şükela:  tümü | bugün
  • kürtler'in, rumlar'ın, araplar'ın, çerkesler'in, zazalar'ın, çingeneler'in, yahudiler'in, süryaniler'in, yezidiler'in, ermeniler'in, arnavutlar'ın, boşnaklar'ın, makedonlar'ın gürcüler'in, lazlar'ın ve hatırlamadığım daha nicesinin nereden gelip nereye gitmiş/gidiyor olurlarsa olsun anadolu'da bir şekilde yaşamış ve buranın varlığına, haline, tavrına, bugününe, işte tam da böyle olduğu gibi oluşuna katkıda bulunmuş olduğu gerçeğini sindiremeyen birtakım ibişler tarafından türk müziğine yer vermediği iddia edilen grup. (bkz: şaka mısın?)

arada eminim eksikler vardır ama türkçe söyledikleri eserlerden şöyle bir liste çıkardım üşenmeyip:
    (bkz: dargın mahkum)
    (bkz: nevruz türkü)
    (bkz: turna)
    (bkz: çeşm-i siyahım)
    (bkz: gülsüm)
    (bkz: hem okudum hem yazdım)
    (bkz: anako-işler nanay)*
    (bkz: yanıyorum)
    (bkz: bahçada yeşil çınar)
    (bkz: o yanı pembe)
    (bkz: şah-ı merdan)*
    (bkz: gülüşün gülden güzel)
    (bkz: bugün güzellerin şahını gördüm)
    (bkz: ahirim sensin)
    (bkz: denize yakılan türkü)
    (bkz: elleri pamuk)
    (bkz: ala gözlü nazlı pirim)
    (bkz: burçak tarlası)
    (bkz: sökün ayı) - (bkz: aşk beni)
    (bkz: yandı bağrım)

ve dahi (bkz: karacaoğlan) (bkz: aşık mahzuni şerif) (bkz: neşet ertaş) (bkz: özay gönlüm)

öyle görünüyor ki türkünün orijinali olan sari gyalin'i anlamı düpedüz dağlı gelin demek iken sarı gelin diye; ez kevokim'i hele yar diye; canê canê'yi caney caney diye söylemeyi reddettikleri için oluyor bütün bunlar. ama siz düşünmeyince ya da inkar edince yok olmuyor bu diller de geçmiş de, valla bakın!

yeri gelmişken (bkz: kürtçeden türkçeye çevrilen türküler)
  • allah için ege'den de türküler okumalarını istediğim grup. onlarca güzel türkü, zeybek var. koyun birini de albümlerinize kendi yorumunuzla!? biz kardeş değil miyiz lan?
  • hangi eserlerinde teröristlere methiyeler yağdırdıklarını merak ettiğim grup.

kusura bakma sevgili faşist tosuncuğum da; anadolu'da yaşamaya çalışan her dilde türkü yapmak, halkın türkülerini yorumlamak terörizmden sayılmıyor. yıllarca çalıştınız, çabaladınız öyle olması için ama, olmadı işte, ne yapalım...
  • yaptıkları son videoda 'gel yavaş gel, yerler yaş' derken kayarak düşen penguenleri göstererek yarmışlardır.
  • can bonomo yerine eurovision'a katılması; türkçe, kürtçe, ermenice, çingenece türküler söyleyip, yok ermeni soykırımı, yok kürt isyanı rerererö diyenlere kardeş halkların bu topraklarda "kardeş türkülerle" yaşadığını bütün avrupa'ya bütün dünya'ya duyurması gereken grup.
  • rojek te 'yi de kaydetmişler vaktinde.
    bu performanslarına bakıp - sene 1994- şimdi geldikleri yeri ben kabul edemem, ettirmen bana. şu "ne otantik ne de modern- ikisinin ortası" icradan sonra geldikleri yol bence yol değil...değildir. eski kardeş türküleri istiyem!
    http://www.youtube.com/…vfdf_e6jcwg&feature=related
  • videosu da sözleri de pek güzel olan yeni şarkılarının tek eksiğivedat yıldırım'ın uzun havası.* ellerine sağlık, güzel insanlar hep mi güzel işler yaparlar.
  • yaptigi turkuleri halkinin konustugu tum dillerde yapan, gurur duyulasi, turkiye'nin tartismasiz en iyi turku grubudur. fasistlere kapaktirlar kendileri kendilerine zaten.
  • turkiye'de cok sesli, etnik muzigin (ezginin gunlugu vb. gruplarin dusus yasamasi veya turku yorumalama derleme olayini birakmasindan sonra) dibe vurdugu bir anda kulaklarimizin pasini silen grup. grup simdiye kadar biraraya gelememis iki seyi bir araya getirmistir. birincisi hem geleneksel enstrumanlari kullanmak suretiyle turkulerin formunu zedelememek hem de cok sesli halk muzigi yapmak. ikincisi de bunun dogal bir sonucu olarak hem varoslardan gelen insanlarla hem kentli entellektuelleri dinleyici kitlesi kilmak.

grubun ilk kasetlerindeki ermenice bir turkuyu, motosikletle fransa'dan cin'e giden iki oryantalist ingiliz her nasilsa kardes turkuler'den erol mutlu'yla boyle sohbet ortaminda canli bir sekilde kaydetmisler. cok guzel ve ilginc bir kayit. mp3'u bu iki ingilizin asagidaki web sayfasindan yuklenebilir. (turku uzerine yorum yapmaya calisan ingiliz zicmistir. dogu diyince aklina mistisizm gelen su klasik avrupali tavri.)

http://www.paris-pekin.org/pages/british.htm
  • türkiye'de beyaz türkler dışında kimse temsiliyetinden memnun olmasa gerek, sürekli bir sitem halindeyiz kardeş türküler'e. benim şarkılarımı da söyle, şu dansı niye hiç etmiyosunuz, biraz da bizim havalardan çalsanız diye diye..
    devletlüye bi şey diyemiyoruz ya, nazımız size geçiyo be kardeş türküler...