şükela:  tümü | bugün
  • olasi telefon numarasi varyasyonlardan birisi is arkadasima vurmus durumda, ve gunde 20 den fazla cagriya karsilik olarak ilginc kufurler duymaktayim,
    ve tabi bazi salaklarin olayi kabullenmeyip
    kimi aramistin diye soruldugunda , annemi yada esimi diye zirvalayip salakliklarini en ust seviyeye cikarmis olduklari not edilmisitir,
    buda gosteriyorki yurdum evladi bu bir vahiydir, sec secilmissin diye bi mail alsa ortaligi ayaga kaldiracak mesihim diye ...........
  • leonardo da vinci'nin çözülen şifresi...(bkz: yerin kulağı var)
  • 31 numaralı cep telefonunu gizli numarayla aramak için gereken şey.
  • chp konya milletvekili atilla kart'ı epey korkutmuş özellik, daha doğrusu "sözde özellik".
    önce konuyla ilgili yeni şafak'ın haberini okuyalım:

"‘telekulak’ şüphesi meclis’i karıştırdı

yoğun günler yaşayan ankara şimdi de milletvekillerinin cep telefonlarının dinlendiği şüphesiyle sarsıldı. chp konya milletvekili attila kart’ın telefonlarımız dinleniyor iddiası meclis kulislerini hareketlendirdi. “kare 31 kare” işleminin cep telefonlarında numaranın gizlenmesi için uygulandığı bilinirken, bu işlemin peşine bir 31 daha eklemenin telefonların dinlenip dinlenmediğinin öğrenildiğini varsayan chp’li kart, kendi turkcell numarasının önüne ‘#31#31’ şifresini girdikten sonra kendi numarısını çevirdi. çalan telefona cevap gelince kart, “kimsiniz?” diye sordu. karşıdan gelen cevap “polis rıfat” olunca chp’li kart, telefonum dinleniyor şüphesiyle durumu milletvekillerine iletti. chp’li milletvekilleri sırasıyla kendi telefonlarından işlemi tekrarladı.

alo polis rifat

kart’ın yanında bulunan chp antalya milletvekili osman kaptan da aynı işlemi yaptı. kaptan’ın kendi numarasından da başka birisi çıktı. bunun üzerine chp’li vekiller bütçe oylamasından sonra bakan aksu’nun yanına giderek ‘dinlendiklerini’ söylediler.

aksu da şaşirdi

chp’li osman kaptan, telefona çıkan kişiye, “dur, bekle. seni içişleri bakanı ile görüştüreceğim” dedi. aksu telefonu eline aldığında telefon kapandı. olay üzerine aksu, önce şaşırdı sonrada “takip edeceğim, ilgileneceğim’” dedi. kart, telefonlarının dinlendiği konusunda endişe taşıdığını söyledi. ‘polis rıfat’ diye biriyle konuştuğunu anlatan chp’li atilla kart, “ikinci defa aradığımda ‘niye beni arıyorsunuz, turkcelli’i arayın’ diye tepki gösterdi. telefonlarımızın dinlendiğini düşünüyorum. endişemi bakanla paylaştım” diye konuştu.

ak partililer telekom’u aradı

cep telefonlarının dinlendiği yönündeki bilgi meclis kulislerini hareketlendirdi. ak partili milletvekilleri şifre kullanarak kendi numaralarını arayarak ‘dinleme’ iddiasını test ettiler. ak parti aksaray milletvekili ali rıza alaboyun, türk telekom yöneticilerini arayarak ‘dinleme’ iddiaları hakkında bilgi aldı. alaboyun’a verilen bilgide, şifre kullanarak yapılan aramanın ‘teknik bir konu olduğu ve dinleme yapılmadığı’ belirtildi. “kare 31 kare 31” şifresinden sonra kendi nuramasını arayan kişiler, aslında bir başka numarayı arayorlar. bir telekom yöneticisi şifreli aramayı şu örnekle anlattı: “# 31# 31532 123 45 67” numarayı arayın kişi aslında 0 5... 315 32 12 numarasını arıyor."

http://www.yenisafak.com/…v/2005/aralik/21/p02.html

şimdi de söylentinin "temeli" için milliyet'e bağlanıyoruz:

"... chp konya milletvekili atilla kart son dönemlerde cep telefonlarının dinlenip dinlenmediğini test etmek için kullanıldığı belirtilen bir yönteme başvurdu. söylentiye göre, "kare 31, kare 31" tuşlarına basıldığı zaman kendi cep telefon numarasını girenlerin karşısına "böyle bir numara kullanılmamaktadır" anonsu çıkarsa o telefon dinlenmiyordu. telefona tanınmayan bir kişi çıkıyorsa bu o telefonun dinlendiği anlamına geliyordu. kart, şehir efsanesini uyguladı ve karşısına "ben polis rıfat" diyen bir kişi çıktı. paniğe kapılan vekil, durumu arkadaşlarına ve içişleri bakanı abdülkadir aksu'ya aktardı, olay meclis'te vekiller, çalışanlar ve bazı gazeteciler arasında dalga dalga yayıldı."

http://www.milliyet.com.tr/…12/22/son/sonsiy10.html

olabilir tabii, diyoruz; söylentiler her yerde yayılabilir. ama "olayda" dikkatimi çeken bir iki husus var:

milletvekilimiz'in başına gelenleri tekrar hatırlayalım: "...chp’li kart, kendi turkcell numarasının önüne ‘#31#31’ şifresini girdikten sonra kendi numarısını çevirdi. çalan telefona cevap gelince kart, “kimsiniz?” diye sordu. karşıdan gelen cevap “polis rıfat” olunca chp’li kart, telefonum dinleniyor şüphesiyle durumu milletvekillerine iletti... chp’li atilla kart, “ikinci defa aradığımda ‘niye beni arıyorsunuz, turkcelli’i arayın’ diye tepki gösterdi. telefonlarımızın dinlendiğini düşünüyorum. endişemi bakanla paylaştım” diye konuştu..."

dikkat edilirse kart'ın numarasını -bilmeden- çevirdiği "kurban" vatandaş ikinci aramada "niye beni arıyosun kardeşim, türkcell'i arasana!" tarzında çıkışmış kendisine. e sayın vekilim, siz bu sözlerden çıkaramıyor musunuz vatandaşın konuyla ilgili hiç bir şey bilmediği sonucunu?! bilse bir de üste çıkıp size çıkışır mıydı? ha, "sen onları bilmezsin; ne hinoğluhindir onlaar!" diyorsanız o başka.*

bu arada, dinleme yaptığı varsayılan memurun telefonu (=dinlediği telefonu?) "buyurun ben polis rıfat" diye açması senaryosu da ayrı bir ilginçlik tabii.
  • şimdi artık eskisi gibi cep telefonlarının başına 0 532 gibi gsm kodunu yazmadan numara aranamayacağı için eğer bir hile yoksa çalışmaması gereken özellik.

biz de bu özelliği denedik. biz bunun #31#3153 ile başlayan versiyonunu duymuştuk. onu denedik
    arkadaşımın 532 ile başlayan kartı ile bu #31#3153 ü denedik. arkadaşın numarası 05320000000 olsun. başına bu numarayı yazıp sonra onun numarasını çevirdik örnek olarak #31#315305320000000. bu numara ile karşımıza birisi çıktı. aynı şekilde tekrar arayınca telesekretere bağlandı. sonra aynı şeyi benim 532li numaram ile denedik. numara kullanılmamaktadır dedi. şimdi sıkı durun daha sonra arkadaşımın telefonu ile benim numaramı cevirerek bunu denedik. arkadaşımın telefonunda yine aynı telesekretere bağlandı. benim telefonumda onun numarasını deneyince ise yine telefonun kullanılmadığı mesajını verdi. daha sonra bu numaranın versiyonlarından #31#3150'yi başa koyarak denedik. bu sefer arkadaşımın telefon ile başka bir numara düşerken benim telefonla aynı numarayı arayınca telefonun kullnılmadığı mesajı geldi. kartları başka telefonlara taktığımızda da arkadaşımın kartıyla herhangi bir numarayı çevirince o telesekreter mesajı, benim kartım ile aynı numaraları deneyince telefon kullanılmamaktadır mesajı aldık. telefon dinlemesi gibi bir paranoyamız yok ama aynı numaranın benim kartımda dusmemesi ancak arkadaşımın kartında dusmesinin bir açıklaması olmalı.
  • her konu gibi unutulmuş gitmiş.