şükela:  tümü | bugün soru sor
 • komünizmin kurucuları karl marx ve friedrich engels, sanayi toplumunu eleştiren kişilerdendiler. ancak alternatif sosyal düzen için ilk kez içsel tutarlılığa sahip tasarıyı geliştirme başarısı onlara ait idi. tarihsel süreci diyalektik yaklaşımla sunan hegel felsefesinin ve sermaye için azalan getiriler yasasını düşük ücretler için ise bir demir yasasını ortaya atan ricardo siyasal iktisadının bir karışımı olan marksizim, carlyle'in sanayi ekonomisine duyduğu tiksintiyi aldı ve nostaljinin yerine bir ütopyaya çevirdi.

  marx şahsen iğrenilecek biriydi. hırpani bir beleşçi ve yabani bir polemikçi olarak, karısının bir "vestfalya baronesi" olmasıyla övünmekten hoşlanırdı. ama evdeki hizmetçiden gayrimeşru bir oğul peyda etmekten de geri kalmadı. bir demir yolu memurluğu için hayatında ilk ve son kez yaptığı iş başvurusunda, el yazısının berbat olması nedeniyle geri çevrildi. borsada oynamaya kalkıştıysa da umduğunu bulamadı. ömür boyu dostu olan engels'in verdiği harçlıklara muhtaç kaldı. engels sosyalizmi tilki avcılığının ve hovardalığın yanı sıra bir akşam hobisi olarakgören biriydi. gündüz yaptığı iş ise babasının mancherster'daki pamuk fabrikalarından birini yönetmekti.................
  nıall ferguson uygarlık batı ve ötekiler
 • "marksist-leninist (ml) çizgi dışındaki sol gelenek marks ile engels arasındaki 'fark'a konsantre olurken, ml gelenekte ise 'benzerlik' vurgusu öne çıkıyor. farkçılar eni sonu 'engelsizm'i üretirken, benzerlikçiler ise, engels'in olağanüstü bir tevazuyla kendini 'ikinci keman' olarak nitelemesinden cesaret de alarak 've' beğlacı arkasında ikincilleştirdikleri engels'i neredeyse görünmez kılmışlardır (tüm aksi yöndeği vurgu ve niyetlerine rağmen)

  tevfik taş, "118. ölüm yıldönümünde engels'i hatırlamak mı? unutmak mı?", gelenek, sayı 122, 2013, s.122.
 • abilerimiz materyalist tarih anlayışının özü toplumsal varlık ve toplumsal bilinç konusunu açıklarken, fotoğrafa değinmeyi de ihmal etmemişler. fotoğrafın kaynağı karanlık kutuyu bir metafor olarak kullanmışlar. demişler ki, ideolojilerin ortaya çıkışı ve yeniden üretimi bir tür karanlık kutunun görüntüsü gibi ters çevirme durumudur. ideolojiler, gerçeği baş aşağı, ters yüz olmuş olarak sunarlar.

  onlardan tam bir sene önce ise, nietzsche, herkesin karanlık kutusunun olması tüm dünyayı tersten görüyor olduğu anlamına gelmez, demiş fakat bu iki kafadar yine de pek aldırış etmemişler anlaşılan.
 • karl reis direk anlatır engels reis eğrileri ile baş döndürür.
 • engels, bir kerecik olsun marx'a bir tartışma sırasında "haydaa" dememiştir. demiş olsaydı halimiz nice olurdu?
  https://youtu.be/e0gkxd4rinc?t=113