şükela:  tümü | bugün
  • mutlaka bir kere gidilip kurufasülye yenmesi gereken lokanta. kurufasülye haricinde nohudu ya da kuzu kapaması da yenilebilir ancak döneri fazla yağlıdır. bildiğim kadarıyla öğleyin belli bir saatten sonra yemek bulamazsınız.
  • turkiyenin en buyuk lokantalar zinciri. ulke genelinde 15000'den fazla subesi bulunmaktadir.
  • kemerburgaz'da bulunan sloganı "burada sınıf farkı yok, iyi yemek var " yazılarının duvarlarda olmasına rağmen, 8-10 kişilik concon takımına masayı komple rezerve edebilme çelişkisine düşmüş , felsefeyi 10 tane pilav üstü dönere tercih eden esnaf lokantası. bu durum karşısında garsonlarıda "abi sende söyle sanada ayıralım " deme cürretine sahip bir yer.
  • göktürk'te oturalı neredeyse 2 sene olmasına rağmen daha yeni gittiğime pişman olduğum, ama 1 haftada 4 kez giderek arayı kapatmaya başladığım esnaf lokantası. masaüstünde topluca duran ekmekleri, diğer müşterilerle payaştığınız masaları, ambiansı ile tam bir esna lokantası. ama yemekleri kesinlikle bağımlılık yapıyor. cumartesi öğlen saatlerinde- ki döner en geç üçe kadar bulunabiliyor, bunun dışında 7 gün saat sekiz dokuza kadar açıkmış- kapıa sıra bekleyen müşterileriyle karşılıyor sizi. döneri gerçekten muhteşem, kurufasülyesi de çok güzel ama ben nohutu daha çok beğendim. yine köftesi istanbul sınırları içerisinde yediğimen iyi köftelerden bir tanesi. sütlacını da es geçmemek lazım. diğer yemeklerine sıra gelmedi daha, ama hepsinin tadına bakacağım. göktürk veya kemerburgaz civarında oturmayanlar için biraz uzak gelebilir-tamam kabul ediyorum şehir dışına çıkmış gibi hissedebilirer- ama geldikleri yola kesinlikle değecek bir lezzet şöleni onları bekliyor. kesinlikle denenmeli.
  • yeşiyurt'ta var bir adet bunlardan. fiyatları yeşilyurt için normal düzeyde, yani genele oranla az pahalıdır. döneri de yemekleri de güzeldir. özellikle yemek yanında verdikleri pide muazzamdır, iştah açar. gerçi en son yarım çorba, bir porsiyon döner ve ayrana 19 tl verince biraz keyfimiz kaçtı ama yine de gidiyoruz, ısrarcıyız.
  • türkiyenin her köşesinde lokanta zincirlerinin olduğu düşünülen ama gerçekte hepsinin birbirinden habersiz olduğu default lokanta ismi bununu öz ve hakiki versiyonları da mevcuttur.
  • bu öğlen yine beni kendimden geçirdi...
    içeri girmiştim, yemeklerin olduğu o camekanın önünde durdum, pazı sarmaya mı gönül versem yoksa arnavut ciğerine mi, yok yok haşlama olsun derken onu gördüm...
    uzun zamandır denk gelemediğim ciğer sarmayla karşılaştım...
    adeta genç sevgililer gibi göz kırpıyordu bana...
    "adaj ben seni bekliyorum bak tek kaldım buralarda" diyordu, buna karşılık iç sesim söylemeden ben hemen dedim "onu istiyorum" diye...
    şefim benim bakışları görmüş olacak ki... "ağzının tadını biliyorsun, nerelisin sen, var mı maacırlık..." deyiverdi...
    gülümsedim ve "evet has trakya çocuğu, arnavut kızanıyım" dedim...
    "belli belli işi bilen adam nokta atışı yapıyor" dedi... gülüştük...
    derken masama geldi... yanına da fırın makarna eşlik etti...
    ciğer sarmaya ilk çatalı vurduğumda çıkan o enfes koku ise anlatılmazdı...
    sonrasında ciğer sarma ve fırın makarnayla olan ilişkimi anlatmasam iyi olur...

burası istanbul'un en iyi esnaf lokantası... yemeklerdeki lezzetin tek sırrı yapan kişilerin ehil olmasının dışında bu işe sevgilerini vermesidir.
    kredi kartı yoktur, nakit ya da yemek fişi/kartı geçer...
    döneri zaten efsane...
    özetle bir cuma günü insanın kendine yapabileceği en güzel kıyaktı bugün kardeşler lokantasında yaşadıklarım...
    ellerine sağlık hemşerilerimin...

ha bu arada buranın arkasında tarihi kahvehanede de türk kahvesi içmeyi de unutmayın...

edit: mesaj kutum kilitlendi arkadaş, mekan kemerburgaz'daki kardeşler lokantası'dır.
  • giderken sağda dönerken soldadır. böyle de enteresan bir yer.
  • türkiye'nin her ilinde ve birçok ilçesinde şube açmış muazzam bir başarıya sahip sayısını ve cinsiyetlerini bilemediğim kardeşlerin sahip olduğu ünlü lokantalar zincirinin mütevazi adı.
  • bir örneği; istanbul ili, eyüp ilçesi, kemerburgaz beldesi, göktürk köyünde yer alan, gittiğim 5 sene boyunca gram* değiştirmediği lezzetleri*, fiyatları*, genel atmosferi* ve müşteri profili* ile benim için bir vaha niteliğindeki mekandır.

hatta; kardeşlerde yemek, ardından odun ateşinde pişen sıcak tulumbalar için caddenin karşısındaki tatlıcı ve altın vuruşu tamamlamak için caminin önündeki unisex kahvehanede kahve içmek, şeklinde bir trio için city sightseeing turları tertip edebilirim.
    ayrıca tüm bu mekanların birbirlerine 20 şer metre mesafede olması kemerburgaz'ı benim için gidilesi kılmaya yetmektedir.