şükela:  tümü | bugün soru sor
 • osmanlı meclisinin milletvekili. daha sonra i. dünya savaşı'nda, osmanlı'ya karşı rus ordusunun içinde yer alan ermeni gönüllü alaylarını yönetmiştir.
 • 1894 yılında ziraat eğitimi görmek için fransa'nın nancy şehrine gitti. anadolu'da ermenilere yönelik baskıları ve katliamların artması sonucunda duyduğu öfke ve isyan onu (30 yoldaşıyla) 1896 yılında patlayıcı ve silahlarla osmanlı bankası'nın (bank ottoman) karaköy'deki merkezine kadar sürükledi (bkz: osmanlı bankası baskını) . daha sonra cenevre üniversitesinde fizik ve kimya dalında doktora yaptı (1901). tiflise yerleşti. meşrutiyet'in ilanından sonra bir dönem taşnak partisinden karin milletvekilliği yaptı.

  detaylı bilgi için :
  osmanlı bankası, armen garo'nun anıları / belge yayınları

  edit: imla, enluminure´ye uyarisi icin tesekkürler.
 • osmanlı meclisinde bulunan vatan haini.

  banka basıp çatışmaya giren, sonra çok normalmiş gibi osmanlı meclisinde erzurum vekilliği yapan birisi. birinci dünya savaşı yıllarında da doğu anadolu'ya geçmiş ve rusların ermenilerden kurduğu ermeni gönüllü tugaylarında komutanlık yapmış. ermenistan kurulunca da abd elçisi olmuş.
 • türk ülkesi güçsüz olduğu vakitlerde, hainlerin nasıl ödüllendirilmek zorunda kaldığının göstergesi olan ermeni komitacı.

  osmanlı'da ermeni olaylarının kan akıttığı, zirve yaptığı yıllar olan 1894-96 ve 97 yılları, osmanlı'nın acz içinde olduğu yıllardır. tarihçilerin ittifakla kabul ettiği, son imparator ıı.abdülhamid döneminde bile bu denli şiddetli eylemlere, hatta padişah suikastine kalkışan heriflerden sadece birisidir bu pastırmacıyan.

  1894 isyanları çok kanlı olmuş, 1896'da "ermeni patırtısı" denen istanbul eylemleri boy göstermiş, osmanlı bankası, düvel-i muazzama'nın dikkatini çekmek maksadıyla basılmış, polis ve jandarma ile çatışılmış, 2 adet de bomba patlamıştır.

  pastırmacıyan ve arkadaşları istedikleri dikkati çekmiş, hatta büyük devletlerin olaya müdahil olmasıyla elini kolunu sallayarak yurt dışına çıkmış, sultan hamid devrilip de ittihat terakki diktatöryasının başlangıç yıllarında meclis'e girip milletvekili de olmuştur.

  sultan hamid'in 77-78 rus harbi ve akabinde ayastefanos antlaşması nedeniyle meclis'i süresiz tatil edişinde isabet görmek gerekir. zira sultan hamid'in "devlet dizginlerini eline almaya başladığı yıllar" olan o günlerde meclis kapanmamış olsa, mebusların isteyecekleri malumdur.

  bugün bile, 2017 türkiye'sinde, vatan, millet ve devlet düşmanı, bir numaralı terörist başının akrabaları, adamları milletvekilliği yapmaktadır. bu bakımdan pastırmacıyan ve onun gibileri düşünürsek, türkiye'de pek de bir şey değişmediğini galiba anlayabiliriz.

  ittihat terakki yönetimi, abdülhamid'in düşmesi ile her şeyin düzeleceğini zanneden avanaklar olduklarından, daha dün köy basan, banka basan, müslüman ve türk kanı döken bu adamlarla işbirliği yapmış, kendi sıralarından mebus olma imkanı vermiş ve elele gezmişlerdir. tarihler bu ihaneti de kaydetmiş bulunmaktadır.
 • 21 temmuz 1905 tarihinde bombalı saldırıyla 2.aldülhamit'i öldürmek isterken başaramayıp 26 kişiyi öldüren, daha sonra 1914'te ruslar van'ı işgal ederken o an erzurum'dan milletvekili olmasına rağmen rus cepheleriyle birlikte osmanlı devletine saldıran, sonrasında da ermenistan'ın abd büyükelçiliğini yapan, ermeni siyasi tarihinde armen garo olarak bilinen yavşak. hdp'li milletvekillerine benziyor mu ne.
 • vatan haini bir sığırcık.