şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu akşam izledim. yine gitti 2 saat ve 20 lira.

--- spoiler ---

sarp apak yerine başka bir aktör aratmıştır. bu arkadaş ne yazık ki sinema oyunculuğunu kıvıramamıştır.

film genel manada, güzel bir konuyu sası ve keyifsiz halde heder etmiştir.

baba'nın öldükten sonra varlığı ve diyalogları çok anlamsızdır. havadadır.

ana karakterlerin aşkı derinleşememiş, bize geçmemiştir. keza ayrılık sebepleri de anlamlı bir zemine oturmamıştır.
    tek eğlenceli ve akan tarafı düğün sahnesidir. baldız bilhassa.
    kitap yazma öncesi ve devam sahneleri incir reçeli 1'i çağrıştırmıştır.

filmin gerisi, kavak yelleri dizisinin her hangi bir bölümünden öte değildir.

yazık edilmiş emek gördüm ben.
    --- spoiler ---

otur sıfır.
  • türk pop müzik geçmişine bir saygı duruşu olduğunu düşündüğüm film. eleştirecek şey çok olsa da iyi niyetle yapıldığını düşünüyorum. güzel bir ayrıntı ve ince bir ayar vardı:

cafedeki adam: türkçe müzik dinlemiyorum ben.
    cafedeki kadın: niye anlamıyor musun?
  • son zamanlarda okuduğum en iyi romanlardan, kitaplardan biri. hikaye orjinal, kurgu çok güzel. uzun zamandır 2 günde bir roman bitirmemiştim.

--- spoiler ---

kitabın en hoşuma giden kısmı, ulaş'ın irem'in filminde figüranlık yaptığı bölümdü. içeri giren erkek oyuncunun yarın yazı yazmam lazım hem de deliveren hakkında dediği an, cidden bütün kitabın okunmaya değdiği tek bir an bile olabilirdi.

--- spoiler ---
  • bu filme biraz haksızlık yapılmış gibi hissettim tamam çok müthiş, harika aman da aman bir film değildi ama zaten bekletimde yuksek değildi. birazdan yazacaklarım spoiler içereceğinden izlemeyenler okumayabilir devamını. öncelikle benim en sevdiğim karakter ulaşın babası oldu, ulaşın babasıyla konuştugu sahneler eğlenceliydi, sarp apak ulaş rolune çok gitmemişti sanki. duygusal, çok fazla kendi ayakları üzerine duramayan hep birilerinin iteklemesiyle bir şeyler yapabilecek adamla onun tam zıttı özgür, kendine güvenen, destekleyici bir kadının hikayesini yazmışlar, hikayenin en başından aslan kadını yengeç adamı ilişkisinden anlaşılıyordu zaten böyle bir öykünün içine girecegimiz. sevinç erbulak'ın sezen aksu saç modeli gayet başarılı olmuştu. heh bide çok yaşlanmış sevinç erbulak görünce üzüldüm. onun dışında çocuk oyunculardan ulaşın küçüklüğünü oynayan karaktere bayıldım, ulaş büyüyünce sarp apak olmamış yani. bir de mazda tülinin kız kardeşini ne güzel bulmuşlar öyle, maşallah tam bir gerizekalıyı müthiş oynamış. son olarak içimdeki fırtına şarkısının hikayesinin anlatılması çok hoşuma gitti, çok güzeldi.
  • özdilek avm'de yapılan galasına gittik izledik.high fidelity olmak varken one day olmayı seçen, ama maalesef onu da beceremeyen bir film olmuş.

daha sonra boş bir anımda detaylı yazarım ama kitap ne kadar iyiyse film o kadar kötüydü.

--- spoiler ---

bi de filmin sonunda senden daha güzel değil sevda sinemalarda çalmalıydı.
    --- spoiler ---
  • hazine dolu madene girip bi avuç toz toprakla dışarı çıkmayı becerebilmiş bi iştir..

çok yanlış bi sarp apak kastingi..
    hikayedeki ciddi dönüşlerin akılalmaz kopuk bi şekilde verilmesi..
    milyon tane soundtrack albümü sattırabilecekken, üstüne para verseler almayacağım bi soundtrack..
    bi sürü dönem hatası.. (favorim..'90 yılında brad pitt'in çok ünlü olduğu mantığına dayanan şaka..ulan thelma and louise bile '91'de çekildi..şuna bile mi özenmeden istiyosun o bilet parasını allahın gevşeği?)

neyse üşendim ya..
    zaten niye uzatıyorum ki anasını satiim..
    akşam seansı, koca sinemada 4 kişiydik..
    yani velhasıl kelam..
    allahından bulmuş filmdir zaten..
  • uygar şirin'in 80'ler ve 90'lar gençliğini karşısına oturtup, müzik setinin play tuşuna basıp, bol bol sezen aksu dinlettiği güzide müzikal kitap.

müziği hayatında daima ilk sırada tutanların mutlaka okuması gereken ya da şöyle diyeyim; dinlemesi gereken kitap.
    (bkz: müzik okumak) (bkz: kitap dinlemek)

"-bence çocukluğumuz ne zaman bitti, biliyor musun?
    -ne zaman?
    -geçen sene barış manço ölünce."
  • olabilecekken, olamamış film...
  • vakit geçsin diye rastgele girdiğim film. filme ilgi o kadar yoğun ki 11.45 seansı salonda 5 kişiydik.

edit: filmde özge özpirinçci'yi vine çeken bi kız var aslı bekiroğlu adında o sandım, bunlar ne kadar da birbirlerine benziyor.
  • youtube üzerinde kendi oynatma listemlerimi * yaparak oluşturuyorum şu ara bunlardan. kalemle geri sarmak ya da bozulduğunda tamir edip içini açmak imkanımız yok artık ama ne yapalım. en azından şarkılar güzel hala.

erkan oğur - çayın öte yüzünde*
    baris manço - coban yildizi(1979)*
    senem diyici & gül yüzünü*
    selda bagcan - cemberimde gul oya*
    yeni türkü "gurbete kaçacağım"*
    barış manço & kurtalan ekspres - ne ola? yar ola (yeni bir gün lp) (1979)*
    yeni turku - mamak turkusu*
    baris manco (cit cit cetene)*
    fuat saka - feridem (giresun’un içinde) lazutlar 2*
    selda bagcan sivas ellerinde sazim calinir katip arzu halim*
    barış manço - dere boyu kavaklar ( 1978 )*