şükela:  tümü | bugün soru sor
  • az önce üç tane güvercinin birinin kafasına dalış yaptığını ve adamın kafasını eğerek kurtulduğunu gördükten sonra acaba kuşlara birşey mi oldu dediğimdir.
  • geçenlerde denk geldiğim bir olaydır. günlerin birinde beşiktaş sahilde oturuyorum karşıda boş iskelemsi bir beton var, üstünde de bir kedi. buraya kadar manzara normal derken bir karga uçup geliyor iskeleye, kediyi kesiyor, ben de kargayı kesiyorum. yavaş yavaş yaklaşıyor kediye, sinsi kargamız. derken pat! patisinden bir ısırık almaya çalışıyor, kedi iskelenin sonuna mı gitsem başına mı diye iskeleyi süzerken pat! bir daha saldırıyor karga, tam ayağa kalkıyorum, artık ben saldırıcam, o sırada kedi atik bir hamleyle iskelenin yanındaki boş alana gidiyor, karga da üste çıkıyor pike yapmak için sonra vazgeçip uzaklaşıyor. *
  • (bkz: the birds)
  • bir karga tarafından "saldırı"ya* uğruyorsanız civarda, en basit sebebi, korumak istediği bir yavrusu vardır. saldırı olarak addedilen de aslında bir uyarıdır. hakiki bir saldırı görmek istiyorsanız o yavruyu bulup onula uğraşmayı deneyebilir, o bir karganın saniyeler içinde nasıl da bin kargaya dönüştüğünü tecrübe edebilirsiniz.
    kargalar ayrıca yüzleri tanır ve hafızlarında tutabilirler.

kısacası, corvidae familyasıyla iyi geçinmenizde, uyarıları dikkate almanızda fayda var.
  • kulağımda müzikle her günkü güzergahımda o hızlı tempo yürüyüşümü yaparken başıma gelen hadise.
    neye uğradığımı şaşırdım.
    aniden kafama sanki bir yerden birşey düştü -en azından o saniyede ben öyle zannettim-, ama düşerken de kafama batan, hatta çizen ve saçlarımı karıştıran bir etkisi vardı. arkamı bir döndüm ki, kimse yok. sadece bir karga 2 metre uzağımda, çitin üzerine konmuş beni kesiyor. şok olmuş olduğum halde yürümeye devam ediyordum ki yine arkamda bir hava değişimi hissedip, refleks bir panikle döndüm; bu havada, pençelerini üzerime doğrultmuş, geliyor. ona döndüğümü görünce rotasını değiştirip geri dönüp yeniden çite kondu.
    korkum, büyük bir sinire dönüştü.
    bağırıp çağırdım, - manyak mısın be!! defol!!
    etrafta gündüz ve hava güneşli olmasına rağmen tek bir insan da yok aksi gibi.
    dönüp hızlı adım yürüyorum sonra aniden durup arkama bakıyorum, bu yine üzerime uçarken vazgeçip yine çite ya da diğer taraftaki ağaca konuyor.
    hani olur ya, arkanızda biri dokunur, aniden dönüp bakınca başka tarafa bakar, aynen öyle.
    neyse bir şekilde uzakta bir durak, durakta da bir kedi görüp onun yanına depar attım. gizlice buna da bakıyorum ne alemde diye kafayı çıkarıp. takip etmedi allahtan da eve dönebildim.
    resmen alfred hitchcock 'un the birds ü gibiydi.
    sonra eve sağ salim ve gagalanmamış olarak döner dönmez araştırdım, tahmin ettiğime yakın birşeyler çıktı sebep.
    evet bölgesini koruyormuş, ama bunun esas sebebi, yakınlarda yavrularının olmasıymış.
    yine de kızgınlığım geçmedi. benim kadar hayvansever birine yapılacak şey değil bu. resmen kalbim kırıldı, hayal kırıklığına uğradım ve yeni bir travma sahibi oldum.
    karga deyip geçmemek biraz dikkat etmek lazım demek.
  • (bkz: the attack of the crows)
    8. game of thrones sezonunun adıdır. sızan bilgilere göre bu sezonda kuzeyliler jon snow liderliğinde kings landing'e saldırıyor.
  • 2 saat önce başıma gelmiş olay...

3 entry önceki yazar ile aynı şekilde aynı gün içerisinde olması kuşkulandırdı.. müzik eşliğinde yürüyüş yapanlara mı garezi var bunların kızgınlık mevsimleri falan mıdır nedir enteresan
  • evime dönerken geçtiğim sokakta sokak lambasının üstündeki bir karga yüksek sesle ve sürekli gaglıyordu. bir baktım ki sokak lambasının önünde bir araba var. koskoca kedi korkmuş arabanın altına girmiş kargayı kesiyor ve oradan çıkamıyor. kargaya 3 sn'den fazla bakmadım, çünkü son 4 aydır bunlar ilgi alanım oldu. 2 ay önce odamda sigara içerken bir tanesiyle göz göze geldik üzerime pike yapmıştı. sonra araştırdım pek bakmamak gerekiyormuş. bunu bildiğimden sakince olay yerinden bakmadan geçiyordum ama kediye biraz baktım. derken karga arkamdan kafama doğru pik yaptı ama olayı bildiğim için hemen arkama döndüm, o da arkama dönünce tekrar havalandı. velhasıl kelam şimdiden yazıyorum bu kargaların yolu yol değil, 20 yıldır burada oturuyorum. son 2 yıldır bunlar ne kumru ne güvercin bıraktılar, her yeri ele geçirdiler. artık insanlara da saldırmaya başladılar. ülkenin değişik şehirlerinden de bir sürü haber okuyorum. bunlar leşçil hayvanlar ve kafamı kanatmaları durumunda bir sürü hastalık kapmam olası. ne yapmam gerekiyor, havalı tüfek alıp bunları vurmak bile artık kafamdan geçmeye başladı. belediye'ye şikayet etsem ne yapar bir bilgisi olan var mı?
  • biraz önce başıma gelen olay. kızımı kreşe bırakıp otoparkta çantamdan bir şey çıkarmak için 2 saniye durdum, birden sanki kafamın arkasına ağır meşin topla şut çekilmiş gibi şiddetli bir darbe aldım, beynim sallandı resmen. neye uğradığımı şaşırdım sağa sola baktım top falan yok, sonra az ilerde beni izleyen manyak kargayı gördüm, elimle kafamı tuta tuta uzaklaşırken 10 metre falan uzakta da yavrusunu gördüm. yavru deyince minik sevimli falan sanmayın, normal karga boyuna gelmesine az kalmış, dana kadar olmuş zaten. lan kim ne yapsın senin çirkin kara çocuğunu, bırak zarar vermeye teşebbüs etmeyi, yanına bile yaklaşmadım derdin ne deli hayvan.
    kafam hem şişti hem kanadı, sabahım çok şahane başladı, hayrolsun...
    not: başlık altındaki tüm entry'ler farklı senelerde ama 24 mayıs-3 haziran aralığında, kargaların yavrulayıp akabinde delirdiği dönemdeyiz demek, 1-2 haftaya tehlike biter bu durumda...
  • dün yürüyerek dibime kadar sokulup gak guk eden karga palazını kovalayarak engellediğimi düşündüğüm saldırı.

kargalar yuvadan düşmüş uçamayan yavruyu korumak için ona yaklaşan her tehdit unsuruna saldırır. uçamayan yavru karga görürseniz yardım edeyim diye düşünmeyin. ortamdan hızlıca uzaklaşın.