• biyolojik olarak pedigride tek çizgi ile gidilebilen akrabalar 1.derecedir. bilimsel olarak anne, baba, kardeşler ve çocuklar 1. derece akraba iken, eşler eğer başka bir akrabalık durumu yok ise akraba değillerdir.
  • ayrıca çocuğu olan birinin kardeşi mirasçısı değildir.
  • kpssye çalışıp çalışıp gelip burda başlık mı açıyosunuz ya boş boş
  • green kart alındığı takdirde dışarıda kalacak insan grubu. evlatlardan birine amerika'da yaşama ve çalışma hakkı sağlayan green (yeşil) kart çıktığı takdirde evlat anne ve babasını da kendisiyle birlikte amerika birleşik devletleri'ne götürebiliyorken kardeş veya kardeşlerini götüremiyor. ancak green kart babaya veya anneye çıktığı takdirde çocukların tamamını yani bütün aileyi götürebiliyor.
  • akrabalık ilişkileri anne ve baba (üst nesil-alt nesil) üstünden yapıldığı takdirde ilginç değil, mantıklı olan hadisedir.

kız kardeş: annenin/babanın kızı,
    erkek kardeş: annenin/babanın oğlu gibi.

bonus:
    amca: babanın annesinin/babasının oğlu. yani 3. derece.

bonus-2:
    durumu özetleyen güzel bir şema, içeriğine takılmayın
  • hukuken 2. dereceden akraba olunabilir ama biyolojik olarak aynı anne ve aynı babanın kanını taşıdığından dolayı anne, baba, eş, çocuk hepsinden daha yakınıdır insanın kardeşi.
  • hesaplaması şu şekildedir.

kişiden anneye 1 göbek
    anneden kardeşe 1 göbek
    kardeşten cocuğuna 1 göbek

yani kardeş 2., yeğen 3. göbekten akrabadır.
  • ayni mantikla, kari kocanin akraba olmamasi. hayat cok enteresan lan.
  • dedeler, anneanne ve babaanne de hukuken ikinci derece hısımlardır.
  • bilimsel açıdan ele alındığında aslında gayet mantıklıdır.1.derece akraba sayılan:anne,baba ve sahip olunan çocukları ele aldığımızda kromozların yarısı olduğu gibi aktarılır(tabi ki sonrasında genetik çeşitliliğe sebep olan crossover gibi reaksiyonlar var ben burada aktarılan genetik materyal olarak yaklaştım olaya).
    kardeşleri ele alırsak,bir annenin 2 farklı çocuğuna aktardığı genetik materyal arasında çok büyük farklılıklar olabilir.(bu da döllenme gerçekleşmeden üreme hücrelerinde gerçekleşen bir takım reaksiyonlarla "crossover vs." alakalı).
    burdan yola çıkarak tek yumurta ikizlerinin 1.derece akraba sayılması gerektiğini düşünüyorum.

kafanızı .iktigim için özür dilerim.
hesabın var mı? giriş yap