şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kardinal neon tetra olarak da bilinir.normal neonların daha büyük boylu olanıdır bir de alt tarafından geçen kırmızı çizgi kalın ve kuyruk sonuna kadar devam eder.daha hımbıldır.

  http://images.google.com.tr/…1&ie=utf-8&sa=n&tab=wi
 • latince adı paracheirodon axelrodi olan tropikal tatlı su balıklarından characidae (tetragiller) ailesinin (neon tetra, kımızı burun tetra, siyah neon tetra, günışığı tetra, elmas tetra, kankuyruk tetra, kolombiya tetra, pristella tetra, penguen tetra, siyah tetra, limon tetra, kırmızı tetra, mücevher tetra, küflü tetra, ember tetra ve rio kırmızı tetrası) en bilinen ve beslenilen güney amerika kökenli çeşitlerinden biridir. kardinal tetra veya kardinal neon tetra olarak anılır. esasen bilimsel adı 1956 yılında "hyphessobrycon cardinalis" olarak tanımlanacakken, paracheirodon axelrodi olarak belirlenmiş ve rus asıllı amerikalı tropikal balık uzmanı ve yazar dr. herbert r. axelrod adına izafeten bu balığa verilmiştir.
  neon lambalar gibi parlayan canlı renkleri sayesinde akvaryum severler arasında oldukça popülerdir. neon tetra balığına çok benzediği için yeni başlayan akvaryum severler tarafından ilk etapta karıştırılabilir. neon tetra ile aralarındaki en belirgin fark gövdelerinin altındaki kırmızı çizginin uzunluğudur. bu çizgi kardinal tetra balığında solungaç arkasından kuyruk köküne kadar uzanırken, neon tetra balığında vücudun yarısından başlayıp yine kuyruk köküne kadar uzanır. ayrıca balığın solungaç altı ile anal yüzgeci arasında kalan alt bölüm ise kırmızı değil beyazdır. kuyruk ve yüzgeçleri şeffaftır. şimşek mavisi kemeri ve parlak kırmızı renkleri nedeniyle ışıl ışıl yanan neon lambalara benzetilirler.
  koyu renkli dekor ve kum ile donatılmış loş ışıklı, bitkili akvaryumları severler ve ilaveten bu tarz kurulumlarda güzellikleri ön plana çıkar. mavi kemeri ışığın açısına göre farklı görünür, kırmızı rengi ise aynı kalır. ister kardinal tetra olsun ister neon tetra fark etmez, gece olduğunda akvaryum ışıkları kapatılıp yarım saat sonra açıldığında renklerinin tuhaf bir şekilde değiştiği ve şeffaflaştığı görülür. ancak bir süre sonra yanan ışıkla birlikte hareketlenip tekrar eski renk ve parlaklıklarına kavuşurlar. erkekleri biraz daha canlı renklere sahip olup dişileri ise biraz daha tombuldur. 40mm boya kadar ulaşabilirler. ortalama 24c° sıcaklık ile yumuşak suları severler. kolay beslenir, yumurta ile çoğalır, yumurtalarını yerler. toplu halde beslenmeleri uygundur. bütün katmanlarda yüzerler. hassas balıklardır.

  öte yandan bu balıklar için hacim ve balık oranı (1 inç için 1 galon veya her 1 cm için 1.48 litre su) hesaplarına fazla takılmamak gerekir.
  genel olarak üretim amaçlı yapılan bu hesaplamalar kardinal tetra veya neon tetra balıkları için o kadar önemli değildir. güzel bir dekor, mangrow kökü ve bitki ile oluşturulmuş tanklarda son derece güzel bir şekilde beslenebilirler. sayıları az olduğunda veya korktuklarında hemen bir araya toplanırlar. bu durumda genel olarak akvaryumun bir noktasında sabit dururlar, fazla hareket etmezler. bazılarının renkleri solgunlaşabilir. ortama alıştıktan sonra ise akvaryum içerisinde dağınık halde gezmeye başlarlar. bazen ve özellikle geceleri akvaryumdan atladıkları görülür. ani ısı ve ph değişiklikliklerine karşı oluşan beyaz benek hastalığına karşı ise yine en hassas balıklardan biridir. o nedenle bu balıkların bulunduğu tanklarda su değişimi ve eklemesi yapılacağı zaman suyun bir poşet içerisinde tanka bırakılması ve en erken yarım saat sonra poşetin açılarak eklenmesi bu riski ortadan kaldıracak en iyi yöntemdir.

  doğru ve hassas bir bakım ile akvaryum severlerin vazgeçilmezi olan bu balıklar gerekli dekor ve bitkilendirme ortamı oluşturulduktan sonra her cins karides ve meksika cüce portakal kereviti ile beraber beslenebilir. ayrıca en az 15 günlük olmuş lepistes yavrularına da sataşmazlar. "tetra pro colour crisps"* adı verilen bir yem ile beslendiğinde renklerinin canlandığı ve büyüme hızlarının arttığı rahatlıkla görülebilir.