*

şükela:  tümü | bugün
 • u505 denizaltısının amirali.
 • denizaltı savaşlarını yönetmiştir, 1914 ve 1916 tarihleri arasında türk donanmasında, midilli gemisinde görev yapmıştır.
  (bkz: almanlar yenilince biz de yenilmis sayildik)
 • karl doenitz. ikinci dünya savaşı alman amirali.

  alman donanması denizaltı kolunun kumandanı olarak başladı savaşa. denizaltılarının başarıları sonucu tüm donanmanın başına geçti. denizaltıların etkinliğini yitirmesine rağmen hitler'in güvenini hiç kaybetmedi. hitler'in intiharından sonra almanyanın yönetimini ele aldı ve almanya adına barış antlaşmalarını imzaladı. nürnberg mahkemelerinde "senin denizaltılar cok koydu bize, cezanı çekeceksin pis alman" suçlamasiyla 20 yıla mahkum oldu.

  birinci dünya savaşı denizaltı kaptanı. denizaltı taktikleri ve teknolojisini geliştirme konusunda başı çeken şahsiyet. (bkz: wolfpack) (bkz: snorkel) (bkz: homing torpedo) çoğu alman amirali gibi bir centilmen. başarılı bir teknisyen, kendine verilen görevi layığıyla yerine getirmeye azimli bir insan.
 • das boot filminde adamların yemek yediği sahnelerde arkada asılı duran resimdeki ince yapılı adam.
 • u boat filosunu kurarak "kurt surusu" taktigini gelistiren amiral.
 • iki oğlunu da denizde kaybetmiş, hayatını denizaltılara vermiş amiral, gerçek bir asker. 2. dünya savaşı yüksek alman koomutanları arasında erwin rommel ve heinz guderian ile birlikte saygı duyulması gereken üç kişiden biri.
 • 1891-1980 yillari arasinda ya$ami$tir. orjinal olarak "fuhrer der u-boote" idi. son rutbesi grossadmiral'dir. (turkce : buyuk amiral, deniz mare$ali) hitler'in olumunden sonra, muttefiklerce ele gecirilene kadar (1945) 20 gun devlet ba$kanligi da yapmi$tir. yani "third reich" son devlet ba$kani resmi olarak odur. sava$ sonrasi sava$ suclusu olarak 11,5 yil hapis yatmi$, 1956'da cikmi$ ve iki kitap yazmi$tir. hitler'in hem yakin arkada$i hem de donem almanya'sinin siyasi teorisyenlerinden idi.
 • dönitz 1910'da kaiserliche marine'e (dönemin alman donanması) subay olarak girmişti. 4 ekim 1918 günü komutanı olduğu denizaltı akdeniz'de bir harekat sırasında ağır yara alınca mürettebatıyla birlikte ingiliz kruvazörüne teslim oldu. malta'da geçen esaret günleri boyunca gelecekteki denizaltıların ne gibi teknik özelliklere sahip olmaları gerektiğini,hangi taktiklerle kullanılırlarsa daha etkili olabileceklerini düşündü. tekrar alman donanmasına dönünce 17 yıl içinde sürekli terfi ederek emden kruvazörünün komutanı oldu. 1935 yılında hitler versay antlaşmasını bir kenara itince donanma da atağa kalktı. aynı yılın yazında donanma komutanı grand admiral* erich reader onu yeniden kurulan alman denizaltı komutanlığı'na getirdi. tüm enerjisini etkili bir denizaltı filosu yaratmaya harcadı. heinz guderian gibi o da kendi denizaltı mürettebatlarını yetiştirmek, denizaltı üretimini planlamak ve de taktikleri geliştirmek konusunda serbest bırakıldı. dönitz, 1937-1939 arasında kuzey denizi'nde geniş çapta harp oyunları planladı ve ünlü denizaltı taktiği "wolfpack - kurt kapanı"nı geliştirdi. kurt kapanı taktiği ile alman denizaltıları 1939-1942 arası muazzam başarılar elde etmişlerdir. ocak 1943'e kadar denizaltı filosu komutanlığı görevinde kalan dönitz bu ay içinde erich reader'ın yerine geçerek donanma komutanlığı'na getirildi. denizüstü filosunun ve denizaltıların etkisi giderek azalmasına rağmen dönitz, hitler'in güvenini hiç kaybetmedi. öyle ki hitler onu kendisinden sonra devlet başkanı ilan edecek ve 30 nisan 1945'te dönitz resmen bu makama gelecekti. batılı müttefiklerle barış görüşmelerini gerçekleştirilen dönitz nüremberg mahkemelerinde yargılanıp savaş suçlusu olarak flensburg hapishanesine yollandı ve burda 10 yıl kaldı. nasılsa tarih galiplerden hesap sormazdı...
 • büyükamiral reader ile araları zaman zaman açılmıştır. en büyük isteklerinden birisi denizaltı filotillalarına ait özel keşif uçakları projesini goering'ing "uçan herşey benimdir" kaprisi yüzünden elde edememiştir. hitler ile görevi dışında bir dostluğu yoktur. nurnberg de laconia faciasıolarak bilinen deniz olayı nedeniyle haksız yere ceza almıştır.