şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yazın sebzenin normal normal kokusuyla yetiştiği güzel memleketim nazilli'de* yiyeceksin karışık kızartmayı. patlıcan, biber, kabak, patates. hani illa sosyete takılıcam ben dersen, havuç da kızartılır, aynı tepsiye konur. tabağına seçer seçer koyarsın karışık kızartmadan. üzerinde domates sosu, kenarında sarmısaklı yoğurt. ailenin yanındaysan, sağlığın da yerindeyse ko götüne dünyanın. ne demiş barış baba: "bir lokma ye bir yudum iç bir ooh çekiveer. ilaç neye yarar vade gelmişse eğer."
  • ege usulü kızartma. kalmışsa eğer kahvaltıda yemesi de güzel olur.
  • yaz yemeği. genellikle karpuz eşlikli.
  • lezzetlerin dostça mücadelesi olan bu yemeğin ilk evresi, manavda "lan bunların hangisi kızartılır" diyerekten sebzelere bakmaktır. insanlığın milyonlarca yıllık deneyimlerini reddedip, her şeyi yeni baştan öğreneceğime dair yemin ettiğimden beri, hayat pek bir eğlenceli geçiyor. ateşi bulduktan sonra oracıkta patatesleri doğramaya başlayan atalarımla aynı duyguları paylaşıyorum ocağın başında. onlar odun ateşinde köy patatesi kızartıyordu, ben doğalgaz destekli şehir patatesi ile bu lezzet diyarına kanat çırpıyorum.

kızarma ihtimali olan sebzelerden üçer beşer alıp, minik malikaneme yorgun ama sağlam adımlarla yürüdüm. oldukça yorucu bir gündü evlat, 3 farklı alternatifi inciğine cinciğine kadar modelleten patrona "n'olur sahip" dercesine bakmam bile bir şeyi değiştirmedi. iki gece ardı ardına otobüslerde uyumam da metabolizmayı sikerttiğinden olsa gerek; sebzeleri masanın üzerine yığıp karışık kızartmanın kızartma metodu üzerine biraz araştırma yapmaya karar verdim. kızartma sırası hakkında biraz endişem var, bence önce ıspanaklar kızartılmalı. ama patatesler de pol pozisyonunu aldığından, sürüncemede kaldım. en son patlıcan diyorum, onların ısı sığaları düşük olduğundan aldığı ısıyı muhafaza edemezler. termodinamikle mümkün mertebe muhatap olmadan, sadece karışık kızartma yemek istiyorum. önce patates, sonra diğerleri. hepsini aynı anda atmak, bu lavukların moleküler yapıları nedeniyle pek mümkün değil. biri bişmeden, diğeri yanar. yanık yağda kanserojen maddeler de çok olduğundan, ideal sırayı keşfetmem lazım bugün.

tabi, manavın önündeki "karışık kızartma tutkusu" dakikalar 20.30'u gösterirken gitti. keşke, çevirme piliçlerin yarısını alaydım da şimdiye bitirmiş olaydım. ne bulaşığı var, ne soyması. kızgın yağ yakmasın diye, partikülleri oldukça uzaktan attığımdan etrafı temizlemesi de cabası. mekanik bir düzenek ile kızgın yağa patates atan cihaz icat etmeliyim, her seferinde bu tedirginliği yaşamak istemiyorum. düşman askeriyim de, osmanlı kalesinin surlarından çıkıyorum sanki ammanaski.

iyice acıkayım, hormonlar yönetimi ele geçiriyor zaten. bedeni robot gibi kullanıp, kendime yemek yapıyorum. ama opsiyonelse, imkanı yok. malanzinho gibi bekliyorum da, yine mutfağa gidesim gelmiyor. tereyağında pul biber kızdırıp, yoğurdun üzerine dökme sekansı var ki; vay bana vaylar bana. vay beni vaylar beni.

diyet martavalı da, yavaş yavaş sönümleniyor. oysa sadece iki kilom kalmıştı.

-kızartma kervanıyla, ayların çabasını bir çırpıda silecek misin hector? batı krallığını bu göbekle mi yöneteceksin?
    -beş gün şölen, iki gün salatayla diyet olmazdı helena. bir yalanı yaşıyorduk; hem göbeğimle de yönetirim nedir yani? o adonis pezevengini de dövdürteyim de görsün, tek ipli atletle dolaşmanın bedelini.

açlıktan kaynaklanan halusinasyonların bugün de sonuna geldik; şimdi karışık kızartmayla şımarma zamanı.
  • domatesli ve küçük küçük doğranmış hali için;
    (bkz: şakşuka)*
  • kalitesini büyük ölçüde patates ve yoğurdun belirlediği efsane.
  • yaz sofralarının padişahı unvanını bile hak edebilecek şükela yemek. gecenin şu kör vaktinde daha başlığı okuyunca bile ağzım sulandı, kalkıp tavaya girişesim geldi.* kızgın yağda yeterince kendinden geçtikten sonra bir tabağa dizilen ve orada da sarımsaklı yoğurttan müteşekkil hırkasını ve domatesli, hatta isteğe göre azıcık baharatlı sostan yapılma paltosunu giyip ilk otobüsle kendini mideye atan patlıcan, biber, kabak ve patates bileşimi evrende bilinen besin maddeleri arasında nirvanaya en hızlı ulaştıranıdır zannımca. bu dehşet sebzelerden süzülerek yoğurt ve sosla hercümerc olmuş kızartma yağına banılan ekmeği yerken hissedilen keyif ise tanımlanamayan süper ötesi bir şeydir.
  • kamyoncu lokantalarında salata niyetine yenir. olmazsa olmazdır, şahane de yaparlar. hatta direkt kamyoncu mönüsünü sayayım.

sac kavurma
    az pilav
    karışık kızartma
    yoğurt
    kaymaklı ekmek kadayıfı

offff deli canım çekti, yola çıkmak lazım kısa zamanda...
  • pazar gunlerinin vazgecilmezi. yapmasi ve yemesi kadar, temizligide * *kolay olsa, her gun yapilacak kizartma.
  • yanında taze ekmek ve yoğurt varsa on kaplan gücündedir.