şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öğrenildiğinde ağabeyin içinden çok tiz bir cızz sesi yükselir. önceden hafiften şüpheleriniz olmuştur ama her seferinde bu yükselen kötü hisler yok canım, olamaz ya, kardeşim ve sigara hıh, o kadar da değil şeklinde akıldan geçen cümlelerle bastırılır. lakin hep içinizi birşeyler kemirir. kaçınılmaz an, yani kardeşin işaret parmağıyla orta parmağının arasına sıkıştırdığı izmariti görmek hiç umulmadık zamanda meydana gelir ve o anda gözleri ovuşturmak, arkasında promosyon olduğunu umarak açtığınız, tekrar deneyiniz yazısını görünce kapatıp tekrar açtığınız şişe kapağında bedava yazısını görmek kadar imkansızdır. siz şok olursunuz, kardeşiniz utancından kıpkırmızı kesilir. evet; sigara içen, paketi bittiğinde gece gündüz demeyip tehlikenin kol gezdiği sokaklara sigara almaya çıkan ağabey bünyesi, kardeşinin sigara içmesini kaldıramaz. insanın o anda kendi adına sigara içmek için uydurduğu sebepleri *** gelir aklına, ama karşısındaki manzarayı izah edecek bir mazeretin olmadığını düşünür ki bu, olaya çok sığ bir bakış açısıdır ama napsın ki ağabey yüreğidir dayanamaz, kıyamaz kardeşceğizine bir türlü yakıştıramaz. bu sebeple sığ da olsa aklından geçenleri mantıklı bulur. kardeşine kızar o an. senden beklemezdim, cık cık, çok kırıldım gibi klasik büyük sözleri söyler ve bu sözlerin kardeşi üzerinde etkili olacağına dair zayıf bir umudu vardır. ama kardeşinin sigarayı tutuşundaki tavırdan anlamıştır ki kardeş uzun süreden beri kullanmaktadır namıdiğer mereti ve uzun bir süre daha kullanacaktır. zor hayatın zor kabul edilen gerçeklerine kabul edilmesi gereken zor bir gerçek daha eklenmiştir.
 • kişinin kendisi sigara içiyorsa, suçluluk duymasına, kendisiyle beraber kardeşinin de hayatını siktiğini anlamasına vesiledir.
 • kardeş erkekse kazağın sağ kolunu "sıvama" sebebidir. *

  ama baştan söyleyeyim, şerefsizler bundan da korkmuyolar. hatta utanmadan:

  - annem biliyor, paket de cebimde duruyor, alırsan veya bir şey yaparsan yarın yenisini alırım. nasıl olsa her gün burda değilsin, boşuna uğraşma.

  diyebiliyorlar. bunu duyduğumda bir an "acaba gerçekten ağzına bi tane çakmalı mıyım? bu benim abilik görevim olabilir mi?" diye düşündüm, itiraf ediyorum.. bir de öyle bi duruma geldik ki, velet şimdi abime karşı zafer kazandım diye seviniyor, ben de "bu çocuğu nasıl vazgeçiririz?" diye kendi kendime kafayı yiyorum.
 • sırf görüp de özenmesin diye yıllarca yanında tek nefes bile çekmediğim sigaraya başlaması insanın çok zoruna gidiyor. üzülüyor insan.
 • olsa da başlasın dedirten durumdur.
 • artırıyorum, kardeşin 16 yaşında sigaraya başlaması olarak yaşadığım durumdur.
  üzgünüm. sigaraya başlaması bile gayet üzücü sebep iken 16 yaşında başlaması daha da üzücü...
 • benim biraderler de 20li yaşlarının başlarında başladılar
  önceleri çok kızıyordum yanımdan siktir ediyordum
  sonra baktım adamlar içtikçe gevşeyip rahatlıyorlar için ulan diyorum
  aile de bir tek ben içmedim yaş geldi 34e dayandı bu saatten sonra da içmem heralde.
  t: zor bir durum ilk öğrenildiğinde ağabey olarak hem üzülürsünüz hem suçluluk duyarsınız hem de elinizden bir şey gelmez söversiniz
  en sonunda da alışırsınız...