şükela:  tümü | bugün
  • ne yazık ki üzerine fazla düşünülmeyen bir konudur. bugün nette birçok firma "dükkanı kapatıyoruz ancak internet üzerinden alışverişe devam edebilirsiniz" minvalinde paylaşımlar yapıyorlar. kendilerince zarar etmemek ve bu süreçteki kârlarını az da olsa sürdürmek oldukça önemli. peki kargo çalışanları?

birçok sektör bugün çalışmaya ara vermişken, bu insanları görmezlikten gelmenin etik olmadığını düşünmekteyim. çalışan hakları üzerine konuşuluyor ancak sınıf algısını ne yazık ki 20.yy'a gömememiş olmak oldukça acı.

bugün detaylı bir şekilde baktığımızda çeşitli hanelerden yahut iş yerlerinden çıkan ürünler araçlara ve bu araçlar aracılığıyla da ülkenin dört bir tarafına dağılıyor. bu noktada canlı taşımıyorlar belki ama plastiğin, naylonun ve kolilerin üzerinde de virüsün varlığını sürdürdüğü bir gerçekken, çalışanların güvenliği açısından ne yapılmakta? gözlemlediğim kadarıyla şu an bir faaliyet yok. peki neden? işten çıkarılma korkusu yüzünden insanların seslerini çıkaramaması olabilir mi? emeklerinin karşılıklarını almadan onca lince maruz kalan ve özel sektörün boyunduruğunda ezilen sektör çalışanları kimin umurunda peki?

her gün onlarca insana çok yakın bir mesafede durarak kargo almakta ve teslim etmekteler. onlar da birçok sektörden çok daha fazla hayatlarını riske atmakta ve yayılım açısından ciddi risk teşkil ettiklerini düşünmekteyim. büyük şirketler ayakta kalacak diye günde kilometrelerce yol kateden bu emek insanları hastalığa maruz bırakılmamalıdır!

bugün ekşisözlük'te kargo şirketleriyle ilgili yazılan entry'lere yalvarıyorum bir bakın! bu adamların hiçbiri mi işini düzgün yapmıyor? ve bu virüs illeti onlara mı fatura edilmeli?

ekşisözlük ahalisinden ellerini vicdanlarına koymalarını rica ediyorum, bu insanları yok saymayalım ve onların da sesi olalım. en azından katlanıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

edit:
    çaylak ravenkeysi'nin entry'si;

kargo çalışanıyım. tamam çalışalım buna kimsenin hayır yatıcaz dediği de yok eyvallah. ancak şu an kargo şirketlerinde hiçbir önlem yok. ilaçlama gibi, dezenfektan kullanımı, maske, eldiven gibi bi önlem yok. ve insanlar hala şu durumdayken bile kıyafet almak için şubelere geliyor. ki bi şube günde en kötü 500 insanla muhatap oluyor. normal mi sizce bu işleyiş?

edit2: başlık sınırlamasına onlarca defa takılarak bu şekilde ancak açabildim başlığı. lojistik yahut temel gıda ve ihtiyaç malzemelerinden ziyade kastım; insanların evde oturarak gereksiz alışveriş yapmaları ve çalışanlara ekstra yük bindirilmesi ile ilgiliydi. ancak bazı ultra zeka tipler tarafından farklı yöne çekilerek hakarete de maruz kalmışım. mühim değil zaten yazılan kişinin zeka seviyesinin bir tezahürü niteliğinde.
    burada bu insanlar için gerekli önlemler alınması ve dikkat çekmek açısından yazıyorum. bu arkadaşların virüsü geçirmek ve yaymakta oldukça etkin oldukları yadsınamaz. kargo paketinden bulaş olmaması, kargo çalışanlarından yayılmayacağı manasına gelmez.

edit3: (bkz: #103680201)
  • yer yerinden oynasa, ülke yansa lojistik devam eder. ben deniz yolu lojistikteyim, bırak türkiyeyi çin, italya aynen deniz yoluna devam ediyor sen bit kadar beyninle elimizi vicdanımıza koymamızı istiyorsun. git kendine oyalanacak başka bir şey bul.
    yiyecek bok bulamadığında nerde bu devlet diye ağlarsın.
    götünü silecek peçete bulamadığındada. az otur mantıklı düşün
  • gerçekten de doğru tespit olmuş. herkes eve kapandı kapanmasına da hepimiz internetten sipariş veriyoruz. bu ürünleri, yemekleri vb. kim getiriyor, onlar niye evlerinde değil diye hiç sorgulamıyoruz.
  • lojistik sektörü çalışmayı durdursa stoklarda mal kalmaz, insanlar ürün almak için birbirini yer diğer yandan bu sektörde çalışanlara da yazık. lojistik öyle bir sektör ki tam bir paradoks. çare yüksek önlemler almak başka çaresi yok lojistik sektörü maalesef çalışmak zorunda.
  • bazı mesleklerin zoraki durumları vardır.

sağlık sektörü, böyle bir durumda fazla mesaili çalışır.
    lojistik durmaz.

savaş sırasında "ya savaş çıktı, evimizde bekleyelim savaş bitene kadar, biz de bu ülkenin vatandaşı değil miyiz?" diyen bir askeri personel olabilir mi?

tamam düşünüyorsunuz da...
  • artık herkes evinde olduğu için şimdi yurtiçi kargo düşünsün dediğim hadise.

(bkz: yurtiçi kargo'nun müşterilerini evde bulamaması)
  • öte yandan tek çalışan sektör lojistik değildir, fabrikalar, madenler, hatta beyaz yaka çalışanlar (azımsanmayacak bir kısmı da ofislerinde) tam gaz çalışmaya, toplu taşıma kullanmaya devam etmektedirler. sağlık ve güvenlik çalışanlarımızı zaten saymıyorum bile, evine kapanabilen küçük bir azınlık malesef
  • çalısmamaya devam etmesi olarak düzeltilmesi gereken iddia.
    zira bir haftadır gelmeyen kargomu almaya gittiğimde bomboş ofiste internet keyfini bozduğum için bana çemkiren bir dangalakla karşılaştım. coronavirüs nedeniyle çok yoğunuz diyip durdu. oysa ki koca ofis toz topaklarının uçuştuğu terk edilmiş bir kovboy kasabasını andırıyordu.
    kargoları alfabetik sıraya koymak yerine hepsini bir kaç kutuya doldurmuşlar. toplasan 500 paket yok ama adam onları organize edecek okur yazarlığa sahip olmadığından öyle bakıp hiçbir şey yapmıyor. mecburen kargomu alamadan döndüm.
    yani svihs.
  • “lojistik nefes gibidir; ancak kesildiğinde eksikliğini anlarsın” diye bir laf vardır. bugün lojistik sektörünün en ufak bir parçası aksasa veya işi bıraksa çok değil üç öğün sonra kaos başlar (saygılar lenin abi).

sağlık, gıda, güvenlik gibi kesilmeye gelmeyecek, eksikliğinde büyük sorunlar doğabilecek bir sektördür. kargo da bunun küçük parsiyel ayağıdır ve son derece önemlidir. durması, hele şu günlerde düşünülemez bile.
  • herkesin internet siparişlerine yüklenerek böyle bir dönemde üzerine bir de mesai yaptırdıkları kişilerdir.