şükela:  tümü | bugün
 • eski alman sosyal demokrat parti liderlerinden teorisyen bir kişilik. bolşevik devriminden sonra lenin'le falan dalaşmışlar, bolşevik devrimini antidemokratik bi hareket olarak nitelendirir kendileri.
 • ismine ön ek olarak, sol literatürde lenin tarafından dönek eklenmiş kuramcıdır.
  özellikle devlet ve ihtilal'de vurgulanmış olan bu özelliği, dönekliğin bir diğer adı olmuştur.
 • selahattin tasdogen in cilgin bedis teki haline benzeyen alman politika insani
 • 1854 - 1938 yillari arasinda yasamis, 1917 ekim devrimi'nin gerceklesmesinden sonra rusya gibi geri kalmis bir ulkede silaha basvurarak sosyalizmi kurma girisimlerinde bulunmanin, sonunda diktatorluge ve cokuntuye yol acacagini ileri surmus marksist kuramci ve almanya sosyal demokrat partisinin lideri...
 • döneklerin şahı
 • lenin in bu kişiyi bir domaltmadığı kalmıştır.

  düşünsene ya, sosyalizmi reel zeminde gerçekleştirebilen ilk öncülerden birisin, yazdıkların illa ki nesilden nesile aktarılacak.

  bu nasıl bir kindir, intikamdır yahu?

  ekşisözlük te de dikkat etmek lazım tabi, ünlü bir yazara falan denk gelirsek ne olur ne olmaz.

  (bkz: ekşisözlük teki yozlaşma ve yavşak şesut)
 • ulusalcı değil düpedüz sosyal-şoven olduğu için sevilmemiştir kişi.
 • avrupa işçi sınıfı hareketinin en önemli liderlerinden birisidir.kapitalizmin emperyalist karakterini öngörememiş yada görmezden gelmiştir ekim devrimini engellemeye çalışmıştır lenin tarafından dönek kautsky denmektedir.
 • yüz yıl öncesinde ikinci enternasyonal'in ve alman sosyal demokrat partisi'nin güçlü liderdir. o, işçi sınıfının örgütlenmesinde ve mücadelesinde birinci enternasyonal'in merkezi iradeci tutumunun sonucu 1871 paris komünü yenilgisini ve sonrasındaki uluslararası düzeyde parçalanıp dağılmasını görüp yaşadığı için, dönemindeki sosyal-demokrat (bugün bu terimi sosyalist ve/veya komünist olarak anlamak gerekmektedir) düşüncenin demokrasiyle bağlarını koparmaması üzerinde siyaset geliştirmiştir. bu çerçevede kaleme aldığı yazılarında; "sosyalizm ile demokrasi, biri amaç ve diğeri araç olarak birbirinden ayırdedilemez. her ikisi de aynı amaca yarayan araçlardır... demeokrasi olmadan sosyalizmi proleteryanın kurtuluşu için bir araç olarak düşünmek imkansızdır... sosyalizm bizim için ayrılmaz bir biçimde demokrasiye bağlıdır. demokrasisiz sosyalizm olmaz." diyerek, sekreteryasını yürüttüğü bu uluslararası örgüt ve partisinin güçlenmesinde hem sağa kaymış, "en ünlü revizyonist" diye adlandırılan eduard bernstein'in "teorinin pratiğe uydurulması" formülüne karşı mücadele etmiş ve hem de "sol" anarko sendikalizm ile sınıf mücadelelesi ve siyasi mücadeleyi sadece şiddete eşitleyen ihtilalciliğe karşı durmuştur.
  *
  döneminin bu ünlü ve güçlü siyaset adamı ve teorisyenini, yaklaşık yüz yıl sonra bizler sadece, kendisinin de karşı durduğu ihtilalci sosyalizmin kalem ve kaynaklarından dinlediğimizde, bu vasıfları kaybolmakta geriye, onların gözüyle "dönek"liğini görmekte; onlara inanmaktayız.

  not: yukarıdaki tırnak içindeki ifadeler kautsky'nin, mete tunçay'ın editörlüğünde, bilgi yayınlarınca yayınlanmış "sosyalist siyasi düşünüş tarihi cilt 2"deki "proleterya diktatörlüğü" adlı makalesinden alınmıştır.