63 entry daha
  • bunun çok sebebi var. bence en büyük sebebi eğitim. iş bulamayan kim varsa kargocu oluyor. olabilir bunda bir problem yok ancak işe giren kişilere gerekli eğitimlerin verilmediği düşüncesindeyim. önce işe girecek olan kişilere nasıl çalışılması gerektiğinin anlatılması gerekiyor. çalışanların ise yapacakları işi benimsemeleri gerekiyor. kimse sizi zorla çalıştırmıyor. kendinize yakıştıramıyorsanız bu işi farklı iş bakacaksınız. doğal olarak çalışan zorla iş yapıyorsa ürünlerin teslimatının zamanında olmasını kimse bekleyemez. şimdi çalışma şartları vs. diyeceksiniz ama kusura bakmayın önce işinizi düzgün yapacaksınız sonra o yaptığınız iş için şartlarınızın iyileştirilmesini bekleyeceksiniz. zamanında teslimat yok yüksek katlara ürün çıkarmamak için türlü bahaneler adrese gelmeme olayı demiyorum bile. kısacası önce çalışanların işini sevmesi gerekiyor yoksa bu firmaların düzeleceğini sanmıyorum.
  • türkiye'de işini düzgün yapmayan tüm firmalar gibi düşük maaşlı personel çalıştırma politikasıdır. kalifiye bir personeli çalıştırmak maliyetli olarak görüldüğü için asgari ücrete talim edebilecek kim varsa toplar. ortaya çıkan işleri de kendilerine benzer.
  • maliyeti azaltmak amacıyla yoldan geçeni çevirmek bunun en büyük nedenlerinden biri. şöyle de bir şey var, iş yükü çok fazla. bu kadar yoğun çalışma şartları altında her insan ister istemez kaliteyi düşürür, düşürtür.
  • paketi alıp adrese bırakmak için donanıma gerek yok.asıl mesele yetersiz eleman çalıştırılması.çalıştırılan elemanlarada 15 saat mesai yaptırılması durumudur.
    kredi kartımı almak için ptt merkez depoya gittiğimde orada çalışanlara hak verdim.çünkü inanılmaz yoğun ve devlet olmasına rağmen yeterli eleman yok.devlet böyle çalışıyorsa özeli hiç düşünemiyorum.
  • sebebi bütün kargo firmalarının bireysel hizmet payından elde ettiği gelirin, kurumsal hizmetten elde ettiği gelirden kat be kat aşağıda olmasıdır. örneğin x kargonun 1 yılda şirketlerle yaptığı işler %90 seviyesindeyken, şahıslarla yaptığı iş maksimum %10’luk bir dilimi kapsıyor.
  • kendimce,
    üniversite mezunu insanı alıp kargocu yaparsak yani buna zorlarsak, başka çıkış yolu birakmaksak olacağı bu.
    keza polis olanlar, hayali polis olmak olanları söz konusu etmiyorum.
    size göre saçma olabilir ancak yıllarca muhendis, öğretmen vs olmayı hayal eden insana farklı bir iş sunulursa ve mecbur kalırsa olacağı bu.
    işini sevmeyen insanlar, yarım yamalak işler.
    burada lise mezunu kişilerde örnek verilebilir, lise mezunu olup ticaret yapmak isteyebilir ancak sermaye olmadığı için bu hayalle farklı bir iş yapması asla sermaye elde edememesi kişinin işine karşı bir nefret oluşturur.

demem o ki , asla sağlam kargo alamayacaksınız. şansınız yoksa tabi.
  • teknolojiyi halen etkin kulanmamaları ve 5 şube açılabilecek bölgeye tek şube açıp aklınca maliyeti azaltmak

bunların sonucunda, ağzına kadar kargo dolu şubede, 4-5 elemanla kargoları dağıtmaya çalışınca ister istemez, biz geldik ama siz yoktunuz yalanları, kargonun 10 günde gelmemesi gibi tüketiciyi çıldırtan uygulamalar ortaya çıkıyor.
  • personel maaşlarının düşük olması.
  • gerekli motivasyon verilmediği gibi , hakettikleri maaşı alamıyorlar. vasıfsız eleman gözüyle bakıldığı için kaynaklanıyor elbette. toplumdaki “kargocu” okunarak veya vasıflı olarak olmadığı için kaynaklanıyor. bir de mobbing var tabiki. aslinda koşmaları gereken o kadar çok iş var ki belkide o yüzden kapılara zillere basmadan gidiyorlar.
253 entry daha
hesabın var mı? giriş yap