şükela:  tümü | bugün
 • alman western romanlari yazari. cocuklugumuzda milliyet cocukun verdigi cizgi-romanlarda epey bi kitabi cikmisti.
 • 1842-1912 yillari arasinda yasamis olan alman romanci.. einstein, gencligi boyunca en cok may'dan etkilendigini soylemistir.. hitler'in en sevdigi yazar olarak da nam salmistir.. winnetou adli vahsi batiyi anlatan romanlari sinemaya da uyarlanmistir..
 • sayesinde butun alman gencligi turkleri arap saniyor.

  (bkz: bildigin orospu cocugu)
 • aslında hiç bir yeri gezmemiştir, hemen hemen tüm romanlarındaki mekanları kafasında canlandırmıştır. bir de yanılmıyorsam dresdenlidir. (bkz: içinden mi köyünden mi)
 • özellikle kuzey amerika ve ortadoğu da geçen macera romanları yazan alman yazar.şark çemberi adlı dizinin büyük bir bölümü (neredeyse tamamı)osmanlı topraklarında geçer ki zaten seride ki kitapların adları sırasyıla ''arap çöllerinde, kürt dağlarında,bağdat tan istanbul a, balkan uçurumlarında ,arnavutluk yollarında'' dır.hiç görmediği yerler hakkında romanlar yazıyor olması şaşırtıcıdır.örneğin bu seriyi okuyan birine karl may aslında hiçbir zaman istanbul a gelmemiştir derseniz
  -siye,kimi işletiyon!
  -hasiktir lan! gibi örneklerinin çoğaltabileceğimiz tepkilerle karşılaşacaksınızdır.
 • 8 ay sürecek seyahatinde sirasiyla misir, filistin, lübnan ve suriye üzerinden istanbul'a gelmis, oradan yunanistan'a gecip orada vakit gecirmis olan, abd ve kanada sinirina geziler düzenlemis olan alman. ben de bir cok alman gibi uzun süreler hic bir yeri gezmeden uydurdu yazdi o romanlari diye atip tutmusumdur. iyi de yapmisimdir cünkü bu amcam romanlarin cogunu gezilerinden önce bir sey görmeden kafasindan kurgulamistir, küfür serbesttir.
 • 6-8 yaş arasında 10 dan fazla kitabını okuduğum gözümde ilahlaştırdığım yazardır, hayal gücümün gelişmesinde etkisi çok büyüktür. türkiye'de basılmış kitabı pek yoktur en azından ben bulamadım çocuğum için.

  enteresan bir şekilde hitler'in de çocukluğunda okuduğu ve sevdiği bir yazarmış, hatta vienada arkadaşları ile onu savunan tartışmalara girmiş, karl may'in aslında hiç amerikaya gitmediğini öğrenince bunun bir eksiklik değil hayal gücünün ne derecede ileri ve yaratıcı olduğunu gösteren bir durum olarak savunmuştur.

  işi daha da ileriye götürüp nazi almanyası askerlerine bu kitapları okutarak vinettou'dan ilham almalarını sağlamak istemiştir.
 • alman yazar, şark çemberi adlı enfes serinin yazarıdır. osmanlı dönemindeki adalet, toplum, insan ilişkileri gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız mutlaka okumalısınız.
 • almanca dilinde yayımlanmış 92 adet kitabı olan yazardır. amma velakin türkçe'ye çevrilmiş kitaplarının sayısı halihazırda yalnızca 8 adettir. bu kitaplar: şark çemberi adlı 6 kitaplık seri, peygamber şehri mekke, ölümün eşiğinde sırat köprüsü.

  şark çemberi dizisinin birinci kitabı olan '' arap çöllerinde '' kitabında, arap coğrafyası ve araplar hakkında detaylı bilgileri bulmak mümkündür. ikinci kitabı olan '' durchs wilde kurdistan '' adlı kitabının ilk kısımlarında ezidiler hakkındaki kulaktan duyma söylentileri çürütüp, objektif bilgiler vermektedir. serinin diğer kitapları da dönemin balkanları ve dahi avrupası hakkında detaylı bilgilerle ufkumuzu açarken bizleri romanın karakterleriyle beraber maceradan maceraya sürükler.