şükela:  tümü | bugün
  • ' karınca yuvasını bozmamak için plaj havlusunun yerini değiştirmek ' olacaktı başlık ama karakter sınırından ötürü olamadı.

yeryüzünün sadece insanların yaşadığı bir yer olmayıp insanlar yok iken diğer canlıların yaşam sürdüğü bir yer olduğunun farkında olup yaşama hakkının sadece insana ait olmayıp tüm canlıların da hakkı olduğunu bilecek derecede düşünceli, vicdan sahibi olup karıncayi bile incitmekten imtina eden hümanist insan eylemidir.

biliyorsunuz ayvalık ta tatildeyim. boylu boyunca uzanan plaja, bugün havanın dünden çok sıcak ve yaz günlerini aratmayacak güzellikte olduğu için erken saatte geldim. her zamanki yerime kurulacaktım ki ne göreyim. karıncalar yuva yapmış kumsalda. tatlı bir telaş ile biri giriyor diğeri çıkıyor yuvadan.

haliyle plaj havlusunu seremezdim oraya. yuvayı bozup şirin karıncaların ölümüne neden olurdum. bende her duyarlı insanın yapacağını yapıp plaj keyfimden ödün vermek pahasına hemen birkaç adım öteye yayıldım. böylece karıncalar yuvalarından olmadı. bende bir kere daha vicdan sahibi bir insan olduğumu kanıtlamış oldum.