şükela:  tümü | bugün
  • kardinal neon tetra olarak da bilinir.normal neonların daha büyük boylu olanıdır bir de alt tarafından geçen kırmızı çizgi kalın ve kuyruk sonuna kadar devam eder.daha hımbıldır.

    http://images.google.com.tr/…1&ie=utf-8&sa=n&tab=wi
  • latince adı paracheirodon axelrodi (hyphessobrycon cardinalis) olan tropikal tatlı su balıklarından tetra ailesinin (neon tetra, kımızı burun tetra, siyah neon tetra, günışığı tetra, elmas tetra, kankuyruk tetra, kolombiya tetra, pristella tetra, penguen tetra, siyah tetra, limon tetra, kırmızı tetra, mücevher tetra, küflü tetra, ember tetra ve rio kırmızı tetrası) en bilinen ve beslenilen güney amerika kökenli çeşitlerinden biridir. kardinal tetra veya kardinal neon tetra olarak anılır. neon lambalar gibi parlayan canlı renkleri sayesinde akvaryum severler arasında oldukça popülerdir. neon tetra balığına çok benzediği için yeni başlayan akvaryum severler tarafından ilk etapta karıştırılabilir. neon tetra ile aralarındaki en belirgin fark gövdelerinin altındaki kırmızı çizginin uzunluğudur.
    bu çizgi kardinal tetra balığında solungaç arkasından kuyruk köküne kadar uzanırken, neon tetra balığında ise vücudun yarısından başlayıp yine kuyruk köküne kadar uzanır. kuyruk ve yüzgeçleri şeffaftır. şimşek mavisi kemeri ve parlak kırmızı renkleri nedeniyle ışıl ışıl yanan neon lambalara benzetilirler.
    koyu renkli dekor ve kum ile donatılmış loş ışıklı, bitkili akvaryumları severler ve ilaveten bu tarz kurulumlarda güzellikleri ön plana çıkar. mavi kemeri ışığın açısına göre farklı görünür, kırmızı rengi ise aynı kalır. ister kardinal tetra olsun ister neon tetra fark etmez, gece olduğunda akvaryum ışıkları kapatılıp yarım saat sonra açıldığında renklerinin tuhaf bir şekilde değiştiği ve şeffaflaştığı görülür. ancak bir süre sonra yanan ışıkla birlikte hareketlenip tekrar eski renk ve parlaklıklarına kavuşurlar. erkekleri biraz daha canlı renklere sahip olup dişileri ise biraz daha tombuldur. ortalama 24c° sıcaklık ile yumuşak suları severler. kolay beslenir, yumurta ile çoğalır, yumurtalarını yerler. toplu halde beslenmeye uygundur, sürü balığıdır. bütün katmanlarda yüzerler. hassas balıklardır. güzeldir.