şükela:  tümü | bugün
  • önedit: genelde herkes "maaş düşüklüğüne bağlamış olayı. e ben burada ne anlattım sayın atmosferik yarrak metal dinleyicileri. ulan yazmışım o kadar "iki kiloluk paket 8.90 liraya taşınırsa kaliteli hizmet beklenmez" diye. kargo firmaları aralarında söz birliği yapıp rekabetin amına su kaçırmayacaklar arkadaş. rekabet kurulu bi sik yapamaz. he siz "yoğ fiyatlar böyle kalsın" derseniz, o zaman kötü hizmet almaya razısınız demektir. gelip de burada rezalet başlığı açmayın öyleyse. soğan 5 lira ulan. koca paketleri 8-10 liraya 24 saat içinde teslim etmeye çalışırsan kaliteli hizmet sunamazsın bu kadar net.

önedit 2: "benden 17 lira aldılar" diyen sikko. aşağıda yazmışım di mi "anlaşmalı olmayandan evrak paketi için 40 lira aldıkları da oluyor" diye. fakat bu adamların taşıdıkları paketlerin %80'i anlaşmalı firmalar üzerinden yaptıkları taşıma. herkesten 40 lira alsalar muhtemelen mini etekli hostes kızlar evine servis yapar merak etme. sıkıntı rekabetin içine gömülüp koca paketleri 8-10 liraya "anlaşmalı" taşımalarında.

türkiye'de her alanda düşük kaliteli hizmet ile muhatap olmamızın başlıca sorumlusu firmaların içine çekildiği kıyasıya rekabettir. rekabet etmezsen piyasadan siliniyorsun. düşük fiyata kaliteli hizmet veremiyorsun arkadaş.

n11'den bot aldım. bot dediysem çifti neredeyse iki kilogram ağırlığında. orjinal kutusunda (iki tane 14 inç laptop kutusu kadar) gelen bu paket için göndericiden 8.90 tl (şehirler arası) ücret tahsil etmişler.

1- eminönü şube paketi satıcıdan (karaköy) teslim almış.
    2- akşam paket istanbul'daki aktarma merkezine iletilmiş.
    3- paket istanbul içi bir başka aktarma merkezine gitmiş.
    4- yaşadığım bölgedeki aktarma merkezine (bursa) gelmiş.
    5- yaşadığım şehirdeki (yalova) kargo şubesine getirmişler.
    6- kargo şubesi aracına yüklemiş evime getirmiş.

1 tane asgari ücretlinin yemesi içmesi maaşı sgksı kılçıksız 3 bin lira (kıdem tazminatı gibi konulara hiç girmiyorum). zannetmiyorum asgari ücretle eleman çalıştırsınlar. personel başına ortalama 5 bin maliyet diyelim.

yalova gibi sikko bi yerde çük kadar işyerine 10bin (+2000 stopaj) kira ödüyorlar ulen. büyük şehirlerdeki şubelerin kiralarını düşünmek istemiyorum.

mazotu, taşımacılık belgeleri, denetimi, vergisi, yarağı küreği derken nasıl bi maliyet olduğunu hesaplamak mümkün değil.

8.90 liraya birinin kafasına atsan kıracak ağırlıkta paket taşıyan firmanın operasyonlarını iyileştirmesinin yolu nedir?

a-personel sayısını arttıracak +maliyet
    b-daha nitelikli personel istihdam edecek +maliyet
    c-araç-gereç, bilgi teknolojileri yatırımı yapacak +maliyet
    d-hepsi +maliyet

maliyetsiz biçimde hizmet kalitesini iyileştirmenin bi yolu varsa söyleyin, uygulasınlar.

yalova gibi tuzla kadar yerde gündüz park yeri yok ulen. dağıtıma giden adama vermişler bi araba dolusu eşya. "git teslim et". şehir merkezine 3 araba gönderince işler yetişmiyor işte. 8 araba gönderirsen yetişecek. e bu da a şıkkı yani +maliyet.

"şubedeki ters cevap verdi" hemen b şıkkı yani +maliyet

"kargom dağıtımda görünüyor ama gelmedi" hemen c şıkkı yani +maliyet

şimdi diyeceksiniz "benden 40 lira kargo ücreti aldılar" anlaşmasız ürünlerden gayet iyi kar ediyorlar, ancak n11, trendyol, hepsiburada ve anlaşmalı oldukları diğer firmalar için yaptıkları taşımacılıkta öyle bir rekabet var ki amk. senden dosyadan hallice bir paket için 40 lira alıyorken, anlaşmalı yerden buzdolabı için de 40 lira alabiliyorlar.

araya bir not düşeyim: sabah 9-10 sıralarında, kargolar araçlara yüklenirken şubeye gidin. taşıdıkları malların neredeyse %70'i internet alışverişlerinden oluşuyor.

çözüm nedir?

1-kargo firmalarının ceo'ları önce bi rakı balık yapacak arkadaş. ilk önce firmalar arasında ceo düzeyinde iletişim sağlanacak.

2-firmalar aralarında centilmenlik anlaşması yapıp, hep birlikte anlaşmalı fiyatları ikiye katlayacak. bu fiyatlarla kaliteli hizmet verip kar edilmez arkadaş. soğan olmuş 5 lira.

3-perakende tarafında müşteriye iki teslimat seçeneği sunulacak. ilki 24/48 saat teslimat, ikincisi 5-7 gün teslimat. 24/48 saat teslimat baya prömünyum (premium) bi olay olacak.

20 liralık ürünü kargo dahil sipariş edip kaliteli hizmet bekleyen ekşici ergen 24/48 saat teslimat için 30 lira ödeyecek arkadaş. ne olacak? götüm götüm 5-7 gün teslimatı seçecek.

sırf bu olay kargo firmaları hakkındaki şikayetleri %80 azaltacak. firmalar derin nefes alacak.

4- adrese teslim de prominyum (premium) bi olay olacak. cinsine, anlaşmasına göre +10 - 50 tl maliyeti olacak bu işin. şube teslim olayı teşvik edilip daha da yaygınlaştırılacak. müşteri şikayetlerinde en az %90 azalma sağlar.

5- "önemli olan nicelik değil nitelik" diyen, söz birliği yapmış kargo firmalarının gelirleri artacak. böylece şubelerdeki at hırsızlarının yerine daha eli ayağı düzgün, dinamik, analitik düşünce yapısına sahip (o ne demekse amk), güler yüzlü personel çalıştıracak.
  • çalıştırdıkları personeli bedavaya çalıştırdıkları için 5 kişinin işini bir kişi yaptığı için
  • kötü hizmet falan vermemektedirler..imkanları doğrultusunda gayet düzgündürler. müşterilerinin bir kısmı mağdur olabilir, amma velakin diğer memnuniyetsizlerin çoğu ağır ruh hastasıdır...

55 ekran televizyondan motoryağına, bisikletten araba lastiğine, 100 gram altın külçeden deterjana kadar yüzlerce şey aldım, zerre problem yaşamadım, arada gelmediği oldu gidip alıverdim.

ulan hepiniz kontsunuz kontessiniz, türkiye gibi bir ülkede almanya abd hayallerinde yaşayıp duruyonuz. bulaşacak, psikopatlık yapacak yer arıyorsunuz.... asıl "kargoculardan meydan dayağı yemem" başlığı açtığınızda baya baya keyifleneceğim...

adama bak kargosu saniyesinde ayağında olsun diye bir araya gelip fiyatları artırsınlar diyor. hasiktir lan oradan...

edit: hatta bu editle bir de ekleme yapayım. gelmediğinde gittiğimde kargoculara insan gibi sitem ederim, bakın burası çok önemli, insan gibi... genelde özür dilerler, abi görüyorsun dağ gibi kargo var, yetişemiyoruz napalım, dükkanı kapatıp bir de kamyon yükleyip gönderiyoruz diyor. herkes insan bu garibanlar ellerinden geleni yapıyor. gidip işten ezilmiş elemana ekşicilik yapıp cırlarsanız bi gün kafayı gömüverir biri... anlayışlı ve insan olmayı denerseniz daha mutlu olursunuz.

edit2: bu haspalarım bir de almanya abd'de falan işlerin çok tıkır tıkır yürüdüğünü sanıyor ya onlara da bayılıyorum. oğlum çok amerikan dizisi izlemeyin, gerçekler öyle değil.
  • tembellik, egitimsizlik, calisanlarin mutsuzlugu, toplumun genel mutsuzlugu, toplumun mesleklere bakisi, toplumun birbirine saygisizligi, para verenin herkesi düdük olarak görmesi, calisanin hakkinin verilmemesi, hayat pahaliligi.

hepinize kolay gelsin, kisacasi bataklik.
  • bu arkadaşımıza göre kurtuluş, en temel ticari kurallardan biri olan “rekabet kaliteyi arttırır” u yok sayıp şirketlerin kendi aralarında anlaşıp yine tüketiciyi hallemesiymiş.

rekabet kurumu da hepsine milyonlarca lira cezayı kessin de ondan sonra gör bakalım kim takıyor yalova kaymakamını.

mng kargoya 17 tl veriyoruz bir zarf için, peki hizmet sorunsuz mu? tamamen şubeye bağlı, şans. demek ki fiyatla ilgili değil, tamamen zihniyetle ve bilgisizlikle alakalı durum.
  • paranın peşin verilmesi olabilir diye düşünüyorum. bu yüzden internetten alışverişi yalnızca kapıda nakit ödeme ile yapıyorum ve 1 günü aşan kargo aldığımı hatırlamıyorum. afedersiniz sike sike sapasağlam getiriyorlar. evde bulamadık demiyorlar, şubeden alın demiyorlar. en azından internetten alışveriş sorunsuz olsun istiyorsanız kapıda nakit ödeme ile alın. ha getirmezse getirmez para cebinizde kalır en azından.

eğer internetten alışveriş değil de başka birine gönderi yapacaksanız ya da başkası size gönderecekse onu da alıcı ödemeli yapın yine sike sike iyi hizmet verecekler.
  • elamanlarının çalışma şartları olabilir, bu zamana kadar bir tane bile yüzü gülen kargo çalışanı göremedim (ups kargo hariç) onlar zaten yurt dışı merkezli yönetiliyor.
  • şubeden şubeye değişiyor. tamamen şube olayı. ben yurtiçi kargodan çok memnunum mesela. evde yoksam ,cepten arıyor her zaman geldik evde yoksunuz diye. ben onay verirsem komşuya bırakıyorlar.
  • franchise şube anlayışının sonucudur.
  • birçok sektörün kotu hizmet verdigi ulkemizde şaşırtmayan durumdur.