şükela:  tümü | bugün soru sor
  • http://tr.wikipedia.org/wiki/karl_lueger

    hitler'in en çok etkilendiği isimlerden birisi olduğu söylenir. ama kendisine haksızlık etmemek gerek çünkü viyana'daki yahudilerin bile sevdiği bir isim olmayı başarmış lueger.
  • viyana ahalisi tarafından "güzel" mahlasıyla anılmış ve hitabet yeteneğinden fazlaca söz ettirmiş avusturyalı siyasetçi.

    die welt von gestern'dan:
    "tümüyle küçük burjuva partisi olan hristiyan sosyalist parti aslında proleteryanın partisine karşı bir hareketti ve her ikisi de makinenin eli yenmesi sonucu ortaya çıkmıştı. çünkü makineler büyük kitleleri fabrikalarda çalıştırıp onlara güç ve sosyal yükseliş sağlarken, küçük el sanatlarını yok ediyordu. büyük mağazalar ve kitle üretimi orta sınıfın ve el sanatlarına dayanan ustalığın sonunu hazırlıyordu. bu memnuyetsizlik ve endişe, becerikli ve popüler bir lider doğurdu; dr. karl lueger adındaki bu şahıs "küçük adama yardım gerek" sloganıyla küçük burjuvayı ve burjuva sınıfından işçi sınıfına düşme korkusu, zenginlere duyduğu kıskançlıktan daha büyük olan öfkeli orta sınıfı peşinden sürükledi. bu yıllar sonra adolf hitler'in de yanına ilk çektiği korkmuş sınıftı ve karl lueger durumlarından hoşnut olmayan küçük burjuvalara, yahudi düşmanlığını körükleyen sloganlara somut bir düşman göstererek onların büyük toprak ağalarına ve feodal zenginliğe duydukları nefreti hiç fark ettirmeden başka yöne çekmeyi başarmış ve bir bakıma adolf hitler'e örnek olmuştu."
  • adolf hitlerin kavgam kitabında dediğine göre nadir bulunan insan sarrafıymış.
  • 1897-1910 arasında viyana belediye başkanlığı yapmış yahudi düşmanı bir popülist.