1. kalp hastalıkları ve tedavileriyle ilgilenen bilim dalı.
 2. ilk satırda bile insanın kullağına saçma gelen bir yılmaz erdoğan şiiri
 3. hastanenin en yakışıklı doktorlarını bünyesinde bulunduran bilim dalı.
 4. dahiliye için cerrahi neyse kardiyoloji için kalp damar cerrahisi odur.
  ya da noroloji için beyin cerrahisi neyse.
  kardiyoloji ile kardiyovasküler cerrahinin derdi pastadan pay kapma derdidir de diyebiliriz bir anlamda.
  tıp pratiğinde kalp cerrahları bypass ve kalp kapak ameliyatlarını yaparlar ama stent takma angio ya da ptca dediğimiz damarı angio yolu ile açma vs gibi işlemleri kardiyologlar yapar.
  ama kardiyovasküler cerrahlar da artık eko yapmak ya da medikal tedavili hastayı takip etmek istiyorlar ya da stent yerine bypass yapılsın diyorlar kardiyologlar da hayır efendim biz yapacağız cerraha da gerekirse biz yönlendirelim diyorlar.işte böyle.
 5. tus'da en yüksek puanları alıp da ömür boyu eziyet çekmek isteyenlerin tercihi olan tıp dalı.
 6. kazanması kadar asistanlığı da zor bir bölüm ayrıca teorik yükü de oldukça fazla. hem zor olup hem de tus'ta puanı yüksek olan birkaç branştan birisi. yoğun bakımı oldukça zorlu, hastaların ölüm oranı ise diğer dahili branşlara oranla oldukça yüksektir. birçok dahili branştan daha fazla teknoloji kullanırlar. mesela radyolojik görüntüleme, tanı ve tedavi yöntemleri olan eko ve anjiyo'yu radyolojinin elinden almıştır. yalnız yakın zamanda bu tetkikleri radyologlar ve kalp damar cerrahları ile paylaşması muhtemel. yakın zamanda tıpta bu alanlar arasında bir gürültü kopabilir. bana ne olduysa artık, gariban öğrenciyim ben amk.

kardiyoloji hakkında bilgi verin