şükela:  tümü | bugün
  • sonuç editi:

ön uyarı: bu ankete türkiye'nin dört bir yanından, farklı yaş gruplarından katılım oldu. net bir fikir vermese de bir izlenim verecektir kullanıcılara. niyetim insanları aç bırakmak, işsiz bırakmak değil, gücendirmek hiç değil. iddiam ve niyetim net: diğer insanların gözünden yaptığı hizmetleri "herkese" geri yansıtmak. zira yeri geldi çay ikram ettiğim kargocu da oldu, paketi komşuya bırakırsan müthiş olur kardesim diyerek yardım istediğimiz de. ancak ve lakin dünyada şekil şekil insan ve çalışma tarzı mevcut. işini dürüst bir şekilde yaptığı halde, bu anket sonuçları ve içerisinde yazılanlara alınacak arkadaş ve büyüklerimiz haklarını helal etsin, söz meclisten dışarıdır.

arkadaşlar toplamda 507 kişi oy verdi bu süreç içerisinde. elimden geldiğince sözlük içerisinde tutmaya çalıştım.

sonuçlara geçmeden şunları söylemek isterim; çıkan sonucu ne olarak görürsek görelim, iyi yapılan her harekete-işe müteşekkir olduğumuz kadar, her yanlış yapılan işte de sesimizi çıkarmalıyız. bakıyorum mesela bir firma hakkında entrylere; o kadar az rezalet-sorun girisi var ki, oylamada aldığı puanı görünce şok oldum açıkcası. o yüzden çekiniyorsanız, onlar da insan, her ne kadar adaletin mumla arandığı ülkede yaşasak da, gerektiği mercilere şikayet etmekten çekinmeyin. her firmanın, her yolun yordamın bir alternatifi vardır. sizin bugün şikayet etmediğiniz, halı altına süpürdüğünüz her sorunun yolunu siz daha da açıyorsunuz unutmayın.

sonuçlarda çok önemli bir ayrıntı dikkatimi çekti: firmanın globalliği ve kurumsallığı. mesela hiçbir firma ne çok iyi ne de çok kötü (pardon...) biliyoruz ancak, hizmet noktası hayli fazla olan ve farklı problemlere farklı çözüm olanakları sunan firmaların kendini belli ettiğini görüyoruz. ki burada tek global marka ups sanırım, bu 6 firma arasında bir başkasını bilmiyorum uluslararası taşıma hizmeti veren. şahsen de bir problem yaşamadığım ptt kargo ve ups var. yurtiçi-aras-sürat üçlüsü benim için bitikti, burada da öyle. kolilerin sağdan sola fırlatıldığı, kapıya gelmeden camdan baktığımda binanın önünde durur gibi yapıp bakıp, kapıya bile gelmeyen veya elinde paketim olup olmadığını dahi bilmeyen, umursamayan dağıtıcılarının olduğu, liyakatsizliğin baş gösterdiği firmalar da mevcut haliyle. insanları dinlesek neler çıkacak kimbilir.

lafı uzatmadan net sonuçlar;
    1-5 arasında puanlama sisteminin ardından alfabetik olarak ortalamalar;

aras kargo: 2,65 +
    mng kargo: 2,72 *
    ptt kargo: 2,98 **
    sürat kargo: 2,32 -
    ups: 3,67 ***
    yurtiçi kargo: 2,05 -

şeklinde gerçekleşti. dediğim gibi net sonuçlar bunlar. önemli detaylar; kimin hangi puanı daha yoğunluklu olarak aldığı. mesela bir firma 1'i, öbürü 5'i yoğun olarak aldıysa ona göre tercihlerimizi düzenleyebiliriz; bu sonuç bu anketin sevdiğim birinci tarafı. ikincisi ise tamamıyla ham veri olması. vaat içermiyor, biz kurumsalız imajı satıp, "müthiş hizmet vericez bak" ümidiyle üçkağıtçılık, riyakârlık dağıtmıyoruz. yiğidin hakkı yiğide, şark kurnazının ki şark kurnazına, bu da ikinci sevdiğim tarafı.

pasta dilim grafiğinde 1-5 arası % lik dağılımı:
    aras kargo: https://i.hizliresim.com/nzdxkq.jpg
    mng kargo: https://i.hizliresim.com/azyvx7.jpg
    ptt kargo: https://i.hizliresim.com/yg6y4a.jpg
    sürat kargo: https://i.hizliresim.com/8yzo8a.jpg
    ups: https://i.hizliresim.com/d7d13z.jpg
    yurtiçi kargo: https://i.hizliresim.com/m2obey.png

yoğunluklu olarak;

en çok 1 alan firma yurtiçi kargo (%51.4) olurken, en çok 5 alan firma %33.3 ile ups kargo oldu.
    en az 5 alan firma ise sürat kargo (%4.3) oldu. en az 1 alan firma ise; ups kargo (%10.1) oldu.

sonuç olarak; bakın; her iki kişiden biri bir firmaya 1 basmış. 5'i bırakın 2-3-4 bile değil. yani ortada öyle veya böyle büyük bir sorun var. bir vatandaş, farklı bir il veya muhitten gelen paketi almakta sıkıntı yaşıyor. işin derinine indiğimde (rezalet entrylerinden tutun, şikayet tarzı internet sitelere, çevremden tutun, facebook gibi sosyal mecralara yüzlerce sayfa, şikayet, binlerce mesaj okudum 1 haftada, içim karardı anasını satayım) sorunun sistemsel sıkıntıları belki de %5-10 arasındadır. gerisi tamamıyla insan. mesela sorunlar konusunda; paketin yanlışlıkla bana değil bir başka (atıyorum adım ahmet parlak olsun) ahmet parlak'a gitmesi, ya da ücretsiz kargo olmasına rağmen kargo ücreti alınmaya çalışılması gibi ufak tefek-sistemsel arızaların yanı sıra, paketlerin fırlatılması, eve uğramadan ya da zile bile basmadan, dağıtım kamyonundan evde yoksunuz mesajı atmaları, sıklaşan (!) kargo kayıpları, karşısındakini anlamaya odaklı değil de, yerin dibine geçirmeye odaklı düşük hizmet seviyesi gibi insana dayalı sorunlar yoğunlukta. uzun lafın kısası; iş şartları, yaşam şartları, geçim sıkıntıları, moral-motivasyon sebebiniz ne olursa olsun, herkesin inandığı mesleği yapması dileğimle, saygılarımla.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    anketin giriş (ilk) mesajı
    merhabalar arkadaşlar,

öncelikle, çoğu alışverişinde satın aldığım firmadan ziyade kargo firmalarından son kullanıcı olarak sık sık sorun yaşıyorum, bu yüzden anketi başlattığımı söylemek isterim. az çok ekşide de ara ara dile getirdim durumu.

özet: kargo memnuniyet anketi, e-posta, isim-soyisim gibi hiçbir bilgi istenmiyor.

sayfayı ziyaret etmeden anket hakkında kısmını şöyle tekrar buraya alayım;

"merhabalar, aras, yurtiçi, ups, sürat, ptt, mng kargo firmalarını son kullanıcı olarak uzun süredir kullanıyorum. bu anketi ise, türkiye'deki kargo firmalarından genel anlamda memnun olmayan bendenizin "acaba ben mi kuruntu yapıyorum ya?" diyerek açtım.

kısa ve net birkaç değerlendirmeyle firmalardan alınan memnuniyeti (satın alınılan ürünlerin ya da gönderilerin alındığı kişiler/ firmalardan doğan hatalardan ayrı olarak, kargoların zamanında ulaştırılması, birebir müşteri ilişkileri, sorun çözmeye yakınlık-uzaklık vs durumların değerlendirilmesi) derecelendirmeye çalıştım. (kargo firmalarının isim sıralanışı alfabetik olarak yapıldı)

hadi hayırlısı..."

anket linki: https://goo.gl/forms/vmoph2knw2mnohdy2

cidden merak ediyorum sonuç ne çıkacak...

edit1: imla
    edit2: aklımda az çok belirli kalitede olan bir firma var, ama yine de 1 hafta sonunda anketi sonlandıracağım ve sonuçları bu gönderiyi düzenleyerek paylaşacağım grafiklere döküp. hiçbir firmayla bağım yok, kelime oyunu-bilinçaltı zırvalıkları yok, öğrenciyim, saygılarla.
  • eğer oy verenler güncellerse başlık yukarıda kalacaktır, arkalara düşmeyecektir.

tanım: bir fikir belirtme platformunda, evinde kargo bekleyen vatandaşın ağız aradığı konu.
  • ups forever
  • yurtiçi kargonun açık ara sonuncu olacağı ankettir.
  • şimdiye kadar 98 kişinin katılım gösterdiği anket. ağır farklar, net görüşler var ortada..
  • (bkz: #74175417)

0 puanının da değerlendirme arasında olmasını beklediğim ama minimum değer olarak 1 i barındıran anket.
  • aslında çoğu ankette benim de istediğim bir şeydir 0'dan başlaması. zira ben de 0 anlamına gelmesi için 1'e basıyordum. buna ilaveten, doğrusal ölçekte 1-5 veya 1-10 arası genellikle kullanılan bir standarttır.

excel'de grafiğe dökmeye çalıştığımızda 5 değer veya 10 değer şeklinde baz alıyoruz ve 0-4 olması biraz garip kaçacaktır diye düşündüğüm bir ankettir. bu yüzden 1'in yanına 'hiç memnun kalmadım' diye açıklama koyarak "nalet olsun bu firmaya" ifadesinin olmasını sağladım.
  • milli iradenin tecellisi için vatandaşlık görevimizi yerine getirip oyumuzu verdiğimiz anket. önce doğu oyları açıklanır, sonra sıra büyük şehirlere gelir gibi görünüyor. umarım serverlere kedi girmez.
  • tam yurtiçi kargoya 5 verecektim yerinde bulamadım o yüzden 1 e bastım oradan gelip alırlar.
  • alışverişimde kargodan sıkıntı yaşıyorsam bu tam da alışveriş sitesinden kaynaklanan bir sorundur. koskoca firmalar bu sitelere muhtaç kargo şirketlerine yaptırım uygulamıyorsa koyayım onların politikalarına.