şükela:  tümü | bugün
  • suriye'de yaşananları, bugüne kadar hiç anlatılmayan bir bakış açısıyla ele aldığı iddiasıyla 13 nisan'da gösterime girecek olan sinema filmi.
  • fragmanı çıkmış olan film.

https://youtu.be/62ecg944ojy

"suriye savaşı niye başladı" sorusuna ilk defa türkiye'nin ve özgür suriye ordusu'nun yani dünyanın suriye adına resmi otorite saydığı meşru muhaliflerin gözünden anlatılmış.

fragmana bayıldım. zalim esed'in ve zorba baas rejiminin insanlara neler yaşattığını, ne zulümler yaptığını anlatarak savaşın çıkışını anlatacaklar belli ki. görüntü kalitesi ve oyunculukların çok iyi olduğu fragmandan bile anlaşılıyor zaten.

bu film aynı zamanda dünyada suriye savaşı'nı anlatan ilk film. sözlük mezhepçileri kesin bok atmaya başlar birazdan ama bu film sayesinde zalim esed'in katliamları da dünyanın gündemine getirilmiş olacak.
  • film galiba 6 yaşındaki kızı demirlere bağlayıp iç organlarını çıkartan köpeklerin niye haklı olduklarını anlatıyor sanırım. 6 yaşındaki bir kzı öldürmeleri kesinlikle çok gerekli ve elzemdir, dinci köpekler bunu açıklayacak sanırım.

o değilde zamanında anası fetönün gönderdiği herkesin altına yatan köpekler gene havlıyorlar, bu köpeklerin anası bugünlerde ak itlerin altına yatmak ile meşgul ama merak etmesinler devran döndüğünde bu babası belirsiz itlerin analarının sadece yüzüne tüküreceğiz, fetöcüler gibi ya ada ak itler gibi becermeyeceğiz biz fetöcüler ya da ak itler gibi sapık değiliz çünkü
  • suriye'yi kana bulayan islamcı köpeklerin yeni bir yalan propagandasıdır. ulan ne kadar güzellemeye çalışsalar da tipleri bile ele veriyor ne kadar karanlık ve aşağılık olduklarını. istedikleri kadar çabalasınlar suriye'de direnen kahraman esad ve askerleri kazandılar. burda ancak böyle yalan dolan filmler çekip kendi aralarında gazlarını alırlar.
  • bu filmin yarrak gibi olmama olasılığı = yok.
  • 2 dakikalık fragmanını izlediğim kadarıyla suriye'de devrimin başlangıç dönemini iyi bir şekilde anlatmışa benziyorlar. ama tamamını izlemeden de kesin yorum yapmak istemiyorum.

haberlerde çekimlerin 3 hafta sürdüğünü öğrendim. böyle bir film için sadece 3 hafta mı? devlet desteğine rağmen demek ki üstün körü bir iş yapmışlar. suriye gibi üçüncü dünya savaşı söylentilerine sebep olan bir ülkeye dair yapılacak bir filmin çekimleri 3 haftadan daha fazla sürmeli değil miydi? sonuçta beyaz perde diyoruz. trt sinema kuşağına film yapmıyorsun ki.

bu filmin görünürdeki en büyük handikapı çiftlik bank'ın reklam yüzü olan kişinin başrollerde olması. muhtemelen bu film çiftlik bank olayı patlamadan çekildi ama sonuçta sinema dediğin şey algı yönetimidir. bu da büyük sıkıntı.

öyle çok büyük gişe falan beklemiyorum ben bu filmden. bizim milletin suriye'ye bakışı ekseriyetle "ama bunların hepsi ameriganın oyini" düzeyinde. pek ilgilerini çekmez yani. ha esed'in göt kıllarının gişe üzerinden suriye devrimine bok atma yarışına girecekleri de kesin.

izleyelim, tekrar döneriz entariye.

not: bugün itibariyle gösterime girdi.