şükela:  tümü | bugün
 • ayrıntı çevirmenlerinden serdar rıfat kırkoğlunun "hint felsefesinde, bir şey başarıldığında ya da yerine getirildiğinde oluşan boşluktan doğan hedefsizlik duygusu" diye not düştüğü kelime.

  cümle içi kullanımı ise aşk vesaire adlı barnes romanında pek de reşit olmayanlara göre değildir.
 • kısaca, doyuma ulaşma kaygısı gütmeksizin bir kadınla erkeğin uzun süre sevişmesi olayına denir. bu yöntemde, erkek penisi döl yolu içinde sertleşmiş bir durumda hareket etmeden durur. uzmanlara göre doyuma ulaşma kaygısı güdülmediği için penis sertliğini uzun bir süre korurmuş. artık nasıl oluyorsa anlamadım.
 • 1896’da jinekolog alice bunker stockham’ın icat ettiği karezza, orgazm olmayı amaç edinmeyen bir seks uygulaması. “evliliğin etiği” olarak da geçiyor. yani orgazm oluyorsanız süper tabii ama karezza’da hedeflenen bu değil. stockham’a göre, kendini kontrol edebilme yetisinden öte, partnerlerin karşılıklı kontrol sağlayarak birbirlerine yardım etmesi. bu esnada, partnerler bireysel olarak kendi cinselliklerinin dışa vurumunu kontrol etmeye çalışırlarken, pek çok sorunun da üstesinden gelebilirler. bazıları bu yöntemi, orgazm olmadan aylarca uyguluyor ve hatta cinsel ilişkinin artması ve uzamasına yönelik olarak hayatı boyunca orgazmı önlemeye talip olanları bile mevcut. diyeceksiniz e madem öyle; amaç ne? amaç, orgazm ile gelen hem yüksek hem az miktardaki hormonları ölçülü bir biçimde kullanarak, partnerler arasındaki duygusal bağı geliştirmek. bunun için, her iki cinsin de boşalma sürecini kontrol edebilmesi gerekiyor. sonuç değil, süreç odaklı bir uygulama anlayacağınız… bu uygulama aşırı gibi görünebilir ama bazı insanlar için yararlı olabilir. jinekolog ve yazar dr. diana hoppe, orgazma verilen önemin ortadan kalkmasının, partnerler arasındaki bağın güçlenmesini teşvik ettiğini söylüyor. karezza, özellikle duygusal anlamda birbirlerinden kopuk partnerlerin, kendi aldıkları cinsel hazdan ziyade, birbirlerine odaklanmalarına yardımcı oluyor. hoppe, sosyal medyanın 7/24 bombardımanı sayesinde bu uygulamanın popülaritesinin artacağını düşünüyor. karezza’nın, geçmişin, geleceğin ya da twitter’da neler olduğunun üzerinde durmaktansa anda olmayı ve anı yaşamayı öğrenmek bakımından “meditasyona yönelik cinsel bir deneyim” olduğunu söylüyor. ancak hoppe, orgazm olmakta hiçbir sakınca olmadığını ve eğer partnerlerden biri cinsel arzularını yitirmişse karezza’nın sorunlara neden olabileceğini de belirtiyor. kanadalı bir psikiyatrist olan richard m. bucke’ın “kozmik bilinç” adlı kitabında, kendi deneyimini anlatan uygulayacılarından j. william lloyd’a göre; karezza, bir tür doğum kontrol yöntemi olabileceği gibi; mistik bir uyuşturucu misali, alınan cinsel hazzın süresini de uzatan bir uygulama. herkesin o kozmik bilinç içinde “kendi” kozmik bilinç deneyimini yaşadığı karezza’da orgazm, cinsel boşalmadan ayrılıyor. yani boşalma gerçekleşmeden, uzun süre orgazm olmaya devam edilebiliyor.
 • dokunma sanatı.

  özellikle, benim gibi, ağaç gövdesine, yol kenarındaki, evdeki çiçeklere, hayvanlara, sevdiklerine, kumaşa yani ilginizi çeken her şeye dokunarak hissetmeyi sevenlerdenseniz işiniz daha da kolay demektir. buyrunuz.

  biraz hint felsefesine meyliniz var ise kolayca adapte olabileceğiniz bir öğreti aslında. meditasyon müziklerinden oluşan bir playlist hazırlayın, kokulu mumlar ve loş bir ışık odaklanmanız için olmazsa olmazınız.

  karezzada, sürece odaklanmak aslolan. bir de partnerinize olan sevginiz. eğer fuckbuddy ile yapmaya çalışırsanız, buddha çarpar ağzınıza. partnerinizle sevişirken orgazmın da bir an önce gelmesi gereken bir metro gibi algılayarak, bir an önce dükkanı kapatıp gitme ve uyuma derdinde olanlar aramızdan ayrılabilir.

  hızlı bir şekilde zirveye ulaşmak yerine bağlarınızı kuvvetlendirmeye çalışın. duygusal becerilerinizle sevişmeyi deneyin. ancak iki tarafın da istekli ve o ana konsantre olması şart. birbirinizi yönlendirerek bedeninizin hangi noktalarına dokunulmasından daha çok hoşlandığınızı keşfedin, birbirinize öğretin, dokunun, sarılın, ufak ufak öpüşün. saate hiç aldırmayın, yarınki toplantıyı, yetişmesi gereken işleri düşünmeyin, telefonu uçak moduna alın ve anda kalın.

  işte bu kadar. abazan gibi yiyişmekten vazgeçin. bazı anlar, orgazmdan da tatlı. keşfetmeyi öğrenin.
 • iki bedenin birleşmesi seks olarak addedildiği için malumunuz bu cenahtan gideceğimiz yatakta sevgiyi gösterme sanatı.
  sevgiyi göstermek için seks araç olarak kullanılmalıdır derler. iki dakika da işi bitirmek değil, yatak keyfi yapmak gerek derler.
  dolaştırın ellerinizi bedenlerinizde. farkı hissedeceksiniz.
 • ilk olarak iran'da ortaya çıktığı düşünülmekte olan cinsel birliktelik türü. yukarıda bir entry'de yazıldığı üzere kesinlikle coitus reservatus değildir, zaten bunu yazan yazar ne yazsa eksik yazdığından entry altında o nicki görmek beni şaşırtmamıştır. karezza uzun süreli birlikteliğin, belki saatlerce birlikte başbaşa hareketsiz yatmanın, bacakları ve teni tamamen temas haline getirip, cinsel organların birleşmeden bundan haz duyma, nefeslerin ve seksüel enerjinin bir uyum içine geldiği bir yöntemdir. taocu seks'ten hareketsizlik suretiyle ayrılır, tao'da hareket esastır. fiziksel temastan doğan tatmini maksimize eder.

  kabaca, coitus reservatus ise tam cinsel birleşmenin yaşandığı ancak boşalma anında seksten vazgeçilen bir çeşittir. prostat ve perine bölgesinde giderilmeyen bir basınç yarattığına inanan taocular bu yöntemden kaçınmakla bilinir.