şükela:  tümü | bugün
  • ferhan şensoyun bir marifetinde herşeyi üç kez tekrarlıyan adam oynuyordu ilgili filmde
  • başrolünde bir figüranın oynadığı, bir figüranın hayatını anlatan çok güzel bir türk filmi.
  • yalaka mode on bir laf olabilir bazen..
    birinin bir isteğini yaptıktan sonra kardeşi kesilirsiniz bir anda...
    yok yapmadınız..."sittir ipne zaten ne zaman yaptın ki!"
    (bkz: aglamak istiyorum)
  • nesli çölgeçen'in yönettiği 80 sonrası türk sinemasının yüzakı filmlerdendir. o dönemin çok büyük şeyler anlatmak isteyip hiçbir şey anlatamayan bunalım sineması çölünde bir vaha gibidir adeta. ne entellik özentisine, ne de arabeskleşmeye kaçmadan sade bir anlatımla en yakıcı gerçekleri anlatır, mizahı da eksik etmez üstelik. özcan özgürün ve diğerlerinin oyunculuğun da büyük payı vardır bunun başarılmasında. sevinç pekin yarı delirmiş fahişeyi ne güzel oynar, nazan ayas, yapay gelmeyen komşu kızı güzelliğiyle nasıl da iç burkarak bakar.
    bir yerlerde bulursanız muhakkak izleyin derim. "bu ülkede iyi şeyler de oluyor" geyiğinin pek nadir tecellileri bu kadar çabuk unutulmasa keşke.
  • orhan pamuk'un kara kitap'ının bir bölümünün adıdır.
    romanın karakterlerinden gazete yazarı celal salikin sapkın hayranı telefonda celal salike 'kardeşim benim' der durur...

"taklitle, maskeyle yetinemeyecek kadar mutsuz olduğun gecelerde yazdıklarını ben daha iyi bilirim, ama yaptıklarını sen daha iyi bilirsin, kardeşim benim. birbirimizi anlayacağız, birbirimizi bulacağız, birlikte tebdil-i kıyafet edeceğiz, bana adresini ver."
  • anlayana cok hisli bir laftir, sonuna bir de be koyup uzatirsaniz hele..

- kardesim benim bee..
  • kardeşim benim
    bir bilsen seni özledim
    akıyorum ırmaklardan
    doğuyorum tepelerden
    özgürlüğün üstüne
    kardeşliğin üstüne

kavuşmak sana
    bir akşam üstü yorgunluğunda
    çarpıntısı yüreklerin
    anlatmaya yeter mi ki
    hasretini özgürlüğün