• bazı holdinglerin ilan açacağım derken çığır açtıkları site.

https://twitter.com/…onul/status/296893741803925504
  • ben farklı bir kısmına giriyorum sanırım bu sitenin, yazılanların ve inanılanların aksine şu an çalıştığım ve yakın bir zamanda yeni başlayacağım işi buradan buldum ben. yani neymiş, yararlı.
  • ben burayla secretcv'ye farklı kullanıcı adları ve cv'lerle kaydoldum ama bu siteden bana gelen iş habercilerinde secretcv'deki kullanıcı adım da geçiyor. napıyor la bunlar?
  • 14 şubat'ta yaptığım başvuruya, firma tarafından 30sn sonra 15 şubat tarihli otomatik cevap göndermiş olan site. anlıyoruz sallamıyorsunuz ama bu kadar belli etmeyin, umut fakirin ekmeği.
  • bildigin moral bozandir.

siteye nereden baksaniz 2 yildir filan ugramamisimdir, allah ugratmasin amin diyecegim ters olacak. her neyse bugun mail atip size son 6 ayda gelen bildirim var, git oku dediler. son derece disiplinli bir egitimden geldigim icin biri git oku seklinde emir kipiyle konustu mu duramiyorum, okuyorum.

eyvallah, bir heyecan firtinasi esti bende, bir anda sahane bir insansiniz ve sizi aylik bir milyon dolarla almak istiyoruz gibi bir mesaj beklentisine girdim haliyle. hadi diyorum tamam bir milyon dolar buyuk rakam, bunun vergisi var, o var bu var, simdi onunla havuzlu villa bile alinir aslinda... gerci ankara'da havuzlu villayi ne yapayim, yaz dedigin 3 ay surmuyor, onda da cok sicak diye soylenip gitmeyiz. o zaman soyle guzel bir dag evi alirim, yazlari cikarim, yesillik, oksijen vesaire... sonracigima dag evindeki somine karsisinda sicak sarap icerim arkadaslarla. zaten ayda bir milyon dolar veriyor olduklari icin tas catlasa bir yil calisirim, sonra da bana zam yapmiyorsaniz cikarim derim. dunyayi gezerim, bir porsche alir araba kullanmayi ogrenirim. ne bileyim yamactan parasutle atlarim, en azindan parasutu takarim ama atlar miyim bilemiyorum.

sunu yaparim, bunu ederim, hatta hayir isleri bile yaparim az para degil yani filan diye diye mesajlari actim, ayni firmadan biri 2008'de digeri 2012'de gelen iki adet ret mektubu. hadi bir kere reddetmisiniz, eyvallah. yahu ozgecmis atmadan ikinci kez reddetmek neden? bir de birincide ileride size uygun yer olursa iletisecegiz sizinle demisiniz, aradan 4 yil gecmis, biz simdi sizin verilerinizi tabanimiza kaydettik, haberiniz olsun, yani basvurmadiniz bu aralar ama olsun biz sizi kaydettik, is de yok size haberiniz olsun nedir? ilk sefer bana yalan mi soylediniz? insanlara olan inancimi sarstiniz, halbuse ben hala insanlarin durustlugune guvenengillerdendim...

dag evimin basima yikilmasi, yamac parasutunde cesaretimi toplayamamama ragmen gelip birinin beni arkadan itmesi ve tum kemiklerimi kirmam, porche'ye daha ilk seferde takla attirmam, havuzda e-koli basili bulunmasi... iste bunlarin hepsi bir anda oldu resmen...

hayir benim isim var bir de, bir is ne kadar sevilebilirse iste o kadar da seviyor sayilirim, ona ragmen bir anda tum basarisizligimi acimadan tekrar yuzume vurdun ya kariyer.net, alacagin olsun e mi?
  • çok acayip bi mail bildirim sistemi olan platform.

yeni mektubunuz var diye mail geldi. heyecanla girdim hesabıma. baktım yeni mektup/mesaj yok. sonra anladım ki tam 7 gün önce gelen, çoktan kontrol ettiğim mesajın mailini bugün atmışlar. enteresan.
  • iş bulmaktan ziyade, şirketlerin reklam alanı haline gelmiş portal.
  • geçenlerde ilk defa sağını solunu kurcaladım bu sitenin... hakkını yiyemem, şimdiye kadar sayesinde çokça iş görüşmesine gittim. kah teklifle neticelendi, kah ses çıkmadı. e hal böyle olunca, beğenmeyenler aramadı diye düşündüm. ancak üniversiteyi bitirdiğim andan itibaren yaptığım tüm başvuruları saklıyorlarmış arkadaşlar...

şöyle bir anıları tazeliyim filan diye geriye doğru gitmeye başladım ve gördüm ki, mesela bir dönem çok darlanmışım ne bulduysam başvurmuşum. tarihlerden filan belli zaten. neyse, bir bakarsın ki, koca 1 sayfada hepi topu 2 bilemedin 3 ilan kariyer.net aracılığıyla doldurulmuş. dahası çok büyük bir kısmı pozisyon iptal edilerek kapatılmış.

yani şöyle, başvurunu yapıyorsun, başlıyorsun beklemeye, şanslıysan* seni görüşmeye çağırıyorlar, gidiyorsun, baktın cevap gelmiyor, seni beğenmediler diyorsun. meğerse adamlar piyasa araştırması yapıyormuş... sen müdürüne türlü yalanlar söyleyip, işinden izin almışsın, ta bilmem nerelere gitmişsin, niye? adam içerdeki adamın maaşına zam yapmalı mı yapmamalı mı ölçsün diye...

tek bir rakibi olsa, yüzüne bakmayacağım sitedir. neyse ki, linkedin yavaş yavaş yetişiyor.

edit: artık şirketler aradıklarında, kendimce biraz lafı uzatarak durumu anlamaya çalışıyorum. en kolayı, tabii ki maaş. maaş sorunca da sen kaba oluyorsun. yahu 1) afedersin de ne için çalışıyoruz? 2) ben gidicem gelicem, onca zahmete giricem, sen beni bu duruma soktuğun için kaba değilsin, ben kabayım?! kurunun yanında yaş da yanıyor farkındayım ama, benim izin günümden yiyeceksin, onca yol getirteceksin, emin olmak istiyorum... bir seferinde yine bu site üzerinden bir yere görüşmeye gitmiştim. yol masrafınızı ödeyelim dediler de, duvara çarpmış gibi olmuştum, küfür mü ediyor ne diyor algılayamamıştım bir süre...*
  • pozisyona başvurduktan sonra cv'de yapılan güncellemenin karşı firmada gözüküp gözükmediğini merak ettiğim site.
  • tek iyi yanı, nerede eleman arandığını göstermesi olan site. başvuruyu oradan yapmıyoruz, tabi ki. gidip, bizzat yüz yüze yapıyoruz. üniversitenin başlarında çok kullanmıştım ben bu yöntemi, oradan biliyorum. öyle sivi mivi uğraşman boşuna.