şükela:  tümü | bugün
  • başlık esasında "kargo şirketleri ve dolandırıcıların işbirliği yapması" olacaktı ama başlık sınırı...

instagram vb. sitelerde ayakkabı, çanta vs. ürünler satıyormuş gibi yapan dolandırıcıların en büyük yardımcısı kargo şirketleridir ve bunu hala engellemiyorlar.

ülkemizin yöneticileri de bu konuya hala el atmamaktadır.

daha bugün dolandırılan biri olarak söylüyorum. verdiğim ayakkabı siparişi tamamen farklı bir ürün geldi.

kargoyla aramca geçen diyalog.

+abi şimdi sipariş verdim de bu ürün doğru olmayabilir, hıyar da çıkabilir o yüzden ben ödemeyi açtıktan sonra yapayım.

-kardeşim öyle kabul edemiyoruz. ürünü almazsan bizim üstümüze kalıyor.

+neyse tamam abi, şansımızı deneyelim.

böyle bir diyalog yaşandı. şansımı denedim ve tamamen farklı bir ürün çıktı, dolandırıldım.

kargoyu geri arıyorum ve göndericinin adresini de vermiyorlar. böyle bir işbirliği olamaz diyorsun ama oluyor. hala ısrarla devam ediyor bu işbirliği. artık birilerinin buna el atması ve durdurması gerekiyor.

ben direkt bankamı arayarak, harcama itiraz formu doldurdum. kartımı iptal ettiler. ücreti karşı tarafa aktarmadan bana geri yansıtacaklar mı bilmiyorum, bekliyorum.

göndericinin adresini buluna kadar işin peşini bırakmayı düşünmüyorum. kargo şirketleri bu dolandırıcıları korumaya devam ederse kendileri de kurumsal kimlik çizgilerinin dışına çıkacak ve hırsız konumunda olacaktır.

benim dolandırılma serüvenimde işbirlikçi aras kargo olmuştur. cimer, bimer neresi varsa şikayet dilekçelerimi de yazıcam.

bu işi de sözlükte ve sosyal medyada gündeme sizin yardımınızla getirebiliriz. sizin de kullanmak zorunda olacağınız bir sistem.

artık durduralım bunu, lütfen.
  • olmayan işbirliğidir.

2020 yılında hala instagram'dan alışveriş yapmak dolandırıcılarla daha büyük işbirliği yapmaktır.

edit: ne cins adamlar lan bunlar. bana ne birader senin ne aldığından. ben senin alışveriş güvenlik sorumlun muyum? benim görevim paketi sana getirmek. bak pakete sağlam mı diye, sağlam değilse tutayım tutanağı iade alayım. içinden çıkacak şeyi senin beyanına göre neden yanlış kabul edeyim. belki sen yalan söylüyorsun ne bileyim.
  • çok haklı bir serzeniş. benzer durumu ptt kargo ile yaşadım, ödemeden kargoyu vermiyor, açıp içinden farklı birşey çıkarsa kargoyu iade de almıyor, resmen insanları dolandırıyorlar ve kargolar buna çanak tutuyor.
  • bu konuda bir düzenleme getirilmesi gerekiyor, bu şekilde satış yapan kişilerin kimlik bilgilerini teyit ederek alsın kargo şirketleri, çoğu zaten vergi kaçırıyor ve bunlardan alışveriş yaparak siz de destek oluyorsunuz. gündem olsun isterim fakat ben tüketici lehine yapılan bir düzenleme görmedim. olsa, gıda ürünlerinde tağşiş yapanların canına okurlar.
  • kargo şirketleri o instagram daki dolandırıcılardan daha çok zarar veriyor müşterilerine .
    yani işbirliği yapmalarına bile gerek yok aslında .

maalesef en son muhteşem şahane mükemmel efsane cuma alışveriş savaşında bu apaçık ortaya çıkmış daha önce ki zerzenişler ciddiye alınmadığı büyük eksiklik olduğu görülmüş fakat halen daha yasal bir adım atılmamış ve denetleme standart getirilmesi işlemi halen daha dillendirilmemiştir.

burada aslında bu gibi dolandırıcılarla işbirliği yapan merci neresi acaba ?
    bu sorgulanmalı .
  • arkadaşlar,

sosyal medyanın gücüyle artık bir farkındalık yaratmalıyız.

kargo şirketleri kendine anca bu şekilde çeki düzen verir. ayrı mecralarda yapılan şikayetler yerine birlik olmalıyız.

sosyal medyanın gücüyle son yıllarda neler yapıldığının herkes farkında. bu konuda da bugün buna destek olmazsanız, yarın mağduriyeti yaşadıktan sonra çok geç olabilir.
  • kargo şirketlerinden ben de nefret ediyorum hele özellikle aras kargodan ama, buradaki konuda kararsızım açıkcası.
    alma kardeşim sende bilmediğin etmediğin yerden bir şey.
    dolandırıcı bir firma şatafatlı bir reklam yapıp seni kandırıyorsa bunda kargo şirketinin suçu ne.adamlar işini yapıp ürünü teslim etmiş.
    sen bilmiyorsun alışveriş yaptığın yeri,ama adresi vermiyor diye kargoyu suçluyorsun.
    mecbur mu adam sana müşteri bilgilerini vermeye.
    sonuç görmeden,dokunmadan,giymeden alma kardeşim ya da çok güvenilir firmalardan alışveriş yap...
  • üst entry'i giren arkadaşa:

gidip göremediğimiz ve alamadığımız için kargo bize getiriyor zaten. aracı olarak bize göstermeli. doğru ürün olduğunu onaylamalı ve bu şekilde bize satışı gerçekleştirmeli.

parasını alıp, ürünü göstermeden gitmesin diyoruz.

insani haklarımızı birlikte savunalım istiyoruz, hala dolandırıcıdan yanasın.