şükela:  tümü | bugün
  • karisindan çok kazanan erkekten farkli olmamasi gereken erkek modelidir. evliligin daha çok kazananin daha az kazanani ömür boyu satin almasi manasina gelmedigini anlamasinda ve asagilik kompleksini bi kenara birakmasinda fayda vardir. sayet bu erkek karisindan az para kazandigi için kendini ezik hissediyorsa, karisindan çok kazandigi gün karisini ezmeye baslayacak demektir, karisi ona göre tedbirini alsa fena olmaz.
  • genelde kadinin kazandigi para ota boka makyaj malzemesine kiyafete gider. erkegin kazandigi para aileyi gecindirecek masraflara. kadin digerine gore daha gereksiz olan seylere para harcayamazsa, huzursuz olur. o sebeple dirdir eder kocasinin kafasini sisirir. adam sinir olur kavga ederler. adam zaten genelde kompleksli olur, degilse bile bu dirdirlardan sonra kesin olur.. mutsuz olurlar.

kadinin kisisel harcamalarini azaltmayi ogrenmesi gerekir ki bu neredeyse imkansizdir. bu durumda olmaz o is.
  • sinirini yatakta çikarabiliyorsa, karisinin kazandigi parayi seve seve yedirtebilecegi erkek.
  • bayan nezdinde asla saygi gormeyecek, uzerinde bayan tahakkum kurulmasi neredeyse kesin olan erkek modeli. valla oyle, kusura bakmasin kimse. burada onemli olan kimin eve daha cok para getirdigi degil, getirilen paranin miktarinin, guc ile olan dogru orantisidir.
  • "musterek hayat"ta senin paran benim param ayrimi olur mu diye dusundurten, bu meselenin bu kadar buyutulup "arkasina bakmadan" terketmeyi dusunmeye deger mi dedirten ve de neden bu kompleks die insanin icini burkan milletimiz erkekleri icin sorun teskil edebilen aslinda gayet normal olabilecek durum
  • dışarıda birlikte yenilecek yemeklerde hesabı ödeyecek kadar para kazanması yeter.
  • karisindan çok kazanan erkekten farkli olmamasi gereken erkek modeli olması gereksede olamayandır. çünkü ergenlik döneminden bu yana bir erkeğe büyüdüğü zaman evi geçindirmesi çoluğuna çocuğuna karısına bakması gerektiği gibi kurallar öğretilir ve öğütler verilir. fakat erkek işssiz kadın çalışır durumda ise bir evde ozaman erkek iyiden iyiye çıldırır. çünkü toplumumuzca bayanın çalışırken erkeğin evde ev işlerine bakması ve çocuklardan sorumlu olması pek hoş karşılanmaz. dahası yadırganır. hanım köylü gibi sıfatlar yakıştırılarak aşşağılanır. iki eşin arasında 300 - 500 tl lik maaş farkı olması o kadarda çok bir fark ve anlaşmazlık yaratmazken eşlerden bayan kısmının aldığı maaş ve statüsü'nün erkek'den çok olması durumunda sürtüşme ve aşşağılamalar yine toplumumuzca başlatılır. örneğin erkeğin memur olarak çalışıp 2.500 tl maaş alıyorken eşinin operatör doktor profesör gibi mesleklere ve ünvanlara sahip olup ayda 20.000 - 30.000 tl gibi uçuk rakamlar kazanması sonucu ailede erkek kendisini faydasız - işe yaramaz gibi hissetmeye başlar. dahası eşinin kendisini terk edeceğinden yada aldatacağından haklı olarak şüphelenir. çünkü maaşı daha yüksek olan eşin genel olarak sosyo kültürel yanı çalışan/çalışmayan eşinden daha fazla olacağından yine bir iş toplantısı/gezisi/yemeği sırasında v.s kendi statüsüne denk birisini bulacağını düşünerek kafayı yer... kısacası paranın amk sözlük severler. olmaz olsun öyle kağıt parçası.
  • "eve giren para ortak paradır" düsturunu öğrenememiş erkek ve kadınları rahatsız eden durumdur. önemli olan kimin daha çok kazandığı değil, o eve belli bir paranın giriyor olması ve çocukların rahat rahat okuyacak olmasıdır. üstelik para eşittir güç demek değildir. güç kişilikten gelir, idealist olmaktan gelir. paranız azsa ve kendinizi güçsüz hissediyorsanız, kafanızdaki bu inancı değiştirmediğiniz sürece hayat boyu parasızlık sizi bekleyecek. bunu da unutmayın.
  • aile kavramının ne olduğunu anlamayan insanları rahatsız edebilecek, ama aile kavramını bilen insanlar için önemli olmayan durumdur. aile demek/ karı-koca olmak demek, bir hayatı paylaşmak demektir. zaten size ait bir hayatınız varken bunu yanınızdaki insanla birlikte yaşamaya hazır olmak demektir. her şeyi ile birlikte. karşıdaki insana güvenmek, onun en zor gününde yanında olmak, birlikte yaşlanmak demektir. aile kavramı bir olmak demektir.

kendimi bildim bileli annemin, babamdan daha çok maaş aldığı bir aile içerisinde yaşıyorum. bunun bir kere bile dile getirildiğini dahi görmedim. hiç bir zaman annem ben bunu almak istiyorum, kendi paramla alacağım demedi. zaten ortak hesaplarına yatan parayı gayet de aile giderleri için harcadılar. birikim yapılacaksa ne üzerine olması gerektiğine birlikte karar verdiler. bir şey alınacaksa nasıl olması gerektiğini birlikte seçtiler.

bir kere bile ne annemin babama, ne babamın anneme sesini yükselttiğini görmedim ben aile hayatımda. kaç yaşında olduğumuz fark etmeksizin önemli kararlarda bizim de fikrimizi sordular, bize aile olduğumuzu, bütün olduğumuzu her saniye hissettirdiler. en zor günlerimizde yanımızda oldular.

yıllar içinde parasız olduğumuz anlar da oldu, paramızın olduğu anlar da oldu ama bir kere bile ne annemin ne de babamın aile bütünlüğümüze zarar verecek bir hareket yaptığını gördüm.
    para dediğin şey kazanılır, önemli olan sağlıklı olmak, birlikte olmak dediler. maddi olarak sahip olduğumuz her şeyin birbirimize sahip olmaktan çok daha değersiz olduğunu anlattılar.
    çünkü gerçek anlamda aile olmak budur. eğer kazanılan para bu bütünlüğü bozacaksa zaten orada bir karı-koca ilişkisi/ bir aile yok demektir.
  • ben olabilirim. tek şartım benden %25 oranında daha fazla kazansın ki bir şeye benzesin.