• bakın buraya yazıyorum, yakında batacak bu site! batmalı! batmasını istiyorum!

çünkü 10 ilandan 8 i boş. o yüzden insanlar ben bu site üzerinden “iş bulamıyorum” diyor. bu sizin özgeçmişiniz ile ilgili değil bu durum, kariyer.netin satış politikası ile ilgili.

bu hafta x inşaat şirketinin üst düzey yönetici ilanını gördüm. elimde bir arkadaşımın çok iyi bir özgeçmiş var diye, insan kaynaklarını aradım. ik camiasında genel olarak herkes birbirini tanıdığından nazımız geçer diye düşündüm. kariyer.net de başvurmuş bir de ben göndermek istedim diye rica ettim. uzun yıllardır tanıdığım ik yöneticisi "öyle bir arayışımız yok, sanırım bir yanlışlık olmuş" dedi. peki dedim, herkes hata yapabilir.

sadece iki gün sonra yine aynı pozisyon için başka bir firmayı aradım. "marsha iflas açıklıyoruz bu hafta, bir yanlış anlaşılma olmasın sakın" dedi.

bu sitede iş bulma umuduyla her gün insanlar çok fazla zaman geçiriyor. sizde bu sitedeki kullanıcının kullanım süresine göre "reklam satıyorsunuz." onu da biliyorum. ama bu boş ilanlarınız yüzünden insanlarda "insan kaynakları geri dönmedi" imajı oluyor. cv görüntülenme sayısının düşmesinden bahsetmiyorum bile.

eğer alım yapmayacaksanız ve şirket “istihdam yaratıyor gibi” göstermek adına boş ilan çıkıyorsanız insan kaynakları “allah sizin de belanızı versin.” işsiz kalın, kalın ki aynı durumu sizde yaşayın! hatta cvniz benim elime düşsün, bütün stresimi sizden çıkarayım.

özetle batmanı istiyorum kariyer.net! insanlara daha fazla hayal kırıklığı yaşatmaman için batmanı istiyorum!
  • bizim şirketin arada sırada "öylesine" ilan verdiği site. bazen girip bakıyorum, bizim şirket kah mimar arıyor kah mühendis. ulan ofise bakıyorum herkes yerli yerinde, mühendisler şantiyelerde... en son patrona sordum: "bulunsun kızım, belki birisi pat diye bırakıp gider işi. şantiye başı boş mu kalsın? hemen 6 ay önceki ilana başvuranları aramaya başlıyorum, daha hızlı yürüyor işe alım süreci" dedi.

"bilmemkaç tane işe başvurdum dönen olmadı" veya "filanca ilana 1 sene önce başvurmuştum yeni aradılar" diyen arkadaşlar bunu bi düşünsün derim ben. özellikle inşaat sektöründe çalışanlar...
  • ben bu siteden 130 tane işe başvurdum. özgeçmişim 4 kere görüntülendi. hiç kimse de dönmedi. bu kadar az görüntülenme için imtina etmek gerek. bu 4 görüntülenme de yanlışlıkla oldu sanırım;

- hmm bu kimmiş.........lııaaaaaaannnnn! bu ne laaannnn! kapat! kapat kapat şunu kapat! kapattın mı? çarpıya bas çarpıya! kapattın mı? hemen kapat hemen............. kapattın mı?........... kapattın mı?................... orospu çocuğunu kapattın mı?..........ohh...ohh...tamam, bi sonrakine bakalım... ohh ya....
  • "sizlere daha kullanışlı bir kariyer.net sunmak için sitemizi yeniliyoruz" diyor. heyecanla bekliyorum. yeni versiyonundan beklediğim en önemli şey ise okunmuş mesajları okunmuş olarak göstermeyi başarabilmeleri.
  • sitenin ayıbını bilemem fakat tanıdıksız böyle iş bulmalar zor cidden.

ziraat mühendisi olup onlarca ilana başvuran arkadaşlarım var.
    ayrıca binlerce satış ilanının olduğu yerde insanlar onlarcasına başvuramaz mı sayın ...?

(bkz: dostum işveren demişsin ama bu götveren)
  • ismi lazım değil, bizim şirkette ilgili pozisyon arayışı çoktan son buldu ama aylardır ilan hala yayında.
    ık' ya sordum dayanamayıp, kariyer net' le ilanımızın belli müddet kalacağına dair anlaşmamız var dediler.

lan o ilana kaç kişi umutla başvuruyor siz biliyor musunuz. reklamınızın da sizin de...
  • bazı günler login olunca şöyle bir pencere açılıyor, diyor ki

sayın üyemiz,

başvuru yaptığınız firmaların mülakatlarına herhangi bir mazeretinizden dolayı gidemiyorsanız, lütfen randevunuzu iptal etmeyi ihmal etmeyiniz ! aksi halde, firmaların bu kayıtları tuttuğunu daha sonra yaptığınız başvurularınızı değerlendirme altına almadıklarının bilincinde olmanızı istiyoruz...

asıl merak ettiğim şeyse kariyer.netin iş verenlere de benzer uyarılarda bulunup bulunmadığıdır.. eğer isterlerse ben kendileri için bir tane uyarı mesajı hazırladım bile.. hatta sözlerini de yazayım tam olsun;

sayın iş verenimiz;
    eğer ilanlarınıza yapılan başvurulara olumlu ya da olumsuz cevap vermeyecekseniz lütfen bi siktirip gitmeyi ihmal etmeyiniz! aksi halde ilanınıza başvurup cevap alamayan insanların firmanızın adıyla başlayan, sonra sülalenizle devam eden bilimum küfür ve hakareti bir bir sıraladığının bilincinde olmanızı istiyoruz.
  • ufrs uygulamalarını sular seller gibi bilecek.
    ingilizceyi ileri seviye konuşacak.
    tabloları tmsf ye göre de düzenleyecek ufrs ye göre de.
    tek düzen hesap planında uzman olacak
    geçici vergi ve kurumlar vergisi beyannamelerinde ileri seviye bilgi sahibi olacak
    muhtasar vergisi beyannamesi düzenleyecek
    kdv beyannamesi düzenleyecek
    kdv iade listelerini düzenleyecek, vergi dairesiyle mahsup işlerini halledecek ve takibini yapacak
    sap gibi uçmuş bir programda ileri seviye bilgi sahibi olacak
    inşaaat ve maliyet muhasebesi bilecek
    aylık mizan, bilanço ve gelir tablolarını düzenleyecek, bunları bankalardan kredi alınmak üzere ayarlayacak
    personel özlük dosyalarını düzenleyecek
    sgk bordrolama, giriş ve çıkışlarını yapacak
    aylık sgk beyannamelerini hatasız verecek, ödemelerini takip edecek
    sigara içmeyecek
    arabayı ken block gibi kullanacak.
    muhtemelen yakışıklı ya da manken gibi güzel olacak
    yoğun iş temposuna ayak uyduracak, gerektiğinde fazla mesaiyi bedavaya yapacak
    şehir dışına gönderdiğinizde kafa sallayıp gidecek.
    en az 10 yıllık tecrübe sahibi olacak
    tercihen 2. dil bilecek
    inşaat hakedişlerini yapacak, faturalarını düzenleyecek
    smmm veya cia belgelerinden en az birine, tercihen ikisine birden sahip olacak
    mülakatta çok cici davranacak, önce insan kaynakları müdürünü tavlayacak, sonra muhasebe müdürünü mest edecek
    30 yaşını 1 gram aşmayacak

işte arkadaşlar, kariyer.net de bir muhasebeciden istedikleri az çok bunlar. 30 yaşında bu özelliklerin tamamını kazanabilmiş adam varsa ben adımı değiştiririm.

bugün bir firmaya iş görüşmesine gittim. 3 sayfa muhasebe monogrofisi verdi al doldur diye. 2 soruyu bilemedim, onları da telefonu kullanarak internetten baktım. çözümleri kısa kısa yazmama rağmen tam 5 sayfa sürdü. en son soruya geldiğimde şükür duası ettim. mali müşavirlik bitirme sınavının 2 katı zor sorular yazmışlar mülakat görüşmesinde. akreditiften tutun, kdv iadesi, ihracat kayıtları, tevkifatlı kayıtlar, maliyet muhasebesi, kar-zarar hesaplama, bilimum dövizli işlemler, amortisman ve binek oto alım, satımı ile ilgili kayıtlar ve şaşırtmaca sorulardan oluşan 23 maddelik monografi çözdüm. bendeniz bir mali müşavir olarak ve bitirme sınavından 90 puanla genel muhasebeden geçen biri olarak, smmm bitirme sınavında bu kadar zorlanmamıştım. 5 sayfalık çözümü doğruluğundan emin olarak verdim ve görüştüğüm muhasebe müdürünün tepkisi şuydu: bir kaç maddeye baktım, doğru yapmışsın, tamamını çözen ilk kişisin.

tamamını çözdüm bari sen de tamamını incele de senden daha bilgili olduğumu anla ve işe al beni. çok değil 2000 tl nin biraz üstünde maaş istedim. mırın kırın etti ibnenin evladı. ulan o bilgileri edinmek için 1998 yılından beri eğitim alıyorum, ucuz ücrete çeşitli firmalarda, bürolarda sürünüyorum ben. emeğe ve bilgiye saygı sıfır.

gideceğim bu ülkeden az kaldı. avustralyaya gideceğim para biriktirip.

kusura bakmayın, çok doluyum. 3 aydır iş bulamıyorum. 3 holding ile 2 a.ş ile ve bir de limited şirket ile görüştüm. alayının insan kaynaklarını ve muhasebe müdürlerini...

edit: 3 aylık deli gibi aramadan sonra güzel bir holdingde çalışıyorum. işimden memnunum. allah darda kalanların yardımcısı olsun.
  • yapılmaması gerekenler yazılmış eyvallah ama o sağ tarafdaki her ilana başvurmuşun işe yarıyosan bile almam triplerini geçiceksiniz arkadaşım.
    millet evde otura otura bildiklerinide unutuyor aylardır işsiz,ne iş olsa yaparım moduna giriyor başvuru yapıyor önüne gelen ilana yada yapabileceğini düşündüğü iş ilanlarına biride gelmiş seçici olun diyor.hadi oradan ofisboy seni.

işsizlerimiz umarım en kısa zamanda hayallerine kavuşur.buraları okuyarak umutsuzluğa kapılmayınız.
  • bir tane daha, bu site aracılığıyla vasıfları sorgulanan ve bu insanları dolaylı yoldan aşağılayan bir yazı görürsem yazana ağır küfür edeceğim baştan belirteyim. insanlar kendilerini çok üst düzey, ulaşılmaz falan zannediyorlar sanırım önüne ilgileneceği bir sürü insan gelince. gerçekten kendine bir şey katmamış, özgeçmişini şişirememiş, mesleği elinde olmasına rağmen birçok eksiği olan insanlar olabilir bu sitede. kaderin lanet bir oyunu olarak sizin ilanınıza da başvurmuş olabilir ezkaza. ama 1000 kişiden 900'ünün böyle olması mümkün değil. eğer ki böyleyse, ya şirketinizin adı çok büyüktür ya da kriterlerinizi saçma belirlemişsinizdir. şirketlerin insan kaynaklarının gün içindeki tek eğlencesi bu site sanırım.

"hahaha mala bak! ilandaki kriterleri neredeyse sınırsız tutmamıza rağmen başvurmuş bize. vasfı da yokmuş koy götüne bize ne ulan aylardır iş arıyorsan hahaha! ha diğer 100 kişinin de tipine bak at, bahane mi lazım sanki bize?"

tüm mantık bu mu lan hakikaten? umarım sorguladığınız ve memnun kaldığınız bu uğraşa muhtaç kalmazsınız siz de bir gün. damarıma basmayın sinirliyim.
hesabın var mı? giriş yap