şükela:  tümü | bugün
 • yanlış telafuz ederek karıncanın vediği karar anlamında söyleyenler vardır. yanlıştır. olmaması gerekir.
  (bkz: karar)
 • doğduklarında sarı, yeşil, cyan rengi olan karıncalar kararınca piyasaya sürülür, dışarı salınırlar... karınca kararınca olgunlaşmış demektir.
 • ilkokulda büyüteçle güneş ışınlarını odakladığım ve bu işlem akabinde evveliyatı ile hızla bronzlaşıp esmerleşen velhasıl zencileşen karıncalar üzerinde yaptığım deneyler sonucunda farkına vardığım hakikat.
 • yeterli miktarı geçmeyen
 • trt'de sabah programı. program sunucusunun korkunç egosu altında ezilen ve iyi ki de ezilen, ezilmese herkesin tepesine çıkacak olan bir program yapımcısı var. sunucu siyasal mezunu ve de hem eğitimli/akıllıyım, hem de süper güzelim (bkz: hem akıllıyım hem güzelim) şeklinde. alçakgönüllülüğün esamisi okunmayan bu programın neresi karınca kararınca anlayamadım. kadınlar seyrettiğinden ve içinde karı kelimesi geçiyo diye mi yani...
 • aslı karınca kadrince*dir. "karınca kararınca" galâtlaşmış halidir.
  ettiği yardım, gösterdiği gayretten ötürü kendisine teşekkür edilen kimse sarf etmesi durumunda "aman efendim ne yaptik ki" meyanında tevazu ifade eder;
  bir işe baslamadan kullanılırsa temkinli olma ve (dahası acziyet içermesi hasebiyle) tevekkül etme halini gösterir pek hoş bir deyim.
  lâkin tevekkül manasını muhtevi olduğunu kavramak için, hacc yoluna düşen karıncanın, muhatap kaldığı "nereye böyle?" sualine verdiği cevabı ve hikâyenin tamamını bilmek lâzımdır; biraz mâlûmu îlâm kabîlinden olsa da bahsedelim:

  "yine tasavvufta karınca , herkesin kendi gücü nispetinde , iktidârı ve tasarrufu dâhilinde yapabileceği kadarını yapmasını temsîl eden sembol hayvandır. didinme ve çalışma , karıncanın en bâriz vasfı olduğu gibi , sûfîde de aynı keyfiyet bulunmalıdır. sûfîlik yolunda meskenete yer yoktur.
  anlatırlar ki ; topal bir karınca hacca niyet etmiş , düşmüş kâbe-i muazzama yollarına...
  "nereye gidiyorsun?" diye suâl etmişler. "hacca" demiş karınca.
  "bu halinle mi? sen ki hem karıncasın , hem topalsın , buna ne tâkatin, ne ömrün yeter" demiş şaşkınlık içindeki adam.
  karınca şu karşılığı vermiş:
  - varamasam da yolunda ölmek var ya".
  ( hikâye #6378439 nu'lu entryden iktibas edildi.)
 • bir parçanın güzel bir yeridir*
  -severim seni ben
  karınca kararınca
 • henuz kararmamis olan bir karincayla degistirilir. karinca kararmayincaya kadar bu boyle devam eder