şükela:  tümü | bugün soru sor
 • düzenli olarak mekik çekmek. tabi bu sadece üst karnı çalıştıran cinsten mekik olmamalı. üst karnın yanısıra alt karın ile belin sağ ve sol yanları da çalıştırılmadır ki bütün olarak karın bölgesi şekle şemale kavuşsun.
  alt karnı çalıştırmak için;
  yere sırt üstü uzanılır.dirsekler yere değmek suretiyle gövde yaklaşık olarak 45 derece kadar kaldırılır.bu şekilde bacaklar,dizlerden kırılmamak şartıyla aşağı yukarı hareket ettirilir.alt karnı çalıştırmak birebir olan bir harekettir bu.
  üst karnı çalıştırmak için;
  yere sırt üstü yatılır.dizler kırılarak profilden ters v şekli oluşturacak şekle getirilir.eller boyundan destek almak için boyunda birleştirilir ve bu şekilde yukarı doğru kalkılır-inilir. (baş dizlere değecek kadar kalmamalı, en fazla bir karış kadar yerden yükselmeli.yoksa disk kaymasına neden olabilir). o da en fazla yani.
  yan taraflı çalıştırmak için;
  sağ taraf için, yere oturur pozisyondayken sağ bacak sol bacağın üstüne atılır.yan olarak doğrulmaya çalışılır.tabi bu hareketi yapabilmeniz için birinin ayaklarınızı tutması gerekmektedir.eğer bu biri yoksa ayaklarınızı bir yere sıkıştırarak da - koltukların alt kısmı ( eğer açıklık varsa)- yapılabilir.
  sol taraf için de sağ taraf için yapılanın tam tersi uygulanır.
  her gün artırılan mekik sayısı ile, düzenli olarak her gün olarak yapacağınız karın çalışmaları sonucunda güzel bir karna sahip olabilirsiniz.
 • cadi bir kayinvalideye , muhterem ve hoduk bir kocaya, surekli zirlayan bir velede sahip olmak; yok eger bu mumkun olamadiysa her gun trafigin en yogun saatlerinde yarim saat araba kullanmak, adliye koridorlarinda durusma beklemek, banka kuyruguna girmek, devlet hastanelerine gidip orada bir iki saat gecirmek...vesaire vesaire gibi "turkiye'de mustesna devlet kurumlari ve kokusmus sistemlerini hala koruyan bilimum yerlerde soyle bir iki kez cirit atmak" seklinde ozetlenebilecek gunluk aktiviteleri duzenli olarak her gun uygulamak gerilen sinirlerle birlikte kasilan bir karin sahibi olmaya pek zahmetsiz sekilde sahip olmaya yeterlidir. hadi bakalim.
 • cinsel munasebet esnasinda elleri hic kullanmamak en dogal workout mekanizmasidir derler ormanda. ormandakiler bilirler ederler.
 • gülmek....çatlayasaya kadar gülmek.
 • once mevcut love handle lardan kurtulmak gereklidir . yoksa yagli karin kaslariniz olur.
 • (bkz: mekik cekmek)
 • üç beyaz'dan uzak durmak.
 • karın kası yapmak için uygulanan egzersizlerde süre, nefes kullanımı ve diskleri korumak önemlidir;

  karın kasları maksimum 30 dk lık egzersizle çalıştırılabilir. inadına egzersize devam edilirse yarım saatten sonra yükü lateral ve dorsal kaslar taşımaya başlar. boşu boşuna bel zorlanır.

  nefes alıp verirken vücut, daha doğrusu karın körük gibi kullanılır. tüm hareketlerde açılma pozisyonunda burundan nefes alınır, kapanma pozisyonunda ağızdan nefes verilir, hatta üflenir.

  karın egzersizlerinde beli zorlamadan sadece karın kaslarına yüklenebilmek için; karnı içeri çekmek, kaburga alt açıklığını daraltmak, minderle bel arasında boşluk bırakmamak lazımdır. en sık yapılan yanlış: karnı içeri çekerken göğsü şişirmek ve kaburga alt açıklığını iyice açmaktır. bu durumda minderle bel arasında kalan boşluk da iyice fazlalaşır, bel zorlanır ve karın kasları da pek çalışmaz. karın kaslarına hiç hakim olamayan, çalışıp çalışmadığını hissedemeyen, yukardaki yanlışı sık sık tekrarlayanların kaburga alt açıklığını kapalı tutmayı öğrenmesi gerekir. bunun için iki el kaburga alt açıklığının iki çıkıntısı üstüne konur, egzersiz esnasında nefes alırken ellerin birbirinden fazla uzaklaşmamasına dikkat edilir yani kaburgalar kapalı tutulur, böylece karın kasları çalıştırılır, bel zorlanmaz.

  alt karın egzersizlerinde belin zorlanmasını önlemek için; eller avuç içleri mindere gelecek şekilde kalça altına konulur. hareket esnasında bel boşluğunun aşırı artması, yükün bele binmesi engellenir.

  karın kası egzersizleri sırasında baş-boyun kürek kemiklerine kadar minderden kaldırılır. özellikle yeni başlayanlarda bu pozisyon bir süre sonra boyunda yorgunluğa yol açar.
  boyun disklerinin zorlanmaması ve bu yorgunluğun azaltılması için; çene göğüs kemiğine doğru yaklaştırılmamalı, baş arkasına konan eller enseyi asla öne çekmemeli ve dirsekler yanlara tam açık olmalıdır. çok çabuk yorulanlar karın egzersizine ara vermeksizin zaman zaman başını mindere koyup dinlendirerek; başını minderden hiç kaldıramayanlar baş altına normal boyun kavsini koruyacak sekilde bir havlu rulosu koyarak çalışabilirler.

  yapılmakta olan egzersiz bittiği anda önce baş, sonra bacaklar tek tek ve yavaşça mindere indirilir. "ohh bitti" deyü küt diye yatılırsa bel, boyun zorlanabilir.