1. kitap livaneli'nin diger romanlari gibi sürekleyici ne zaman bittigini anlayamiyorsunuz.kitabin yarisina gelmeden katilin kim oldugunu anlamistim ama zaten asil sürpriz o degilmis,kitabin sonunda bunu anlayacaksiniz.`*
  2. bir solukta okunan zülfü livaneli romanı. fakat bence arka kapağı kitabı tanımlamıyor. bu bir aşk hikayesi değil çünkü, daha çok kimliğini arayan sıkışıp kalmış bir adamın hikayesi bence.

--- spoiler ---

şöyle de söyleyebiliriz aslında.kitap boyunca olga ve mehmet arasında yaşanan duygu tam olarak geçmiyor okuyucuya. havada ve boş kalıyor, o aşkı hissedemedim ben. bir olmamışlık var. sonra ludmilla ve olga'nın durumu da bir eğretiydi, olmamıştı. en güzel yanı, sonu ve kitabın ana karakterinin roman boyunca kendisini arayışıydı.

--- spoiler ---
  3. okumakta olduğum 3 kitap varken aniden onları bertaraf eden ve iki günde elimde eriyiveren roman. gizem unsuru olduğu için çok sürükleyici ve sürekli okumak istiyorsunuz. kurgusu da gayet başarılı. tavsiye edilir, alınız efendim.

edit: umarım bizimkiler değil de yabancılar filmini yaparlar.
  4. bir zülfü livaneli eseri olduğundan tereddütsüz alarak okumaya başladığım ve şimdilik akıcı giden roman.
  5. 19 tl den satışa sunulmuş zülfi livaneli kitabıdır. okumakta olduğum son oyunkitabından sonra okuma alışkanlığıma katma değer katacak kitaptır.
  6. çok okunmasının en büyük nedeni kesinlikle çok kolay okunacak basitlikte bir anlatım, basit bir öykü, anlatıcı dışında derinliği olan hiçbir karakterin olmaması sayılabilir rahatlıkla.

--- spoiler ---

sessiz sedasız bir köyde ilgi çekici bir şekilde kitaplarla dolu bir evde insanlardan uzakta yaşayan karakterin çok insanın hayalini kurduğu hayatının yarattığı çekime; bir cinayet olayı dahi girse hala yaprak kımıldamamış gibi bir durum var. çok kolay okunmasına rağmen bittiğinde pek çok yönden bir tatmin olmamışlık duygusu yaratan kitabın finali de sanki işi çıkmış birden bitirmek zorunda kalmış gibi duruyor.

--- spoiler ---
  7. hızlıca akan bir livaneli romanıdır. her zaman olduğu gibi. livaneli' nin bir kedi bir adam bir ölüm kitabından sonra çıkarttığı her kitap böyledir zaten. hızlıca alır seni sürükler ve biter. bittiğinde üzülürsün.

ancak hem serenad ta, hem de bu kitapta sonlar çok aceleci bağlanmış, kimle konuşsam aynısını söylüyor. sanki livaneli sıkılmış; bu da böyle oluversin demiş. sanki biraz da vakit ayırsa bir baş yapıt çıkarabilecekken bu da böyle olsun demiş..
    kitabı da tayland da yazmış. bu da çok cool bir hareket.
    bir de kitaptaki moskova tasvirleri de gayet başarılı

olsun, yine de güzel.
    ama şu sıralar "bu yazın en çok okunacak kitabı" diyorlar gazetelerde.. plaj kitabı mı demek bu.. yazlık kitap mı olur ya hu, demet akalın şarkısından mı bahsediyorsunuz... yazın okuyun ama hava 20 derece altına düşünce okumayın zinhar mı demek bu şimdi..

gazeteciler de ne manşet atacağını şaşırdı artık. kitap bir kez yayınlandı mı mevsim, ay, yıl fark etmez beyler.. yazlık kitap diye bir şey yoktur.

şöyle bir alıntı yaparak üzerine düşünülecek bir cümle ile bağlayayım kitabı

`insan her şeyi unutarak yaşayabilir ama her şeyi hatırlayarak yaşayamaz`

ve son olarak zülfü livaneli kitabı yazmasına sebep olarak eşinin ortaya attığı bir düşünceyi belirtmiş. teşekkür etmiş. biz de teşekkür ederiz ülker livaneli ye.
  8. güzel başlamış ama sonu olmamış bir zülfü livaneli romanı.hatta genel olarak yarım kalan çok yer var.ne ön plandaki cinayetin ne de arka plandaki aşk öyküsünün içine giremiyorsunuz.romanı birinci ağızdan anlatan ahmet'in de amacının ne olduğu ya da amaçsızlığı havada kalıyor.edebi gibi gelmişti ama edebi bir roman olduğu da söylenemez.maalesef ki gazetelerde bahsi geçen plajda okumalık kitap olmaktan öteye geçemez benim için.yine de zülfü livaneli'yi severim,naifliğinden alçakgönüllülüğünden ötürü.emek vermiş yazmış,biz de hakkını verdik okuduk.okunmasın demem,okunsun derim.

kardeşimin hikayesi hakkında bilgi verin