enerji kaynağı çıkışı olduğundan üstüne bir de yararlanılabileceği gerçeği de mevcut. tip 0 medeniyetinde doğal afetlerden insanlık zarar görmektedir.

  tip 1 medeniyeti seviyesi, gezegen üzerinde mutlak hakimiyet kurmak ve gezegenle uyumlu biçimde yaşamakla mümkün. öngörülere göre tek devletli tek dil konuşulan bir toplum var olacak. yine diğer öngörülerden biri de terraforming yani gezegenleri dünyalaştırma, megamühendislikler söz konusu olacak.

  tip 2 ise solar sistemimizden biraz daha açılarak çevresindeki yıldızların da enerjilerinden faydalanmakla mümkün. süpernovolar, karadelikler medeniyet için bir sorun oluşturmayacak. yıldız kümeleri arası iletişim ve ulaşım sağlanacak

  tip 3 artık insanlığın çıktığı en üst seviyelerden, bütün galaksiye hakimiyet ve galaksiler alası yolculuklar bu medeniyette gerçekleşebilecek.

  tip 4 ve tip 5 uygarlıklarını artık sizin aklınıza&muhayellinize bırakıyorum.

  (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=iwjsfhykbea )
 • evrende var olabilecek uygarlıkların gelişmişlik düzeniyi inceler. bunu incelerken, olası uygarlıkların "enerji kullanım düzeyini" baz alır...

  http://www.kozmikanafor.com/tip-1-medeniyetler/