şükela:  tümü | bugün
  • annesine kuzgun gibi gözükürmüş.
  • yavru dendiğine bakmayın aslında mahallenizdeki diğer kuşlara oranla hayvan gibidir..
    ilk uçuş deneme seanslarına çevredeki bütün akraba kargalar çağırılır. bunların görevi pusuya yatmak, civardan geçen kedi, köpek, insan ne varsa üzerine uçarak korkutmaktır ki; yavru kargamız titrek titrek kanatlarını çırpabilsin...
    ağaç dalından yalpalaya yalpalaya ilk elektrik direğinin üzerine uçabilen yavrumuz burada biraz dinlenir, ama eğer yağmur falan yağıp direğin tepesi kayganlaşmışsa buradan kabak gibi yere düşer...
    işte tam bu noktada, kargaların 40 yaşına kadar yaşadıkları, dayı, emmi her cins akrabalık ilişkilerinin epey kuvvetli olduğu, acayip bir hafızaları olduğu ve bir de üstelik kindar oldukları hatırlanarak yere düşen yavruya dokunmak bir yana, asla yaklaşılmamalıdır. bunu deneyen insan, kedi ve köpek daha sonra çok pişman olmuşlar ve her sene pişman olmaya devam etmektedirler..
  • ilk defa bugün karşılaştım bir karga yavrusuyla. hiç görmemiştim bugüne kadar. kendi yavrumu ilk gördüğümde bu kadar abartılı bir tepki vermeyeceğime eminim. o neydi öyle, ne sevimli bişeydi? yeryüzündeki en komik ve sevimli yaratıktı, baya yakınına yaklaştım gözlerimden kalpler çıkararak, fotoğrafını çekecektim ki beklediğim atarlı anne karganın tehditvari bir pikeyle beni oradan uzaklaştırması bir oldu.

kısaca, yeryüzündeki en süper canlı. yerim.
  • bir insan yavrusuna saldıran hayvanın başına gelecekler düşünüldüğünde karga tayfasının yavrularına verdiği önem çok daha ehemmiyetli sayılmaz. her canlı yavrularını korumak ister. kargalar çoğu hayvan türünden daha gelişmiş bir sosyal zekaya sahiptir. düşen bir yavrunun zarar göreceği ihtimaline karşı akraba, eş-dost demeden, hep birlikte hareket ederler.

karga yavrusu, evrim'in in başarıl örneği olarak doğmuş şanslı bir canlıdır; ömrü uzun ve çevresi geniş olacaktır. bitki, hayvan ve atıklar dahil hemen her şeyi besin olarak kullanabilecek; diğer kuşlar gibi yaz-kış ve göç derdi olmayacak ve bittabii güvercin ya da ördek gibi zorlanarak değil, kıvıttıra kıvıttıra, gökyüzünde hıdrellez partileri verebilecek kadar rahatça uçabilecektir.
  • biraz önce yere düşen bir yavruyu yakalayarak kedilerden kurtardım, çatıya bıraktım. sonra kedilerin yiyeceğine engel olduğum için kendimi suçlu hissedip kedilere mama aldım.. olan 20 lirama oldu amk...
  • 1 günde kendi ağırlığı kadar yemek yiyor neredeyse.
  • ebeveynine şahan görünen bu şirin kara ufaklıklar da yaş gruplarına göre sürüler oluşturup beraber takılırlar.
    işyerimin arkasındaki ormanlık alanda sokak köpekleri için burakılan mamaları ana babaları uzaktan izlerken çete halinde talan ederken ortama sokulan saksağanlara ve güvercinlere atar yaparlar.
  • besliyoruz çok pisliyor sürekli kedi maması ıslatıp yediriyoruz birde şırınga ile balık ezip veriyoruz alistimi çok evcil oluyorlar
  • sabahtan beri zemin kattaki komşunun kapısının önünde duruyordu. akşam ona birde kedi eklendi. kediyi kovaladık, kargayı da yarın uygun bir yere bırakmak için eve aldık ama yakında gözümüzü oyar mı, bilmem. bu hayvan hakkındaki rivayetler beni çok ürkütüyor.