şükela:  tümü | bugün
 • 1. iyi bir kariyer icin hayatiniz boyunca surekli ogrenmeniz, kendinizi gelistirmeniz gerektigini bilin.

  2. sorun, arastirin, okuyun, ogrenin, baskalarinin deneyimlerinden faydalanin. kendi alaninizda olabilecek tum kaynaklari bulun ve okuyun, konusulabilecek herkesle konusun. mumkunse egitim firsatlarini kacirmayin.

  3. daha iyi bir kariyer icin su anki isinizin gayet musait bir nokta olabileceginin farkina varin. isinizi isyerindeki en iyisi olacak sekilde yapin, patronunuzdan iste neyin onemli oldugunu, neyin sorumlulugunu ekstra olarak alabileceginizi sorun. kendizi zorlayin.

  4. networkunuzu gelistirmek icin caba gosterin, isinizle, mesleginizle, ilgi alanlarinizla ilgili diger insanlara ulasmaya calisin, ilgili derneklere uye olun, internette tartisma platformlarini takip edin, etrafinizdaki ilgi cekici etkinliklere katilin.

  5. geleceginiz hakkinda dusunun, kendinize ne uyar, neler yapmaktan hoslaniyorsunuz, gelecekte nerede olmak istersiniz, hayalinizde canlandirin, sonra da bunlara nasil ulasabileceginizin planini yapin, calismak istediginiz alanlarla ilgili sektor analizi yapin. varsa calismak istediginiz sirketleri belirleyip onlarin calisma alanlarini, neler yaptiklarini ogrenin.

  6. firsatlarin beklemediginiz bir anda cikabilecegini aklinizda tutarak hazirlikli olun. guncel bir cv elinizin altinda olsun.

  7. dolayli olarak profesyonel yasamla ilgisi olan, sunum teknikleri, ikna teknikleri, etkili konusma ve yazma teknikleri, satis teknikleri, zaman yonetimi, yoneticilik becerileri vs. alanlarda da kendinizi gelistirmeyi ihmal etmeyin.
 • 1. öğrenme eğrisi
  herhangi bir iş için kişilerin öğrenme eğrisi değişkenlik gösterir, en azından yazılım sektöründe böyledir, ancak diğer sektörlerdeki arkadaşlar da bu tezimi onaylayacaktır diye düşünüyorum. dolayısıyla kariyer yolunda ilerleken kişilerin hızı değişkenlik gösterecektir. önemli olan bunun farkında olmak ve bunu avantaja çevirmektir. ortalama öğrenme eğrisine sahip birisi 1 birim zamanda 1 birim iş yapıyorsa, senin normalden sapman lazım. daha hızlı öğrenip, 1 birim zamanda daha fazla iş çıkarıp fark yaratman, katma değer sağlaman lazım. o zaman daha fazla çalışmam gerekmez mi diye soracak olursan eğer, işte dikkat edilmesi gereken nokta da burasıdır. çalışma arkadaşlarınla aynı emeği sarf edip bu çıktıyı elde etmen gerekir.

  2. kendini bilmek
  her zaman hangi işin ne kadar zamanında yapılacağını bilmen gerekir. sorduklarında verdiğin tutarlı cevaplar zaman içinde güven kazanmanı sağlayacaktır. eğer birkaç denemen sonra, tutarlı olmadığını farkedersen kendi katsayılarını belirle tahminlerini bununla çarp x2, x3. unutma işler hiç bir zaman yolunda gitmeyecektir. sonuçta herhangi bir dersin projesi için çalışmıyorsun. patronlar hocalar kadar insaflı olmayacaktır ve patronun senden beklediği işin tamamlanması kadar ne kadar zamanda tamamlanacağıdır.

  3. fırsatçılık
  her an karşına yeni bir fırsatın çıkabileceğini göz önünde bulundurmalısın. bu yeni bir kariyer fırsatı da olabilir, mevcut iş yerindeki bir fırsat da olabilir. bunun için iş çevreni sürekli geliştirmek, insan ilişkilerini sürekli geliştirmek; mümkün olduğunca gereksiz çatışmalardan uzak durmalısın.

  4. iş tanımı
  bence en önemlisi bu, sevdiğin işi yapmak. hayatının neredeyse yarısını adayacağın bir meşgaleden bahsediyoruz. en azından her sabah uyandığında ayaklarının geri geri gitmemesi gerekiyor. aksi durumda bir insanın mutlu bir hayat geçirebileceğini düşünmüyorum. işin kötü tarafı kimse böyle bir şeyi deneyimleyip, hayatına bir keşke eklemek istemez. o nedenle en dikkat edilmesi gereken nokta burasıdır.
 • kasiyer tavsiyeleri diye okuyan bi bensem üzülürüm??

  kasadan geçerken "50 liralik alişveriş sek kaşar peyniri 10 lira" demelerinden bahsediliyor herhalde sanmiştim.

  nerden baksan vizyonsuzluk.
 • işe yarar mi bilmediğim tavsiyelerdir.
  tepkisel bir insansanız öpe öpe törpülerler. bu yüzden herhangi bir tepki vermeden kendinizi kontrol etmeyi mutlaka öğrenin.
  duygusallık en büyük dezavantajınızdır. duygusallığı plazanın kapısında bırakın.
  ve maalesef yeni iş hayatına atılacak arkadaşların sevmeyeceği başka bir tavsiye, politik olmayı öğrenmezseniz yıllar yılı kendinizi aynı pozisyonda görebilirsiniz.
  iş hayatında seçenek yoktur. kurallar bellidir ve yel değirmenlerine karşı savaşmaya çalışanlar ne kadar üstün mesleki yeteneklere sahip olurlarsa olsunlar olduklari yerde saymaya mahkumdurlar. ne kadar erken psikolojik evrime başlarsanız o kadar hızlı ilerlersiniz.
  acı ve fakat gerçek !!!
 • batı avrupa ve rusya hariç özellikle tv dizileri dolayısıyla dünyada korkunç bir türkçe merakı var. speaky adlı uygulamadan edindiğim bir sonuç bu, garanti veriyorum. kariyerimizi nasıl kuruyoruz?

  - lisans eğitimi opsiyonel, genel kültürünüzü ve becerilerinizi geliştirecek herhangi bir sosyal bilimler alanı olabilir. doğrudan türkçe öğretmenliği ya da türk dili ve edebiyatı da olabilir. ayrı bir avantaj sağlayabilir.
  - eğitim süresince b2 düzeyinde bir ingilizce geliştiriyoruz
  - mümkünse buna daha sonra arapça ve ispanyolca ekliyoruz. fas, tunus ve cezayir gibi ülkeler için arapça yerine fransızca da olabilir. ama arapça ile ülke sayısı katlanır.
  - sonra maceracı karakterimizle birlikte ver elini kuzey afrika, balkanlar ya da güney amerika; türkçe öğretiyoruz...

  (bkz: beyler repleri unutmayalım emeğe saygı)
 • ne iş yaparsanız yapın işinizi sevin ona aşkla bağlanın.
 • (yanlış hatırlamıyorsam) çetin altan'dan bir alıntı yapacağım. şu minvalde bir şeydi: hayatta severek yaptığın işten kazandığın parayı yemenin verdiği haz gibisi yok!

  mutluluk denen olguyu mesleğe indirgemek doğru değil belki ama, kendimden söyleyeyim hayalini kurduğum şeyden para kazanamadığım için hep tatminsiz-eksik hep mutsuz oldum, oluyorum. muhtemelen siz de olursunuz. saygılar.