şükela:  tümü | bugün
  • insanın içini burum burum burkan, fakat sıradan bir çalışansanız hiç bir zaman tam anlamda onu kurtarmaya gücünüzün yetmeyeceği hüzün verici durumdur.

maaşımı çekiyorum, kendimce rahat rahat harcıyorum. bazen gereksiz bazen gerekli bir şeylere bir çuval para ödüyorum. sonra aklıma o geliyor. işsiz ve maaşı yok. özgürlüğü yok adeta. arada üç kuruş yollasan ne fayda? maaşımın yarısını ona veremeyeceğime göre günü kurtarmaktan farksız.

sen kaç yüz liraya gözlük alırken, o en azından harçlığım çıksın diyerek iş arıyor. ne olursa işte. bir yerlerde çalışıyor deniyor olmuyor. cahil bir esnaf tarafından küçük düşürülüyor. sen dolabı açıp 12 tane ayakkabıdan hangisini giysem acaba diye düşünürken, onun ise yeni bir ayakkabı alma fikri aklının ucundan bile geçmiyor.

okumuş bilgili bir insanın kaderi bu olmamalı.

edit: yardım tabiki ediyorum. ama yardım etmekle onu içinde bulunduğu çaresizlikten kurtaramazsınız dostlar. ona bir iş veremiyorsanız isterseniz sonsuza kadar yardım edin. bu onun kendine olan güvenini azaltmaktan başka bir şeye yaramaz.
  • 12 cift ayakkabı dedigine gore kesin ablasın sen.abi olsa sandalet giyer kardesine bakardı.
  • ben de bir ablayım ve benimki de işsiz ama artık alıştım allah’tan bu aralar iddaa da tutturuyor da çok üstüne gitmiyorum.

edit: imla
  • görünüşe bakılırsa kardeşlerin işsiz olmaktan daha büyük problemleri de var. 12 çift ayakkabı ile ancak rahat eden bir ablasının/abisinin olması gibi.
  • o işsiz kardeş benim. abim sağolsun arada destek oluyor ama genelde gerek duymuyorum. abimden maddi manevi destek alırken ezilmem yada gocunmam. abim sonuçta. aile olmak zor zamanlarda birbirine destek olmaktır. ben çalışırken bende ona destek olurdum. almak istediğim birşey olursa sorar zaten. elindeki imkanlar dahilinde desteğini esirgemez. hiç kırılmayın, üzülmeyin, içiniz burkulmasın. ailesiniz...
  • kardeşimin işi var ama olmasa kazandığım paranın yarısını tereddütsüz ona verirdim.
    eminim aynısını o da benim için yapardı.

kardeş olmak bunu gerektirir çünkü.
  • işsiz değil ama daha önceki iyi maaşlı işinden olup yeni işindeki maaşı ancak kira ve faturalara yeter duruma düşünce geçmişte çektiği yüklü kredilerin bir kısmını abi olarak üstlendim. haliyle benim de planlarım aksıyor ama olsun hayat hep güllük gülistanlık değil. umarım tez zamanda güzel bir işe geçer veya bu ülkeden paçayı kurtarır.
  • bir de amcanın işsiz olması ve 10.000 tl'lik borcunu duygusal ayaklara yatarak yeğenine ödetmesi var. evet lan o yeğen ben oluyorum. akrabaların ta amkyim..