• daha niceleri türetilebilecek bu yöntemlerin bir kaçını bilip yaşama geçirmeniz sayesinde hiç bir karınca karşınızda duramaz. atom karıncaymış, hassiktiriniz efendim. aslında daha da yazardım ama yoruldum elim ayağım uyuştu parmak uçlarım karafatmalanmaya başladı (kılım ulan ibnelere yok artık sözlüğümde karıncalanmak tabiri)
  • bir de azla yetinen anlamında kullanmazlar mı karınca kararınca diye. becerebilseler dağları taşları kemirecek pezevenkler. allahtan son zamanlarda gördüğüm her karıncaya "oha olm amma kilo almışın lan, sığmıycan bak yuvaya açıkta kalıcan" diyip komplekse sokuyorum da kesiliyor biraz iştahları.
  • today's trivia: karıncalara kin kusan saruman'ın düşüncelerini sözlüğe aktarırken zil zurna durumda olduğunu (bkz: balerin olmak) evinde tek bir karınca bile görmemişken bu hayvancıklara düşman kesilişinin sebebini hatırlamadığını, yazdıklarından utanıp ayılınca bu mahluklara sarf ettiği küfürlerin bazılarını editlediğini ve yine de o kafayla verdiği zoolojik bilgilerin tamamının doğru olduğunu görünce kendine "aferin lan" dediğini biliyor muydunuz?
  • tamamen gereksiz , karıncayiyenlerin üzerlerine salınmasıyla sonuçlanması gereken dadından yenmeyecek mücadele.
  • insanı vicdan azabı icerisinde bırakan fakat kisisel rahatlık icin yapılması sart aktivitelerden birisi.tavuk kemiklerini birakac saat mutfak yerinde bırakıp zavallı hayvanlar toplanınca camasırsuyuyla kopurtmek oldukca ise yarayan bir sekil.tabi vicdandan bahsetmistim.
  • karıncaların hava kuvvetleri yoktur. yani kanatlı karınca(halk arasında atlı karınca olarak da bilinir) aslında bildiğimiz karıncanın mevsimi geldiğinde (nerden bulduysa ibnetor) edindiği bir huydur. sen kaçanıyla baş edemezken bir de kanat takıp mutfak kanatlarımın altında diye takılan uçanı çıkar başına. bu karınca milleti böyle işte. binbir türlü huyu var. canı istediğinde tımarlı sipahi canı çekince hezarfen ahmet çelebi oluyor. ulan senin fennin binse benimki milyon be. tarih tekerrürden ibarettir. tepem atarsa alayınızı cezayir'e sürdürürüm. gerekirse hepinizi tek tek boğdururum.
  • bernard werberin karıncalar ve karıncaların günü adlı kitaplarına bir göz atarsak umutsuzluğa kapılırız mücadelemizde. çünkü yazara göre kitabın adını okuduğumuz süre içerisinde bile 30 insan doğup 20 insan ölüyor, buna mukabil 700 milyon karınca doğup 500 milyonu ölüyor. bize 10, onlara 200 milyon. bunlar her yere girer, çıkar, tırmanır, her zorluğa katlanır, nükleer savaştan, ekonomik bunalımdan etkilenmez, bir de çalışkandır üstelik.
    çok sürmez, bir kaç bin yıldan sonra yener bunlar bizi.
  • kardeşimle küçükken bir taktiğimiz vardı. bahçedeki en iri iki karıncayı alır, saydam plastik ufacık bir oyuncağın içine koyardık. bir kaç gün geçince bunlar açlıktan ve havasızlıktan birbirine girer, biri diğerini öldürürdü. biz de gladyatör izliyor tadında izlerdik. öleni dışarı atar, yeni bir rakip koyardık. bir süre sonra dli vahşileşen karınca, her yeni rakibi paramparça ederdi. sonra da eğittiğimiz bu terminatör karıncayı karınca yuvasına salardık. herhalde bayağı bir eğlence çıkarırdı orada.
    yalnız bu süre zarfında dünyaya bir kaç trilyon karınca geldiğini hesaplarsak, yöntemimizin insanlığın zaferini yakınlaştırdığını söylemek pek kolay değil.
  • bizim evde de bir zamanlar yapılmış mücadele.neredeyse,bizi evden atıp,karıncalar yerleşecekti.ama,çin ordusu gibi gelen karıncalarla savaştık ve evimizi kurtardık.

karınca denen kaynağı belirsiz mahluklar,özellikle şekerli yiyeceklere ve içeceklere gelirler.hemen de gelmezler.siz içecekle işinizi bitirir,bardağı masanın üzerine koyarsınız.televizyonu izlemeyi kesip bardağı mutfağa götürmek zor gelir.işte bu hatayı yapmayın.ben yaptım ve çilesini çektim.çünkü,bardağı mutfağa götürmeyi unutacaksınız.sabah kalktığınızda bardak ve etrafını karıncalar tarafından ele geçirildiğini görürsünüz.

‘artık olan oldu.bardakla birlikte mutlu,mesut yaşasınlar’ mı diyeceksiniz??kesinlikle hayır.ben demedim ve ne kadar doğru bir karar verdiğimi anlıyorum.bugün bardağınızı,yarın yatağınızı,öbür gün odanızı,öbür gün ise evinizi işgal eder bu şerefsizler.

bardağı aldım ve lavabonun altına koydum.büyük bir insan (kim olduğunu bilmiyorum ama kesinlikle büyük bir insan) tarafından icat edilen musluk sayesinde karıncalara suni fakat etkili bir sel yarattım.

sıra evin koridoruna ipek yolu yapmış karıncalara geldi.yine büyük bir insan taraafından icat edilmiş elektrik süpürgesi sayesinde,haçlı seferini yapan karıncalar upuzun bir kara delikten geçip zifiri karanlığa boğuldular.

arkadaşlarının kaderini bilmeyen karıncalar gelmeye devam ediyordu.soteye yatıp,gerektiği zaman bezle,gerektiği zaman elektrik süpürgesiyle karıncaları avladım.annem ise stratejik noktalara limon koymakla meşgüldü.

iki gün boyu süren mücadeleler sonucunda karıncalardan evimizi kurtardık.en fazla enerjiyi sarf ettiğim için ev ahallisi tarafından verilen çok az kişiye nasip olmuş üstün başarı nişanıyla onurlandırıldım.
hesabın var mı? giriş yap