şükela:  tümü | bugün
  • 26 yaşında ve şizofreni belirtileri gösteren kardeşimi bir türlü doktora götüremememiz durumu.

öncelikle gerçekten ne yapacağımızı şaşırdığımız için bu başlığı açma ihtiyacı hissettim. kardeşim ergenlik döneminde bir bunalıma girdi, içe kapandı, güven problemi ve akabinde profesör'ün verdiği "prozac" ve "risperdal" ilaçlarını kullandı. ama bunları da bir süre sonra bıraktı. birkaç sene üniversiteye giremedi, hiç arkadaşı yoktu bu süreçte.

ardından 2 yıllık bir bölüm kazandı. bir süre devam etti. fakat bir gün bana mesaj atıp (geçen sene mayıs ayı) "benim kağıtlarımı yakıyorlar. 15 defa aynı sınava girip hep aa alıyorum, ama ben ff alana kadar sınavı tekrarlıyorlar. mahkemeye verelim bunları" dediğinde iş farklı bir noktaya geldi.

bu ve buna benzer hezeyanlar giderek arttı. sürekli kendisini odaya kapamaya, bir ara "evli olduğuna" , kendisinin "ingiliz" olduğuna falan inandı. ardından askerlik korkusu başladı ve sürekli kendisini götüreceklerini düşünmeye başladı.

ne kadar çabaladıysak da doktora gitmeye ikna edemedik. son 2 haftadır yemeden içmeden de kesildi. saçma konuşmalar yapmaya başladı. etraftaki evleri maket, televizyondaki kişileri animasyon vs olarak adlandırıyor. odasına kendini kilitliyor.

112 böyle bir durumda gelmiyor. savcılıktan "vasi" kararı alınması gerekiyor, çünkü tedaviyi reddettiği sürece hiçbir sağlık kuruluşu müdahale etmiyor.

bu karar için adliyeye gidip, durumun aciliyetini bildirmemize rağmen ekim ayına duruşma verdiler. yani çok uzun bir süre ve doğru düzgün bir şey de yemiyor. bütün eşyalarını odadan çıkardı. sadece yatak var ve çarşaf yastık vs onları da istemiyor.

sözlük formatını biliyorum, bunu şimdiden belirteyim. bu bir çaresizlik başlığı. belki buradan gelecek bir fikir bize yardımcı olur ümidiyle bu başlığı açtım.

kocaeli'de yaşamaktayız.

not: arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim, birçok mesaj geldi, kusura bakmayın zihnen de çok yorgun olduğum için hepsine dönemedim. inşallah bir şekilde bu durumu çözeceğiz. bir önerisi veya özellikle bu adli sürecin (ekip gelip yatışın sağlanması için) hızlandırılması ile ilgili tavsiyesi olan varsa mesaj atarsanız çok sevinirim. sağ olun.

not2: çaylaklardan mesaj alamıyormuşum. açıkçası farkında değildim durumun. şimdi düzelttim. sağolsunlar başka yazarlar aracılığıyla ulaşanlar oldu. hepsine çok teşekkür ederim.
  • allah yardımcınız olsun.
    zorla da olsa ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırılıp, acil bir tedavi süreci başlatılması gereken olaydır. acil şifalar dilerim.
  • gerçekten zor bir durum. umarım en kısa sürede çözüme kavuşur. muhtemelen hasta ilaç almayı da reddediyordur. gerekirse zorla da olsa ilaçları almasını sağlamak gerekiyor. aksi halde durum daha da kötüleşebilir. bunun dışında, kurallar nedir bilmiyorum, ama hastanın öyle ya da böyle hastaneye yatması gerekiyor. bunun için illa ki birine zarar mı vermesi lazım.. sağlık kuruluşlarının bu vurdumduymazlığı insanı sinir hastası eder.
    ayrıca doktorunuzdan gerekli talimatları aldıktan sonra ilaçları yemeklere katmak da bir çözüm olabilir. ama öncesinde mutlaka doktora sorun. yan etkiler, yemeğin içindeki maddeler ile etkileşimler önemli bir durum çünkü.
  • öncelikle hem kardeşinize geçmiş olsun hem de allah ailecek yardımcınız olsun.

ben işin yargı kısmında nasıl yardımcı olabileceğimi bilmiyorum ama ufak bir önerim var. kardeşinizin psikozu sebebiyle gerçek ile gerçek olmayan düşünceler arasındaki farkı anlaması mümkün değil. kendisinin sanrılarını doğru diyerek desteklemeyin ama yanlış olduğuna ikna için çaba sarfedip üstüne gidip ikna etmeye çalışmayın. sizi bir karşıt olarak görmeye başlarsa bu sefer aklından geçen hiç bir şeyi sizinle paylaşmaz. sizin onun iyiliğini istediğinizi ve duygularını önemsediğinizi, ona sahip çıktığınızı hissetmesi önemli. aksi halde psikozu ile yalnız kalır ve işin içinden çıkılması çok daha zor olur. yalnız bunu yapmak çok zor ve sabır isteyen bir iş. kendisi ile bağınızın kopmasına izin vermeyin ama mutlaka tedaviye bir şekilde yönlendirin. çok büyük geçmiş olsun.
  • hastaneye isteği dışında zorunlu yatış yapılabilmesi için önce kaymakamlığa başvuru yapılıyor. dilekçe yazıldıktan sonra aile toplum sağlığı merkezine iletiliyor. bunu siz de yapabilirsiniz elden ya da kaymakamlık kuruma gönderebilir. daha sonra eve bir ekip** geliyor inceleme yapmak için. onlar çaktırmadan hastayı izliyorlar, sorular soruyorlar. durumun vahametine göre gerekli yerlere haber verip zorunlu yatış için işlemler başlatılıyor. ruh ve sinir hastalıkları hastanesine polis eşliğinde ambulansla gidiliyor. polis, hastayı eve almaya geliyor. süreç şahit olduğum kadarıyla bir hafta sürmüştü. duruma göre daha uzun ya da kısa da sürebilir.

bu tür hastaların fiziksel kuvveti çok fazla oluyor. o yüzden üstteki yazarın dediği gibi dediğinin tersine gitmeyin, tartışmayın.

edit: gerekli kurumlar eklendi.
  • ruh ve sinir hastalıkları hastanesi ne kadar işe yarıyor ( pek işe yaramadığına tanık olduğum için söyledim ) eğer elinizden geliyorsa kendiniz tedavi edin.

benim de böyle bir tanıdığım var. önceden akli dengesi yerinde ve ailecek kendi işlerini yaparlardı. birden dengesizce hareketler ve konuşmalar yapmaya başladı. sonra yemekten kesildi, sadece şeker ( bayram şekeri ) istediğini söylerdi. sonra hastaneler, ilaçlar, yatırlar, şeyler, hocalar, seanslar ne yaptılarsa olmadı. çocuk hiçbir tedaviyi istemiyor ve tedaviye cevap veremiyor.

şimdi ise kendi kendine konuşmaya devam ediyor. sürekli çöp topluyor. çöp topluyor dediğim; yolda gördüğü her çöpü karıştırma isteği duyuyor. yolda bulduğu; sopa, poşet gibi nesneleri eline alıp geziyor. her gördüğü kişiye bir şeyler anlatıyor tabi hep hayali şeyler.

biraz zor bir durum ama şu yolun denenmesini isterim; ( kendi gözlemim ve düşüncemdir, hiçbir bilimsel yanı yoktur )

kişiyi oldukça nesnelerden uzak tutun; elektronik olsun, arabalar, motifler, insanlar, kısacası sakin bir köy ortamı gibi sade olan bir yer.
    burada kendisine refakat edebilecek 1 yada 2 kişi gerekecek. bu kişiler sanki hayata yeniden adım atıyor, yeniden doğmuş gibi telkinlerde bulunacak. sessizlik ve tek kişinin komutları bu tedavide yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

yine söylüyorum bu kendi görüşüm. ailemle bir kaç kişi sessiz bir ortam sayesinde, rahatlama ve dinginlik içine girmiştir.
  • yemişim sözlük formatını canın sağolsun. bu durumdayken böyle şeyler dert edilmez. umarım en yakın zamanda her şey yoluna girer huzura kavuşursunuz.
  • bu konularda cahil birisi olarak bi kaç soru sorcam

tedavi için illa hastaneye gitmek şart mı bi doktor arkdaşın kılığında gelip evde tedavi etmeye çalışamaz mı

alacagı ilaçlar varsa başka yolla ( suya karıştırıp, yemeğe katıp vs.) verilemez mi

inşallah bi an önce iyileşir kardeşin
  • vasi tayini yapılana kadar kendisine zarar vermesinden endişe etmenizden dolayı şimdiden bakımevine yerleştirilmesi için sosyal hizmetlere bir dilekçe ile başvurun. durumun acil olduğunu belirterek raporunu da dilekçeye ekleyin.
  • ötenazi iyi fikir dostum
    kabul etmese bile dışardan tekniklerle .
    aq devleti yapsa ne olacak sanki.