şükela:  tümü | bugün
 • kullanım alanına dikkat edilecek olursa kadının kendi kimliğini hiçe sayan en belirgin ifadelerden biridir..

  bazı deşifreler yapalım;

  - bu kitabın yazarını tanıyor musun?
  - ha o mu? mehmet yıldırım'ın karısı

  bu kadın bilmemne üniversitesinde öğretim üyesidir.. bilmem hangi sanat dalında çalışmaktadır.. belmem hangi ödüller almış biridir.. yani kendi alanında bir şeyler yapmakta olan bir kadındır.. ama görüldüğü üzre bunlardan hiç biriyle anılmıyor.. o, mehmet yıldırım'ın karısı olmak gibi bir vasfın ötesinde görülmüyor..

  - şu karşıdaki sarışın kim? çok da güzelmiş..
  - ha o mu? bizim işyerindeki ahmet'in karısı..

  bu kadın bilmemne bankasında çalışıyordur.. karşı apartmanın dördüncü katında ikamet eden ev sakinlerinden biridir.. 'ahmet'in karısı' diyen adamın liseden arkadaşıdır.. vs. vs. ama bunlardan herhangi biri kullanılarak tanıtılımıyor.. ahmet'in karısı olarak bir anlamı var onun çünkü..

  - şu pis içelim zirvesinde hiç durmadan danseden kız kimdi biliyormusun?
  - ha o mu? benim badilerimden birinin karısı..

  bu genç kadın sözlük okurudur.. bilmem hangi üniversiteden yeni mezun olmuştur.. üniversite öğrencilerinin kurduğu amatör bir müzik grubunda vokal yapmaktadır.. geçen yıl bilmemne dans yarışmasında ikinci olmuştur.. vs. vs. ama bütün bunlarla değil sözlük yazarlarından birinin karısı olmakla belirleniyor..

  bu ifadenin doğru kullanıldığı tek bir yer olabilir ancak.. o da şudur:

  - şu karşı masada oturan kimin karısıydı?
  - ha o mu? bizim departman şefinin karısı..
 • (bkz: canısı)***
 • karısından korkmayan tanrı'yı tanımazmış. ama öğrenir, öğrenecektir.

  yaşlı anababa veya daha iyisi yaşlı karı kocaların sıfatı: bir köroğlu bir ayvaz. bunlardan köroğlu karısı, ayvaz kocası/herifi oluyor.

  dalgın adam yanlışlıkla sevgilisi sanıp karısını aramış. "aloo, sevgilim hanımla mı görüşüyorum?" adam azıcık da kaygılı veya sağırmış, karısı karısı olduğunu anlatamayınca, yok! demiş, kapatmış. akşam kocasına onu sevgilisi sanarak aradığını söyleyince; "seni aramış olamam, senin telefonun bende kayıtlı değil.."

  "ağzından birdenbire kan boşanmış. karı kısmı, ne olacak, korkmuşlar. eve gittim ki ağlaşıyorlar*. 'hayr'ola*, ben mi öldüm köroğlu?' dedim. 'kızdan kan geldi, kızdan,' dedi. ben başka türlü kan sandım. 'büyümüştür. fena mı*?er geç aklını başına toplar. taş ufağı değil, insan ufağı,' dedim. orasından gelmemiş, ağzından boşanmış*..." kemal tahir - karılar koğuşu

  (bkz: karı/@ibisile)
  (bkz: köroğlu/@ibisile)