şükela:  tümü | bugün
 • tc kimlik numarasının kargo firmaları tarafından istenmesi saçmalık.
  tc kimlik numarasının gizliliği falan kalmadı artık.kimlik numaramız tüm kargo firmalarının elinde.
 • yasal temeli var mıdır? bilmek isterim. bana çok saçma geliyor kimlik numarası istenmesi. devlet dairesi olmayan bir yere veya şahısa tc kimlik numarası vermemek için bir yönetmelik ve ya kanun olması gerekli bence
 • kimlik nosunun ne gibi gizliliği olduğunu sanıyorsunuz. gözlükçüyüm gelen herkesin kayıt için kimlik nosunu alıyoruz, sadece beyin ölümü gerçekleşmiş yaşlılar verince bir bok olacağını sanıyor. ekşide o tip insanlar görmek üzücü.

  vermekte korkmalarındaki sebeplerden biri bankaların kimlik no yazın kredi alabiliyor musunuz şeklindeki reklamları pek çok yaşlı sadece kimlik nosu ile gidip bankadan kredi çekiliyor zannediliyor. şirket kurulup borçlandırıcak diye düşünüyor.

  adınız soyadınız gibi sıradan bir bilgi.

  edit: yasal temeli yok diyen dehaya bakar mısınız? adresin kişisel bilgi adın soyadın kişisel bilgi bunlar adamda var ama yasaya aykırı değil, ama tc no isteyince yasal değil. önce kanunu oku. istemezsen vermezsin, kargoyu alamazsın. firmanın bunu isteme hakkı var ve sorumluluğu da var kanun ona sen bunu alıyorsan korumak zorundasın diyor. hatta aldığın zaman kafana göre silemezsin de. ama bunları rızası dışında başkaları ile paylaşamazsın.

  mesela bir fatura kesmek için aldın bu bilgileri ve kestin, ne kadar süreyse fatura bilgilerini saklama süren o kadar saklayacaksın. kanunları götünüzden anlamayın, anladınız milleti yanlış yönlendirmeyin, sonra sizin gibi salaklarla her gün uğraşıyoruz. bir de isteyen herkes dolandırıcı yada bilmem ne diye sallamış haspam. adam elinde reçete şifresi geliyor tc vermek istemiyor senin gibi salak işte. tc vermeden alma şansı yok ama senin gibi salaklar adama verme diyor.
 • iki önceki seçimlerde tüm seçmenlerin adres, tel ve tc nosunun yazdığı yanılmıyorsam excel dosyası nete düşmüştü zaten. burası türkiye, her şey şeffaf!
 • teslimatta istenmesinin hiç bir yasal temeli yoktur; alınıp kaydedilmesi suçtur. kimliğe bakılabilir; ancak o kadar.

  şirketlerin bayilerine ve çalışanlarına güvenmemesi sonucu olduğunu düşünüyorum. kurye ya da bayi bu bilgiyi alabildiyse teslimatı doğru yapmıştır diye düşünüyorlar sanırım. memleketin hali işte.

  bu konuları hafifseyenler ise, ya muhakeme becerisi düşük kişiler, ya kendileri benzeri şekilde çalışan kişiler ya da dolandırıcılardır. onlara göre kişisel bilgilerin, hele ki bir kişiyi özgül olarak belirleyen bilginin elden ele geçmesinde sorun yok.

  edit ek: konu alıcıya teslimat. yoksa, gönderinin kabulünde gönderenin kimliğinin tespiti yasal zorunluluk. konunun uzmanı olmayan ancak okuduğunu anlayabilen birisi olarak ekleyeyim dedim. yasalar zaten açık okuyabilene.

  okuyunuz:
  (bkz: kişisel verilerin korunmasına ilişkin rapor)
 • cahil cahil yorumlar yapılmış. işin uzmanı olarak ben açıklama yapayım.

  bir gün evde oturuyorsunuz, kapı çakıyor. gelen kargo firması. ali veli siz misiniz? evet buyurun. şuraya bir imza lütfen, kargonuz var.
  gönderen ahmet mehmet. tanımıyorsunuz. açıyorsunuz kargoyu, şarbon. bir kaç dakika sonra geri dönülmez bir yola giriyor ölümünüzü bekliyorsunuz. veya açıyorsunuz kargoyu evli bir kadınsınız, sizi zor durumda bırakacak aranızı bozacak size kafayı takmış bir erkek.
  alıyorsunuz kargoyu veya polisler şarbon için işlem başlatıyor. kim gönderdi bu kargo?

  isimsiz kargo, tc kimlik no yok. adres yok. hiçbir şey yok. o kişiye nasıl ulaşacaksınız?

  zamanında posta şirketleri çok kurye olarak kullanıldı. esrar, eroin, silah, vb şeyler çok taşındı. tc kimlik numarası bu yüzden kullanılıyor olabilir mi? biraz mantık.