şükela:  tümü | bugün
  • koronavirüs salgınının doğuracağı tehlikelere karşı en riskli mesleklerden biri de kargo işçiliği. çalışan işçiler hem kendi sağlıklarını hem de halk sağlığını tehlikeye atmaktalar. bu süreçte kargo şirketleri hiçbir önlem almadan kargo işçilerini günde ortalama 100 ev veya iş yeri gezdiriyorlar. dayanışma çağrılarına destek vererek, seslerini duyurmalarına yardım edebiliriz sözlük ailesi.

ilgili haber

tweet
  • onları çalışmak zorunda bırakanlar utansın.
  • istanbul icinde 7 gündür bir turlu bana ulaşmayan kargomu teslim almak için şubeye gittim. her taraf kargo yığını şeklinde. önce ismimi söyledim. kargonuz burda değil dediler. sistemden kontrol ettiğimde şubede göründüğünü söyledim 3 metre mesafeden :) gönderi kodunu paylaşınca evet burdaymıs dedi görevli. yaklaşık 5 dk falan kutuları poşetleri karıştırdı. sonunda buldu ve teslim aldım. virüs taşıyorlar mı taşımıyorlar mı bilemeyeceğim lakin kesinlikle bir kaos içinde oldukları mutlak. corona bitene kadar mümkün oldukça kargo ile teslimat tercih etmemeye calisacagim. hem kendi guvenliğim için hem de kargo yoğunluğu ve buna bağlı virüsün olası yayılımına katkı vermemek için.
  • evet konunun buraya gelmemesi mucizeydi zaten.

hayatın gerçeklerinden o kadar kopmuş durumdasınız ki işler sarpa sarınca bunun şokuyla kaosa sebep olacak tipler de sizlersiniz.

evde götünüzü yayıp, yediğiniz önünüzde yemediğiniz arkanızda takılmak ve bu rehavet içerisinde ahkam kesmek basit.

durmadan sokağa çıkma yasağı ilan edilsin diyorsunuz. sokağa çıkma yasağı ilan edilince belli temel ihtiyaçlarınızda küçük bir aksama olunca da devlet bize bakmıyor diye ağlamaya başlayacaksınız.

en tehlikeli virüs toplum düzeninin askıya alınmasıdır. bunun kapitalizmle şunla bunla alakası yok. sözlükte kaç gündür boş yapmaktan bıkmadınız.

kargolar çalışmasın, fabrikalar dursun, esnaf kepenk kapatsın....

hangi dünyada yaşıyorsunuz lan.