şükela:  tümü | bugün soru sor
  • karides isimli lezziz böcüğü(!) yenilir hale sokmak amacı güden meşakatli işlem. dışarıdan aldığınız karides genellikle bacak anten kabuk gibi bileşenlerinden ayrı kılınmış haldedir, ancak sanmayın ki yemeye hazırdır; çoğu balıkçı (veya kendini karidese ayırmışsa karidesçi...) bu hayvancağızların bağırsaklarına dokunmamaktadır. karides dediğimiz hayvan ise yediklerine pek dikkat etmediğinden, sağlıklı olabilecek kimi yosunların yanısıra ne kadar parazitli bok püsür varsa mideye indirir. siz de alınan dozu en aza indirgemek için aha bu entryde ve başlıkta sözkonusu edilen eyleme başvurursunuz.
    karides ayıklamak için bir kürdan ve bir kamyon dolusu sabır ve çok az da mide sağlamlığı gerekir. işlem şu şekildedir: karidesin başından kıçından kürdan marifetiyle ufak bir çizik halinde yarık açarsınız, görünen yer yer siyah ipliği (ki bu iplik, hayvanın bağırsağı oluyor maalsef) bulursunuz, usulca çekmek marifetiyle bünyeden ayırırsınız, ipliği şöyle bir baktıktan sonra emekliye ayırırsınız. anlatımı çok kolay olsa da bu usulca çekme çıkarma işlemi ömrünüzden ömür götürür, yarıyolda kopar; dellenirsiniz,kürdanla girişirken dağılır; iğrenirsiniz, "niye lan niye iğrenç mahluk" diye hayıflanır durursunuz kendi kendinize.
    ya da donmuş gıda olarak alırsınız karidesinizi, oh mis gibi temizlenmiştir işte. oracıkta çiğ çiğ yersiniz keyfinizden.
  • nazik bir islemdir. fakat belli bir sure sonra alisildigindan cok zevkli hale gelebilir. en rahati balik tutmak icin yakalanan karidesleri ayiklamak olabilir zira bu noktada karidesin ne yedigi sorunsaliyla basbasa kalmadan kafasini arka eklem bolgesinden ayirirsiniz. beceremezseniz sagindan solundan parcalarsiniz.
  • ayrıca temizleme işleminden önce bi 5 dk. kadar haşlamak kolaylık sağlayabilir. bu sayede istenmeyen kısımlar kendiliğinden kopar ve bunlar süzgeç yardımıyla bir kenara alınır. haşlandıktan sonra yumuşayan (!) karideslerin, kabuklarının soyulması işlemine geçilir. burada da izlenmesi gereken yol, öncelikle baş, sonra kıç tarafından koparmak, daha sonra da baş tarafından başlayarak spiral biçimde kabuğu soymaktır. bağırsağına da dokunmayın sakın. yazık günah, vitamini orda.
  • kaynayan bol sirkeli suda şööle bir çevrilip (1 dakika) süzülen orta boy karidesleri kabuğundan arındırma işlemidir. "kafayı kopar, bacakları kopar, göbekten başlayarak kabuğu ayır ve kuyruktan sıkarak çıkar" şeklinde tarif edilebilir ki böyle yapınca ayrıntılı adam öldürme teknikleri dersi gibi duruyor. önemli olan kafayı koparırken cörtleyebilecek o sarı sıvıyı (beyin) karidese bulaştırmamaktır. o büyüklükte karidesin bağırsağını ayırmaya çalışmak karidese uyguladığınız işlemi diğer mahlukatlar üzerinde uygulama isteği doğurabilir; bu nedenle uzak durunuz. afiyet olsun
  • haslama yoluyla yada direk ciplak elle karidesi temizleme isidir.eger kabuklu deniz hayvanlarina karsi alerjiniz varsa ayiklama islemi basladigi andan itibaren tum gun sizi kasindirabilecek olaydir. yuzunuzu kirmizi lekeler basabilir ve bu korkunc lekeler sonucu bulundugunuz yörenin karides guzeli bile secilebilirsiniz.
  • karides taze olursa çok daha kolaydır.beceri ister.otomatiğe bağlandımı 2 kilo 1- 20 dakikada temizlenebilir.
  • bahsedildiği gibi bağırsak falan ayıklamakla uğraşmaya gerek yoktur. karidesin bağırsakları ensesindedir. çiğken kafaları kopartın, zaten yarısı kafayla birlikte gider, diğer yarısı piştikten sonra kabuğu alırken gider, gitmese de sorun yok, ıstakozun ense kısmındaki bölgeyi sosta kullanır gurmeler.

bakın şöyle diyeyim; bu mahlukatların bünyelerindeki parazit ve bakteriler suda 20 dk. haşlayınca hakkın rahmetine kavuşur gider. dolayısıyla karidesin bokunu da yeseniz, zararsız bir madde yemektesiniz, hatta; karides bokunu bana getirene bir kilo karides hediye edeceğim, o derece tespit edilemezdir pişirmeden ve ayıklamadan sonra! boş boş işlerle uğraşmayın lan, kafayı koparın, az tuzlu suda 20 dk haşlayın, çıkartıp kabuk ve kuyruğunu soyun, lüp lüp yiyin. ben 30 senedir yiyorum daha zararını görmedim bakteriyel ve paraziter anlamda... haa, yumuşakçalar denizde ağır metalleri toplayabilirler, kanser olursunuz o ayrı, onun ayıklamayla alakası yok, tüm bünyede...

not: 40 günde bir kez bir porsiyon yumuşakça yerseniz sorun yok. bünyenizden atılabilmekte. bana güvenen 40 günde bir yesin... :)
  • gayet keyifli ve basit olan işlem. sadece şu elde kalan koku nasıl gidecek bilmiyorum. iki gün oldu, aquaman gibi geziyorum hala.
  • bu kadar laftan sonra hala nasil ayiklaniyor anlamayanlar için adim adim resimli açiklamalari gelsin

yeri geldiginde kafa da kopartiriz evelallah.